Włoch prognozuje klasyfikację medalową w Pekinie: 1. USA, 2. Chiny...

Na Igrzyskach w Pekinie najwięcej złotych medali zdobędą Amerykanie, drugie miejsce zajmą Chiny, a trzecie Rosjanie. Do takich wniosków doszedł włoski działacz sportowy Luciano Barra po przeanalizowaniu wyników ostatnich zawodów w dyscyplinach olimpijskich.
Barra stworzył ranking 50 krajów, które najlepiej zaprezentują się podczas Igrzysk. W zestawieniu Włocha klasyfikację medalową wygra reprezentacja Stanów Zjednoczonych. Amerykanie zdobędą w Pekinie 101 medali, z czego 49 złotych. Gospodarze Igrzysk wygrają w 38 konkurencjach i w sumie uzbierają 88 medali. Kolejne miejsca według włoskiego działacza zajmą Rosjanie, Brytyjczycy i Australijczycy.

Barra bazował na wynikach ostatnich mistrzostw świata i najbardziej prestiżowych zawodów w poszczególnych konkurencjach. Jeszcze w poprzednim roku Włoch przewidywał, że najwięcej medali w Pekinie zgraną Chińczycy, ale w grudniu na pierwsze miejsce jego listy awansowali Amerykanie.

Barra obliczał już szanse medalowe reprezentacji przed Igrzyskami w Atenach. Wtedy jego prognozy nie miały pokrycia w faktach. Włoch nie docenił Amerykanów, którzy zdobyli o 30 medali więcej niż przewidywał Barra. Chińczycy natomiast przywieźli z Aten o 8 krążków mniej.

Luciano Barra pełnił różne funkcje w światowej federacji lekkoateltycznej (IAAF), we Włoskim Komitecie Olimpijskim (CONI) i w Europejskim Stowarzyszeniu Lekkoatletycznym (EAA). Był też członkiem kilku komisji MKOl i zastępcą dyrektora wykonawczego w komitecie organizacyjnym ZIO 2006 r. Turynie.