Lozano odejdzie po igrzyskach, następca we wrześniu

Raul Lozano odrzucił propozycję nowej umowy, która weszłaby w życie, gdyby siatkarze wywalczyli w Pekinie medal. Prezes PZPS zapowiada, że we wrześniu rozpisze konkurs na nowego selekcjonera, a w barażach zespół poprowadzi Alojzy Świderek.
- Nawet jeśli w Pekinie, w co szczerze wierzę, polscy siatkarze zdobędą medal, będziemy chcieli poszukać nowego trenera - mówi w "Przeglądzie Sportowym" prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Mirosław Przedpełski. -Były wprawdzie momenty, w których pojawiło się wiele głosów, że powinniśmy rozwiązać kontrakt, ale teraz jestem zadowolony, że Argentyńczyk wypełni go do końca - dodaje. Kontrakt Lozano ważny jest do 31 sierpnia. Konkurs na nowego selekcjonera PZPS zamierza przeprowadzić we wrześniu.

W kuluarach już rozpoczęła się giełda nazwisk potencjalnych następców selekcjonera reprezentacji Polski. Najpoważniejszym kandydatem wydaje się Daniel Castellani, który trenuje zespół mistrza Polski - Skrę Bełchatów. - Będzie bardzo poważnym kandydatem, jeśli tylko zgłosi się do konkursu - mówi Przedpełski.

Jego rywalem może być Bernando Rezende. Nie zdecydował jeszcze, czy po igrzyskach odejdzie zrezygnuje posady selekcjonera reprezentacji, ale już jest obiektem marzeń wielu związków. Wśród kandydatów wymienia się także Marco Bonittę, selekcjonera reprezentacji kobiet, który po olimpiadzie chce pracować z mężczyznami. Zatrudnienie Bonitty wydaje się jednak mało prawdopodobne.

Przegrane z Estonią i Czarnogórą w turnieju w Tallinie spowodowały, że Polska musi zagrać w barażach mistrzostw Europy. 7 i 13 września rywalami Polaków będą Belgowie.- Raulowi Lozano kontrakt kończy się po igrzyskach olimpijskich w Pekinie i nikt go do dalszej pracy nie może zmusić - powiedział PAP prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej. - Liczę jednak, że trener Lozano poczuje się odpowiedzialny za porażki w maju z Estonią oraz Czarnogórą i z własnej woli stanie we wrześniu do poprawki - dodał. Jeśliby jednak Argentyńczyk zrezygnował, to zespół w barażach poprowadzi dotychczasowy asystent Lozano - Alojzy Świderek.

Prezes PZPS podkreślił zasługi Raula Lozano dla polskiej siatkówki w ostatnich latach. Argentyńczyk wygrał na początku 2005 roku konkurs na stanowisko trenera męskiej reprezentacji, która rok później zdobyła wicemistrzostwo świata i trzy razy awansowała do finałowego turnieju Ligi Światowej.

- Na pewno trener Lozano zostanie hucznie pożegnany i otrzyma ogromny bukiet kwiatów - powiedział Przedpełski. - Liczymy, że w Pekinie osiągnie jeszcze więcej.

Na jesieni 2008 roku odbędzie się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Delegatów Polskiego Związku Piłki Siatkowej. - Nowe władze zdecydują jaka będzie procedura wybierania nowego trenera reprezentacji - powiedział prezes PZPS.