M¦ w siatkówce 2014. Chleb ze smalcem w wersji light i Lordi. Jak się bawi Spodek?

Spodek i Katowice żyj± siatkówk±, ale hala na pewno nie oderwie się od ziemi, jeżeli nie zawita do niej reprezentacja Polski.
Gor±ce newsy i zło¶liwe komentarze. Doł±cz do nas na Facebooku >>

Za nami cztery dni katowickiej czę¶ci mistrzostw ¶wiata. Drużyny maj± już w nogach po dwa mecze. Faworyt z Brazylii nie stracił jeszcze choćby seta. Outsider z Tunezji zbiera cenne lekcje...

Katowice to najważniejsze spo¶ród miast, które s± organizatorami mundialu. To na ¦l±sku odbędzie się najwięcej spotkań. To w Spodku poznamy nowego mistrza ¶wiata.

¦l±ska hala to dla polskiej siatkówki miejsce szczególne. To wła¶nie tutaj w czerwcu 1998 roku podczas meczów w Lidze ¦wiatowej z Brazyli± zrodziło się zjawisko, które wyniosło tę dyscyplinę na medialne i kibicowskie szczyty. Siatkówka przestała być wtedy sportem, w którym rozgrywało się mecze w pustych halach w niedzielne przedpołudnia, a stała się kolorow±, roz¶piewan±, pełn± emocji dyscyplin±.

Na razie Spodek od ziemi się jeszcze nie oderwał. Na to przyjdzie czas, gdy za dwa tygodnie rozpocznie się walka o medale. Oby z udziałem reprezentacji Polski, na któr± czekaj± tutaj wszyscy.

Na razie hala drży w miarę rytmicznych okrzyków "Suomi, Suomi!". Kibice Finlandii s± najbardziej barwn± grup± na ¦l±sku. Finlandia czekała na awans do siatkarskiego mundialu od 1982 i teraz bawi się na całego! Wieczorami ulice Katowic zamieniaj± się w Helsinki. Finowie okupuj± puby, restauracje i kafejki. Czuj± się przy tym bardzo pewnie. Przemaszerować przez sze¶ć pasów ruchu i podwójne torowisko przy ulicy Korfantego? Dla go¶ci z północy to żaden problem. W barwnej grupie został też dostrzeżony dobry znajomy kibiców Jastrzębskiego Węgla. Pamiętacie Lassepetteri Laurila? Były rozgrywaj±cy JW także jest na ¦l±sku.

Tradycj± siatkarskich meczów w Polsce jest puszczanie w przerwach setów piosenek, które pochodz± z krajów rywalizuj±cych drużyn. W Spodku najłatwiej zagrać co¶ pod Brazylię i Kubę. W pierwszym przypadku najczę¶ciej pobrzmiewa "Samba de Janeiro", w drugim kawałki rodem z "Buena Vista Social Club". A co można pu¶cić Finom? Okazuje się, że Lordi! To fińska grupa znana z tego, że występuje w strojach inspirowanych filmami grozy. Pamiętacie zwycięzców Eurowizji z roku 2008?Spodek na długo zapamięta też jeden z tunezyjskich siatkarzy. Podczas meczu z Kore± Południow± zawodnik z Afryki został pechowo trafiony piłk± w oko. Służby medyczne odwiozły Afrykańczyka do szpitala na ulicę Ceglan±. Wielkie było zdziwienie siatkarza, gdy okazało się, że na dyżurze opatrzył go... lekarz z Tunezji. Uraz był na tyle poważny, że Tunezyjczykowi zaproponowano, żeby został w szpitalu. Ten jednak na to się nie zgodził i teraz jeĽdzi na Ceglan± na codzienne zabiegi.

Barwn± grup± w Spodku s± też dziennikarze. Najwięcej jest oczywi¶cie Finów, których raz mocno poirytował szef biura prasowego. Działo się to podczas meczu z Kub±. Finowie przegrywali 0:2, a w trzecim secie też gonili wynik... I wła¶nie wtedy usłyszeli, że konferencja prasowa odbędzie się piętna¶cie minut po zakończeniu spotkania. To był czytelny znak, że służby medialne turnieju w Finów już nie wierz± i czas kończyć tę zabawę. No i wtedy w siatkarzy z północy Europy wst±pił nowy duch. Wygrali trzy sety z rzędu i całe spotkanie, a dziennikarze z Finlandii poszli na konferencję prasow± godzinę póĽniej, ale za to z u¶miechami od ucha do ucha.

Czę¶ć dziennikarzy dziwi też catering podczas katowickiego turnieju, a ten stanowi najczę¶ciej micha smalcu i kiszone ogórki. - Czy to typowe polskie jedzenie? A czy to aby nie ze ¶wini? - dopytuj± się.

A nie brakuje też i takich, który decyduj± się na "wersję light" polskiego przysmaku. Nakładaj± wtedy na talerz suchy chleb z ogórkiem... Na czwartek organizatorzy turnieju zaplanowali dla dziennikarzy wycieczkę po Katowicach i okolicy. Niestety chętnych było zbyt mało i nie udało się zebrać wystarczaj±co licznej grupy. Niech żałuj±!

¦LˇSK.SPORT.PL na Twitterze. Obserwujesz? >>

PlusLiga 2019/20

lp. Drużyna Pkt Sety Zw. Por.
1 VERVA Warszawa 59 65:21 21 2
2 ZAKSA Kędzierzyn-KoĽle 58 64:22 19 4
3 Jastrzębski Węgiel 48 53:31 17 6
4 PGE Skra Bełchatów 48 55:30 16 7
5 Trefl Gdańsk 35 46:41 11 11
6 GKS Katowice 32 47:53 10 13
7 Cerrad Czarni Radom 31 41:42 10 11
8 MKS ¦lepsk Suwałki 28 38:49 10 12
9 Indykpol AZS Olsztyn 26 39:45 9 12
10 Aluron Virtu CMC Zawiercie 26 34:48 9 13
11 MKS Będzin 24 36:50 9 13
12 Cuprum Lubin 23 33:53 8 15
13 Asseco Resovia 21 32:57 6 17
14 BKS Visła Bydgoszcz 12 26:67 2 21

  • Półfinały
  • Ćwierćfinały