Kto zdobył 894 złote medale - najciekawsze liczby igrzysk

Ile lat liczy sobie najstarszy rekord olimpijski w lekkoatletyce. Oto zbiór najciekawszych, czasem mało znanych liczb z historii letnich igrzysk olimpijskich?
0 - tyle kobiet wzięło udział w pierwszym igrzyskach olimpijskich w Atenach. Kobiety w rywalizacji wzięły udział dopiero cztery lata później w liczbie 21, co stanowiło 1,9 proc. wszystkich uczestników igrzysk. Dziś w igrzyskach 45 proc. uczestników to kobiety.

4 - tyle złotych medali zdobył w ciągu jednego dnia Witalij Szczerbo - białoruski gimnastyk - podczas igrzysk w Barcelonie (wystąpił tam jako reprezentant Wspólnoty Niepodległych Państw).

7 - tyle złotych medali podczas jednych igrzysk olimpijskich zdobył Mark Spitz. Amerykański pływak dokonał tego w Monachium. W Pekinie jego wyczyn zamierza pobić Michael Phelps.

9 - w tylu kolejnych igrzyskach wystąpił austriacki żeglarz Hubert Raudaschl (od 1964 do 1996 r.). W ciągu tych 32 lat zdobył tylko dwa srebrne medale - pierwszy w Meksyku w 1968 r. w klasie Finn, a drugi w Moskwie w 1980 r. w klasie Star.

18 - tyle medali zdobyła w igrzyskach olimpijskich Larysa Łatynina - ukraińska gimnastyczka, reprezentantka ZSRR w latach 1956-64. Połowa z tych medali była złota. Ten rekord dzieli z trzema panami. Po 9 złotych medali zdobyli też Paavo Nurmi (Finlandia, lekkoatletyka), Mark Spitz (USA, pływanie), Carl Lewis (USA, lekkoatletyka).

25 dolarów tygodniowo - tyle zarabiał Jim Thorpe za grę w baseballa w niższej lidze w Północnej Karolinie w USA w 1909 i 1910 r. Dlatego, gdy w 1912 r. w Sztokholimie zdobył dwa złote medale (w lekkoatletycznym pięcioboju i dziesięcioboju), został zdyskwalifikowany jako zawodowiec. Medale zostały mu przywrócone w 1983 r. - trzydzieści lat po śmierci.

39 metrów i 62 centymetry - tyle uzyskała w rzucie dyskiem w 1924 r. w Amsterdamie Halina Konopacka, pierwsza polska złota medalistka olimpijska. Dziś rekord świata w rzucie dyskiem kobiet to 76 m, 80 cm.

40 - tyle lat liczy sobie najstarszy rekord olimpijski w lekkoatletyce. To wynik 8,90 w skoku w dal, który uzyskał w 1968 r. w Meksyku Amerykanin Bob Beamon.

73 - tylu zawodników przyłapano na dopingu podczas igrzysk olimpijskich. Pierwszym był Szwed - Hans-Gunnar Liljenwall (Szwecja) w pięcioboju nowoczesnym, u którego wykryto alkohol. Szwed tłumaczył się, że wypił dwa piwa, by uspokoić nerwy przed strzelaniem.

100 metrów - to była pierwsza konkurencja nowożytnych igrzysk olimpijskich w Atenach. Ten eliminacyjny bieg wygrał Francis Lane z USA (w finale był potem czwarty). Pierwszym złotym medalistą olimpijskim został James Connolly, który triumfował w trójskoku.

188 - tyle dni trwały igrzyska olimpijskie w Londynie w 1908 r. Najdłuższe w historii. Najkrótsze były te pierwsze w Atenach - trwały tylko 9 dni.

245 - tylu zawodników wystąpiło w pierwszych igrzyskach w Atenach - najmniej w historii. Pekin będzie gościł największe igrzyska (ponad 11 tys. zawodników).

894 - tyle złotych medali zdobyli reprezentanci USA - liderzy tabeli medalowej wszech czasów. Polska ma na swoim koncie 59 medali złotych.

10 olimpijskich hitów, których nie można przegapić »