Igrzyska czas zacząć

O godzinie 14.08 polskiego czasu (w Chinach będzie 20.08) rozpoczęły się najdroższe, największe i najbardziej kontrowersyjne igrzyska w historii. Organizatorzy chcą pokazać Chiny wielkie i zwycięskie. Niezwykle efektowna była już ceremonia otwarcia igrzysk w Pekinie. Inauguracja trwała ponad cztery godziny, dwie godziny zajął sam przemarsz sportowców z 205 krajów przez stadion ?Ptasie Gniazdo?. Polską ekipę, liczącą 263 zawodników wprowadził kajakarz Marek Twardowski.
Zobacz więcej oszałamiających zdjęć z ceremonii otwarcia igrzysk »

Na trybunach stadionu zasiadło 91 tysięcy osób - ponad 60 tysięcy widzów oraz zaproszeni przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski i organizatorów goście, a wśród nich głowy państw z 90 krajów. Transmisję telewizyjną oglądają 4 mld. widzów.

Po godzinnej części artystycznej, zakończonej efektownym pokazem fajerwerków, rozpoczęła się defilada 204 ekip narodowych.

Zgodnie z tradycją jako pierwsza na stadion wkroczyła reprezentacja Grecji - kolebki igrzysk olimpijskich. Sportowcy poszczególnych krajów wchodzą na stadion według kolejności ustalonej zgodnie z chińską pisownią ich nazw. Reprezentanci Polski prowadzeni przez kajakarza Marka Twardowskiego wchodzą jako 124.

Spory aplauz wywołało wejście reprezentacji Iraku, którą w ostatniej chwili dopuszczono do udziału w igrzyskach.

Jako ostatni na stadion weszli reprezentanci Chin prowadzeni przez najwyższego z wszystkich chorążych, koszykarza NBA Yao Minga.

Olimpijski znicz zapalił Li Ning, medalista olimpijski w gimnastyce sportowej, który podwieszony na linach wykonał bieg wokół korony zakończony podpaleniem lontu.

Igrzyska w Pekinie się otwierają Z czuba i na żywo »

Najciekawsze wiadomości o igrzyskach w Pekinie na blogach Sport.pl:

Jak Chińczycy wyrzucili Austrlię na koniec pochodu - wyjasnie Rafał Stec »

Jak dogadać się z Chińczykiem - opowiada Radosław Leniarski »

Czy Chiński Mur widać z kosmosu - specjalny korespondent Z czuba Bohdan Pękacki »

Jakie będą te igrzyska? - zastanawia się reprezentant Polski Jakub Jelonek »

O pierwszej porażce Chińczyków pisze Jakub Ciastoń »

Co myślisz o igrzyskach w Pekinie? Lepiej znasz się na sporcie? Załóż sportowego bloga, bloguj na Blogsport.pl!»