Brazylijczycy czekają na sygnał z Katowic. Mistrzostwa świata w siatkówce okazją do budowy silnego klubu?

Mirosław Przedpełski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej nie ma wątpliwości, że mistrzostwa świata mogą być impulsem, który odmieni los śląskiej siatkówki.
Na ŚLĄSK.SPORT.PL piszemy także o siatkówce. Sprawdź na Facebooku >>

Katowicki Spodek będzie najważniejszą areną siatkarskiego mundialu, który we wrześniu odbędzie się w Polsce. To właśnie na Śląsku rozegra się bój o medale. - Przez kilka tygodni w Śląsk będą wycelowane kamery dwustu telewizji z całego świata. Warto to wykorzystać - mówi prezes.

Wojciech Todur: Władze Katowic mówią, że mistrzostwa świata będą dla miasta sportową imprezą dekady. Co za tym idzie wymagania i ciężar organizacyjny też będzie ogromny. Jakieś uwagi na tym etapie przygotowań?

Mirosław Przedpełski, prezes PZPS: Na razie wszystko odbywa się zgodnie z planem. Katowice to sprawdzona lokalizacja. To w Spodku rozpoczął się boom na reprezentacyjną siatkówkę. To Ślązacy pierwsi uwierzyli, że siatkówka może być odskocznią od codzienności. Widowiskiem. Jestem spokojny o losy katowickiej części turnieju. Machina promocyjna i organizacyjna jest jeszcze uśpiona. Ale ruszy...

Spodek to nie jest nowoczesny obiekt. Tymczasem mistrzostwa świata będą wymagały mistrzowskiej oprawy

- To prawda. Spodek ma swoje ograniczenia. Na pewno będziemy musieli zadbać o specjalnych gości turnieju. Myślimy o organizacji specjalnej "strefy gościnności", która będzie musiała się znaleźć poza halą. To miejsce gdzie ugościmy i docenimy ważne osoby, sponsorów i ich przyjaciół. Tej rangi impreza to nie tylko sportowa rywalizacja. To także imprezy towarzyszące. Koncerty, zwiedzanie ciekawych miejsc związanych z regionem. Będzie się dużo działo.

"Będzie się działo" mówi pan. Tymczasem na stronie Urzędu Miasta w Katowicach próżno szukać informacji, że zbliża się tej rangi impreza.

- A to szkoda. Ale to się na pewno zmieni. Z wieloma projektami czekaliśmy do gali podczas, której odbyło się losowanie grup mistrzostw świata. Naszym nadrzędnym celem jest przybliżenie miast gospodarzy w tych krajach, skąd pochodzą uczestnicy turnieju, którzy w tym przypadku zawitają na Śląsk.

Mam rozumieć, że o Katowicach będzie głośno w Brazylii...

- Bardzo bym chciał. To było dobre losowanie dla Katowic, bo jednak Brazylia to siatkarska potęga, za którą ciągnie się barwny i bogaty ogon. Akurat we wrześniu - w trakcie trwania mistrzostw - Brazylijczycy organizują miesiąc kontaktów biznesowych. Czynimy starania, żeby grupa brazylijskich biznesmenów przyjechała wtedy na Śląsk. Będzie okazja, żeby porozmawiać o siatkówce, a może też nawiązać kontakty, na których skorzysta cały region.

Nie uważa tan, że paradoksem jest to, że o Katowicach mówi się "mekka polskiej siatkówki", a jednocześnie w stolicy aglomeracji nie ma zawodowego klubu siatkarskiego z prawdziwego zdarzenia.

- To rzeczywiście smutne, a na dodatek nie zmienia się od lat. Wizytówką śląskiej siatkówki jest Jastrzębski Węgiel, który teraz walczy o awans do Final Four Ligi Mistrzów. Wcześniej był to Sosnowiec. Ambitne plany mają też w Będzinie... Katowice rzeczywiście pozostają na drugim planie. Jestem jednak przekonany, że z czasem się to zmieni. Za dobrze pracują na Śląsku z młodzieżą, żeby w przyszłości nie zbierać z tego plonów.

Nie mam wątpliwości, że mistrzostwa świata mogą być impulsem, który odmieni losy katowickiej, klubowej siatkówki. Czy tak się stanie, zależy już jednak od samych Ślązaków.

Czy Jastrzębski Węgiel wyeliminuje Resovię w Lidze Mistrzów?

PlusLiga 2019/20

lp. Drużyna Pkt Sety Zw. Por.
1 VERVA Warszawa 59 65:21 21 2
2 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 58 64:22 19 4
3 Jastrzębski Węgiel 48 53:31 17 6
4 PGE Skra Bełchatów 48 55:30 16 7
5 Trefl Gdańsk 35 46:41 11 11
6 GKS Katowice 32 47:53 10 13
7 Cerrad Czarni Radom 31 41:42 10 11
8 MKS Ślepsk Suwałki 28 38:49 10 12
9 Indykpol AZS Olsztyn 26 39:45 9 12
10 Aluron Virtu CMC Zawiercie 26 34:48 9 13
11 MKS Będzin 24 36:50 9 13
12 Cuprum Lubin 23 33:53 8 15
13 Asseco Resovia 21 32:57 6 17
14 BKS Visła Bydgoszcz 12 26:67 2 21

  • Półfinały
  • Ćwierćfinały