Pierwsi rozstawieni wracają do domu

Fernando Gonzalez przegrał pojedynek pierwszej rundy turnieju Western & Southern Financial Masters w Cincinnati z zawodnikiem czeskim, Tomasem Berdychem 3:6, 6:3, 3:6. Z zawodami pożegnał się także inny tenisista grający z "numerkiem", Michaił Jużnyj, który uległ Tommy'emu Haasowi 6:7(2), 6:2, 4:6.
Mecz Gonzaleza z Berdychem trwał godzinę i czterdzieści minut. Chilijczyk wykazał się większą celnością pierwszego podania i zdobył dwa przełamania, jednak Czech odnotował trzy breaki. Obydwaj panowie podali po kilka asów serwisowych. Było to czwarte spotkanie tych tenisistów, ale dopiero pierwsza porażka byłego wicemistrza Australian Open. Ostatnio grali ze sobą w 2006 roku w turnieju ATP Masters Series w Madrycie. 23-letni Berdych osiągnął w tym roku finał w Bastad, półfinał Masters Series w Miami oraz ćwierćfinał w Sydney. W grze podwójnej wygrał zawody w Rotterdamie, partnerując Dmitriemu Tursunowowi.

Po dwóch godzinach walki awans do drugiej rundy imprezy w Cincinnati wywalczył Tommy Haas. Niemiec uporał się w trzech setach z Michaiłem Jużnym, rozstawionym z numerem czternaście. Wyrównaną pierwszą partię Haas zdobył dopiero po tie breaku. W drugiej ugrał zaledwie dwa gemy, ale zrehabilitował się w decydującej, przypieczętowując klęskę Rosjanina. Serwis Niemca aż dwanaście razy nie został dotknięty przez rakietę odbierającego Jużnego. Panowie grali ze sobą po raz piąty i Haas wyszedł na prowadzenie w tej konfrontacji 3:2. Najlepsze tegoroczne osiągnięcia urodzonego w Hamburgu tenisisty to ćwierćfinały w Indianapolis i Indian Wells.

Z zawodami pożegnał się także Marat Safin. Półfinalista Wimbledonu uległ 6:7(5), 4:6 swojemu rodakowi, Dmitriemu Tursunowowi. O zwycięstwie wyżej notowanego Rosjanina zadecydowało jedno przełamanie w drugim secie. Safin podał siedem asów, przy sześciu przeciwnika. Była to druga konfrontacja tych tenisistów i jednocześnie druga wygrana przez Tursunowa.

Z zawodów wycofali się dwaj zawodnicy, Mario Ancić (choroba, zastąpiony przez Paula Capdeville) oraz Stanislas Wawrinka (kontuzja prawego kolana, zastąpiony przez Arnaud Clementa).