O narciarzach paraolimpijczykach i innych sportowcach niepełnosprawnych

Narciarstwo alpejskie niepełnosprawnych przeszło od paraolimpiady w Turynie rewolucyjną zmianę. Znacząca w porównaniu z dyscyplinami letnimi różnica polega na tym, że zawodnicy startują w trzech grupach: siedzących, niewidomych i stojących - stosowane są przeliczniki - wyłania się tylko trzech medalistów w każdej z grup. Tłumacząc prosto skończył się czas multiplikowania liści zdobywanych medali, o które wciąż mogą walczyć zawodnicy dyscyplin letnich.
W Pekinie w jednej konkurencji będzie nieraz do zdobycia kilkanaście kompletów medali a w Vancouver tylko jeden. Nowy system w narciarstwie alpejskim zbliżył się swoimi standardami najbliżej z całego sportu paraolimpijskiego do sportu osób niepełnosprawnych. Zawody narciarskie wszelkich rang sankcjonowane są przez IPC (Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski - odpowiednik MKOL) oraz przez FIS. Obowiązują praktycznie takie same parametry konkurencji, tras i sprzętu. Definitywnie skończył się czas narciarstwa amatorskiego. Tylko profesjonalnie szkoleni zawodnicy mogą konkurować w Pucharze Świata, Pucharach kontynentalnych, Mistrzostwach Świata i Igrzyskach Paraolimpijskich.

Polscy narciarze alpejczycy należą do najlepszych w świecie sportu paraolimpijskiego. Polska reprezentacja narodowa z powodzeniem startuje w Pucharach Europy i Świata. Paraolimipijczycy mogą pochwalić się wieloma sukcesami. Do najlepszych w reprezentacji narodowej należą:

Jarosław Rola ur. 2.03.1980

Narciarz po amputacji obydwu kończyn dolnych - startuje w grupie LW 12/2 w pozycji siedzącej na specjalnym sprzęcie narciarskim zwanym mono-ski. Był 10-ty w Slalomie na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich w Turynie, w ubiegłym roku zdobył srebro i brąz w Pucharze Dalekiego Wschodu w Korei a w finale Pucharu Świata we włoskim Zoncolan był w Slalomie 6-ty. Wysoka pozycja była największym sukcesem ostatnich kilkunastu lat polskiego narciarstwa niepełnosprawnych. W ostatnim Pucharze Europy w klasyfikacji ogólnej slalomu zajął 8 miejsce.

Reprezentuje poznańskie Sportowe Stowarzyszenie Inwalidów START. Mieszka w Karpaczu, jest żonaty, ma roczną córkę. Prowadzi szkołę narciarską dla osób niepełnosprawnych. Konstruuje i buduje rewelacyjne trójkołowe rowery sportowe hand-bike's. Obok narciarstwa zimowego i wodnego pasjonuje się jazdą samochodami terenowymi, startuje w rajdach. Za dwa miesiące będzie zdobywał na specjalnym rowerze górskim Kilimandżaro. Więcej o Jarku można znaleźć na jego autorskiej stronie www.sport-on.com.

Andrzej Szczęsny 31.10.1982

Startuje w grupie LW 2 - tj. zawodników po amputacji kończyny dolnej, jeżdżących na jednej narcie i dla stabilizacji używających tzw. kulonart. Od kilku lat znajduje się w czołówce europejskiej. Mimo tragicznego w skutkach złamania jedynej nogi podczas treningu bezpośrednio przed startem w paraolimpiadzie w Turynie już po pół roku powrócił na stok narciarski. W ostatnim Pucharze Europy był 13-ty w klasyfikacji ogólnej w slalomie i gigancie.

Reprezentuje poznańskie Sportowe Stowarzyszenie Inwalidów START. Mieszka w Bieszczadach, jest kawalerem. Jest wszechstronnie utalentowanym sportowcem, jeździ na narcie wodnej, dobrze gra w piłkę nożną.

Celem sezonu 2008/2009 dla obydwu narciarzy będzie zakwalifikowanie się do Mistrzostw Świata w Korei i Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich VANCOUVER'2010.

Far East Cup Korea'2007 Poland Ski Team


Kolejne sylwetki sportowców:

Mendak Joanna (Białystok), pływanie - II miejsce (37 pkt.)

Pływaczka, zawodniczka Podlaskiego Stowarzyszenie Sportu Osób Niepełnosprawnych "Start" w Białymstoku. Wielokrotna Mistrzyni i Rekordzistka Polski. Złota i brązowa medalistka Igrzysk Paraolimpijskich w Atenach (100 m stylem motylkowym i 100 m stylem dowolnym). W roku 2007 trzykrotna złota medalistka i srebrna medalistka podczas Mistrzostw Świata Niewidomych i Niedowidzących w Sao Paulo. Wielka nadzieja na finały Igrzysk Paraolimpijskich - Pekin 2008.

Michalski Mateusz (Poznań), lekkoatletyka - VI miejsce (20 pkt.)

Zawodnik Sportowego Stowarzyszenia Inwalidów "Start" w Poznaniu, niedowidzący uprawiający lekkoatletykę. Młody, obiecujący zawodnik. W sezonie 2007 znajduje się na pierwszym miejscu w rankingu światowym w biegach na 100 m i 200 m. Zdobywca medalowych miejsc na Mistrzostwach Polski i Niemiec w biegach krótkich. Wielka nadzieja na finały Igrzysk Paraolimpijskich - Pekin 2008.

Pawlak Jolanta, Majka Piotr (Szczecin), wioślarstwo - VIII miejsce (12 pkt.)

Zawodnicy Klubu Sportowego Inwalidów "Start" w Szczecinie uprawiający wioślarstwo. Dyscyplina stosunkowo młoda, w programie Igrzysk po raz pierwszy. Ci młodzi zawodnicy pływają w osadzie 2 XTA. Prezentują wysoki poziom sportowy, czego dowodem jest zdobycie w roku 2007 podczas Mistrzostw Świata brązowego medalu i uzyskania kwalifikacji do regat paraolimpijskich.