Derby Warszawy na początek

Dzięki przełożeniu dwóch kolejek ekstraklasy Legia i Polonia zaczynają sezon od derbów Warszawy. Derbów nieco sztucznych, bo Polonia to właściwie dawny Groclin. Ale dzięki fuzji siły są wyrównane, bo poprzednich dziewięć ligowych spotkań derbowych kończyło się zwycięstwami Legii.
Ligo, pokaż jasną stronę »

Legia - Polonia to derby przyjezdnych »

I były to zdecydowane wygrane obecnych wicemistrzów Polski. W 2004 roku rozgromili na Łazienkowskiej Polonię aż 7:2, rok później wygrali na Konwiktorskiej 5:0. W ostatnich przed spadkiem do II ligi derbach stolicy w marcu 2006 roku "Czarne Koszule" przegrały u siebie 0:2. - Teraz to będą inne derby. Gramy o trzy punkty - zapowiada pomocnik "Czarnych Koszul" Krzysztof Bąk.

Nadzieję Polonii daje zupełnie nowy zespół. Został on stworzony na bazie Groclinu. Przed rozpoczęciem sezonu właściciel wielkopolskiego klubu Zbigniew Drzymała niechciany we Wrocławiu i w Szczecinie sprzedał go właścicielowi Polonii Józefowi Wojciechowskiemu. "Czarne Koszule" znalazły się w ekstraklasie z większością zawodników, którzy w poprzednim sezonie wywalczyli trzecie miejsce w ekstraklasie i zdobyli Puchar Ekstraklasy. A Legię pokonali wiosną dwa razy (1:0 i 4:1). Dołączyła do nich siódemka graczy z dawnej Polonii.

O ile pod względem sportowym operacja poszła gładko (w sparingu ten zespół pokonał Olympiakos Pireus), nową drużynę łatwo zaakceptowali kibice (w sektorze dla gości ma ich dziś zasiąść 470), to organizacyjnie Polonia wciąż tkwi w II lidze. Piłkarze na razie trenują w Grodzisku Wielkopolskim, w stolicy do tej pory klub nie wynajął im mieszkań, choć sponsorem Polonii jest firma deweloperska. Piłkarze są taką sytuacją mocno zaniepokojeni. Dziś w składzie drużyny zabraknie jednego z liderów Piotra Świerczewskiego, ale z powodu kontuzji, a nie perypetii z prawem (wdał się w bójkę z policją w Mielnie). Z dawnej Polonii w pierwszej jedenastce wystąpi jeden, najwyżej dwóch piłkarzy (Jacek Kosmalski i Krzysztof Bąk).

Legia zagra bez kontuzjowanych Takesure Chinyamy i Brazylijczyka Edsona. Zapewne już nie tak ofensywnie jak w niedawnym meczu Pucharu UEFA w Homlu. - Musimy pokazać, że to my rządzimy w Warszawie. Ale rozsądnie - stwierdza trener Jan Urban. Prawie rok temu Legia po ciężkiej walce wygrała u siebie z Groclinem 1:0. Przegrała za to z kretesem 1:4 finał Pucharu Ekstraklasy w Grodzisku, którego jedną z gwiazd był Piotr Rocki.

34-letni pomocnik od tego sezonu tak jak inny zawodnik Groclinu obrońca Pance Kumbev jest legionistą. Ligową karierę zaczynał akurat od występów w Polonii. 15 lat temu w derbach strzelił Legii gola. - Chcę to powtórzyć teraz. Tylko w przeciwną bramkę - mówi jedyny rodowity warszawiak w zespole trenera Urbana.

Prawdopodobne składy

Legia: Mucha - Rzeźniczak, Szala, Choto, Kiełbowicz - Radović, Vuković, Iwański, Roger, Rybus - Grzelak

Polonia: Przyrowski - Lazarevski, Jodłowiec, Mynar, Telichowski - Piechniak, Bąk, Majewski, Lato - Ivanovski, Kosmalski

Beenhakker: Polska liga jest słaba i stoi w miejscu »

Kto zarabia najwięcej w Ekstraklasie i dlaczego Legia go odsunęła? »