Nowa siła zagłębiowskiej siatkówki. Klub z Będzina chce do PlusLigi!

MKS Banimex Będzin zdominował rozgrywki pierwszej ligi. Zespół już teraz szuka hali, w której mógłby gościć najlepsze drużyny w Polsce.
Przed laty wizytówką będzińskiej siatkówki był RKS Grodziec Będzin. Wychowankiem tego klubu jest Marek Fornal - były reprezentant Polski i podpora Płomienia Sosnowiec. Grodziec zakończył działalność w 1999 roku, a na jego gruzach powstał właśnie MKS.

O przyszłości klubu Wojciech Todur (na zdjęciu) rozmawia z Andrzejem Banaszkiem, prezesem Banimexu - sponsora tytularnego klubu, firmy zajmującej się budową mostów i wiaduktów.

Wojciech Todur: Dlaczego Banimex zaangażował się w budowę silnego klubu w Będzinie?

Andrzej Banaszek: Nigdy nie byłem wielkim kibicem, bo zwyczajnie nie miałem na to czasu. To jednak entuzjazm kibiców miał decydujące znaczenie. Do siedziby Banimexu zaglądali młodzi ludzie, którzy podczas meczów wspierają MKS. Prosili o pomoc przy zakupie bębna czy koszulek. Zaczęliśmy rozmawiać i okazało się, że to fajni ludzie z pasją. Spodobało mi się, że są dobrze zorganizowani. Że potrafili się rozliczyć z pieniędzy, którymi zostali wsparci. To także dzięki nim Banimex jest sponsorem tytularnym MKS-u. A ja teraz żyję od meczu do meczu. Lubię otoczkę, która towarzyszy siatkówce. Nie obawiam się usiąść na trybunach. Nie zauważam chamstwa.

MKS jest liderem pierwszej ligi. Czy zgłosicie akces do zawodowej PlusLigi?

- Zgłosimy. Takie mamy ambicje. Od złożenia wniosku do gry w elicie jeszcze daleka droga, ale chcemy zmierzyć się z tym wyzwaniem. Wszyscy widzimy, jaki jest nasz największy problem. To brak hali, gdyż obiekt w Łagiszy - gdzie gramy na co dzień - do PlusLigi nie pasuje. Musimy mieć też budżet na odpowiednio wysokim poziomie i sportowy potencjał, gwarantujący wyrównaną rywalizację z najlepszymi. Warunkiem koniecznym jest też zajęcie miejsca w pierwszej czwórce na finiszu sezonu.

Zatrzymajmy się przy hali. Jeżeli wasz plan się powiedzie, to gdzie zagra MKS?

- Możliwości są dwie: Dąbrowa Górnicza lub Sosnowiec. Na dziś bliżej nam do Sosnowca. Hala w Dąbrowie jest lepsza, ale gra tam już kobiecy zespół [Tauron MKS - przyp. red.] z Orlen Ligi. Grafik tej hali jest napięty. Łatwiej będzie nam znaleźć wolne miejsce w Sosnowcu. Obiekt przy ulicy Żeromskiego gościł już najlepsze polskie drużyny, więc na pewno spełni wymogi PlusLigi.

A co z halą w Będzinie?

- Lokalizacja jest już znana. To supermiejsce. W samym centrum miasta, tuż obok stadionu Sarmacji, na gruncie starego basenu. Decyzja jest w rękach władz miasta. Ewentualny awans do PlusLigi na pewno pomógłby radnym w podjęciu decyzji o szybkiej budowie. W Łagiszy gramy dla kilkuset osób. Nawet nie sprzedajmy im biletów. Cieszymy się z tego, że są z nami. Do hali dojeżdżają autami lub przychodzą na nogach, bo autobusy tam nie jeżdżą. Mam nadzieję, że gdy los rzuci nas do Sosnowca, to nie stracimy kibiców.

MKS po nieudanym poprzednim sezonie postawił na znane nazwiska olimpijczyków. Trenerem jest Damian Dacewicz, a rozgrywającym Andrzej Stelmach.

- Chcieliśmy dodać drużynie jakości i na razie świetnie się to sprawdza. Przegraliśmy dotąd tylko jedno spotkanie - na inaugurację rozgrywek z Avią Świdnik. Zespół nie był jednak wtedy jeszcze zgrany.

Stara się pan namówić kontrahentów Banimexu do inwestowania w MKS?

- Robię, co mogę. Pytam, namawiam. Najczęściej bez rezultatu. Filantropów nie ma. Banimex ma około stu dostawców. Na temat sponsoringu rozmawialiśmy z każdym. Odpowiedź jest zazwyczaj taka sama: A co ja będę z tego miał? Ktoś jest gotowy zainwestować dziesięć tysięcy złotych, ale potem chce zyskać drugie tyle. A tak się nie da.

Sam Banimex podoła trudom utrzymania drużyny w PlusLidze?

- To zależy od miasta, bo to również ważny sponsor. Koszty utrzymania drużyny na pewno znacząco wzrosną. A jeżeli zakwalifikujemy się do europejskich pucharów? Wyjazd do Turcji kosztuje jednak trochę więcej niż podróż do Suwałk. O wynik sportowy się nie martwię. Przed sezonem ograliśmy Czarnych Radom, którzy teraz są jedną z rewelacji PlusLigi. 

Gorące newsy i złośliwe komentarze. Dołącz do nas na Facebooku >>

PlusLiga 2019/20

lp. Drużyna Pkt Sety Zw. Por.
1 VERVA Warszawa 59 65:21 21 2
2 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 58 64:22 19 4
3 Jastrzębski Węgiel 48 53:31 17 6
4 PGE Skra Bełchatów 48 55:30 16 7
5 Trefl Gdańsk 35 46:41 11 11
6 GKS Katowice 32 47:53 10 13
7 Cerrad Czarni Radom 31 41:42 10 11
8 MKS Ślepsk Suwałki 28 38:49 10 12
9 Indykpol AZS Olsztyn 26 39:45 9 12
10 Aluron Virtu CMC Zawiercie 26 34:48 9 13
11 MKS Będzin 24 36:50 9 13
12 Cuprum Lubin 23 33:53 8 15
13 Asseco Resovia 21 32:57 6 17
14 BKS Visła Bydgoszcz 12 26:67 2 21

  • Półfinały
  • Ćwierćfinały