MKS Będzin zagra w siatkarskiej elicie. To nie będzie zwyczajny beniaminek

MKS Banimex Będzin został zaproszony do udziału w rozgrywkach Plus Ligi. Zespół będzie rozgrywał swoje mecze w Sosnowcu, ponieważ hala w Łagiszy nie spełnia standardów zawodowych rozgrywek.
Ćwierkamy dla was o sporcie na Śląsku >>

Awans MKS to wydarzenie bez precedensu w sportowej historii miasta. Będzin był przez lata w cieniu Sosnowca i Dąbrowy Górniczej. Sportowymi wizytówkami miasta były Sarmacja, kolarze Ziemi Będzińskiej oraz - od niedawna - zespół futbolu amerykańskiego Zagłębie Steelers Interpromex.

Przed laty w Będzinie był też i zespół siatkarski. RKS Grodziec, skąd wywodził się reprezentant Polski Marek Fornal, przez długie lata grał w I lidze (zaplecze ekstraklasy). Dwa razy zespół wywalczył nawet awans do elity, ale rezygnował z gry z najlepszymi z powodu braku pieniędzy. Gdy z utrzymywania klubu wycofała się w 1999 roku miejscowa kopalnia, siatkarski zespół przestał istnieć. To właśnie na jego gruzach wyrósł dzisiejszy MKS.

- To wielki dzień dla Będzina. Proszę się rozejrzeć... Wokół większe i bogatsze miasta - Sosnowiec, Tychy, Katowice, Gliwice, a Plus Liga będzie w naszym Będzinie. To fantastyczna wiadomość i wielka promocja dla miasta - uważa Emil Bystrowski, prezes klubu.

MKS uchodził za potentata pierwszej ligi, ale na miarę oczekiwań grał tylko w sezonie zasadniczym. W play-off będzinianie zawiedli i zakończyli rozgrywki na czwartej pozycji. Największymi gwiazdami drużyny byli trenerzy - olimpijczycy i byli reprezentanci Polski: Damian Dacewicz i Andrzej Stelmach (wciąż czynny zawodnik - rozgrywający MKS-u).

- W ostatnich tygodniach wyczekiwaliśmy na decyzję władz Plus Ligi i w wielu sprawach mieliśmy związane ręce. Teraz zabieramy się do pracy. Musimy przekształcić klub w spółkę i przede wszystkim rozpocząć budowę drużyny. Za wyniki nadal będzie odpowiadał trener Dacewicz - przesądza Bystrowski.

Jaki zespół chcą zbudować w Będzinie? Mówi się, że budżet klubu sięgnie 3,5 milionów złotych. - To więcej niż oczekują władze Plus Ligi [minimum to 2 miliony - przyp. red.], ale to konieczność, jeżeli chce się zbudować zespół na miarę oczekiwań naszych kibiców. Nie chcemy ciągnąć się w ogonie tabeli. Chcemy napsuć krwi każdemu rywalowi - dodaje Zbigniew Wójcik, członek zarządu klubu.

MKS liczył, że będzie grał w elicie w swojej hali. Szkolny obiekt w Łagiszy w żaden sposób nie był jednak w stanie spełnić wymogów zawodowych rozgrywek. Stąd konieczność przeprowadzki do Sosnowca.

Zespół będzie rozgrywał mecze w hali przy ulicy Żeromskiego. Na tym obiekcie Kazimierz Płomień Sosnowiec w 1996 roku wywalczył ostatnie dla Zagłębia Dąbrowskiego mistrzostwo Polski.

Płomień grał tam do 2008 roku, gdy z powodu problemów finansowych został wycofany z rozgrywek.

- Oczywiście, że wolelibyśmy grać w swoim mieście. Hali jednak nie mamy i szybko temu nie zaradzimy. Władze miasta zapowiadają, że w przyszłym roku ruszy budowa nowoczesnego obiektu w Będzinie. Postaramy się w tym pomóc, wygrywając kolejne mecze. Gdy jest sukces, to łatwiej wydaje się pieniądze. Sosnowiec na szczęście nie jest daleko. Myślę, że części naszych fanów będzie łatwiej dojechać na Żeromskiego niż do Łagiszy. Obok hali jest linia tramwajowa, jest i przystanek autobusowy. Nasze mecze na pewno będą też oglądać kibice z innych miast regionu. Hala w Sosnowcu jest trochę za mała [tysiąc miejsc siedzących - przyp. red.], jak na wymogi Plus Ligi, ale postaramy się temu zaradzić. Myślimy o nowej przenośnej trybunie lub dostawieniu krzeseł. Takie decyzje będą już jednak zapadać po rozmowach z osobami zarządzającymi obiektem - zaznacza Bystrowski. 

Jesteś kibicem siatkówki? I to z Będzina?! Dołącz do nas na Fejsie! >>

PlusLiga 2019/20

lp. Drużyna Pkt Sety Zw. Por.
1 VERVA Warszawa 59 65:21 21 2
2 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 58 64:22 19 4
3 Jastrzębski Węgiel 48 53:31 17 6
4 PGE Skra Bełchatów 48 55:30 16 7
5 Trefl Gdańsk 35 46:41 11 11
6 GKS Katowice 32 47:53 10 13
7 Cerrad Czarni Radom 31 41:42 10 11
8 MKS Ślepsk Suwałki 28 38:49 10 12
9 Indykpol AZS Olsztyn 26 39:45 9 12
10 Aluron Virtu CMC Zawiercie 26 34:48 9 13
11 MKS Będzin 24 36:50 9 13
12 Cuprum Lubin 23 33:53 8 15
13 Asseco Resovia 21 32:57 6 17
14 BKS Visła Bydgoszcz 12 26:67 2 21

  • Półfinały
  • Ćwierćfinały