MŚ w siatkówce 2014. Trener Niemców zaskoczony. "Byliśmy już spakowani"

Katowicki Spodek jest gotowy do trzeciej rundy mistrzostw świata, która wyłoni czwórkę najlepszych drużyn turnieju. O dwa premiowane awansem miejsca powalczą Niemcy, Iran i Francja.
Niemcy to jedyny zespół, który gra w Spodku od pierwszego dnia mistrzostw, więc czuje się tu jak w domu. - Cieszę się, że kolejny, trzeci już tydzień, spędzę w tym samym hotelowym łóżku - uśmiechał się Jochen Schoeps, kapitan reprezentacji Niemiec.

Vital Heynen, trener reprezentacji naszych zachodnich sąsiadów, zażartował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, iż dziwi się, że Niemcy nie są przedstawiani jako gospodarz.

- Jestem zaskoczony. Gramy na Śląsku już tak długo, że to my powinniśmy witać naszych gości - mówił. Belg zdradził, że po niedzielnych meczach Niemcy byli pewni, że czeka ich przeprowadzka do Łodzi.

- Byliśmy już spakowani i gotowi do drogi. Tymczasem po godzinie 23 okazało się, że zostajemy. Jesteśmy z tego faktu bardzo szczęśliwi - dodawał Schoeps.

Iran to nie jest niespodzianka

Wszystkie drużyny, które powalczą o awans do strefy medalowej w Katowicach, cieszą się, że uniknęły rywalizacji z Rosją i Brazylią.

- Wiedzieliśmy, że jako zwycięzca grupy nie możemy zagrać z Brazylią, ale fakt, że uniknęliśmy Rosji, na pewno możemy sobie zapisać na plus - zaznaczył Benjamin Toniutti, kapitan reprezentacji Francji.

Największą niespodzianką śląskiej części turnieju jest obecność Iranu. Slobodan Kovac, szkoleniowiec azjatyckiej drużyny, nie zgadza się jednak z taką opinią.

- Wiele osób mówi, że jesteśmy "niespodzianką". Tymczasem w tym sezonie wygraliśmy wiele trudnych spotkań z tuzami światowej siatkówki, że wspomnę Brazylię, USA czy Włochy. Dwa razy ograliśmy też w Teheranie Polskę. Nasz sukces to nie jest sprawa szczęścia, tylko umiejętności i ciężkiej pracy - podkreślał Serb.

Iran awansował do trzeciej rundy także dzięki Argentynie, która ograła USA. - Nie miałem okazji oglądać tego meczu. Śledziłem tylko relację tekstową z piątego seta. Tak, to było dla nas bardzo ważne spotkanie - mówił Mir Saeid Marouf Lakrani, kapitan reprezentacji Iranu.

Francuzi i Irańczycy jeszcze nie wiedzą, co ich czeka w Spodku. - Liczę, że atmosfera podczas meczów będzie równie wspaniała jak podczas wcześniejszych rund. Przed nami przecież bardzo emocjonujące pojedynki - dodał.

Historyczni Niemcy

A co drużyny wiedzą o sobie? - Podczas turnieju koncentrowałem się przede wszystkim na swojej drużynie. Moi zawodnicy odczuwają już trudy turnieju. Cieszę się, że w meczu z Polską dałem szansę gry rezerwowym i ci się sprawdzili - ocenił Laurent Tille, trener Francji.

- Nasz awans z pierwszego miejsca to na pewno niespodzianka. Tyle że to samo mówiono po pierwszej rundzie. Liczymy, że o takiej samej francuskiej niespodziance będzie się także rozmawiać po rundzie trzeciej - dodał Toniutti.

Heynen tak kocha siatkówkę, że nawet podczas swoich meczów spoglądał na iPada i oceniał grę innych drużyn. - To może dziwne, ale zastanawiam się nad kupnem kolejnego urządzenia do oglądania meczów - uśmiechał się. - To, co osiągnęliśmy dotąd, to dla Niemiec historyczny wynik. Chcemy jednak więcej - zapewnił Schoeps.

Irańczycy grali z Francją podczas polskiego mundialu i przegrali 1:3. - O Francuzach na pewno wiemy najwięcej. Nie miałem zbyt wiele czasu, żeby obserwować inne drużyny, ale oglądałem mecz Niemców z Brazylią - zakończył Kovac.

W Spodku odbędą się trzy mecze: we wtorek Francja zagra z Niemcami, w środę Niemcy z Iranem, a w czwartek Francja z Iranem. Początek wszystkich spotkań o godzinie 20.25.Jesteś kibicem siatki? Dołącz do nas na Fejsie! >>

PlusLiga 2019/20

lp. Drużyna Pkt Sety Zw. Por.
1 VERVA Warszawa 59 65:21 21 2
2 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 58 64:22 19 4
3 Jastrzębski Węgiel 48 53:31 17 6
4 PGE Skra Bełchatów 48 55:30 16 7
5 Trefl Gdańsk 35 46:41 11 11
6 GKS Katowice 32 47:53 10 13
7 Cerrad Czarni Radom 31 41:42 10 11
8 MKS Ślepsk Suwałki 28 38:49 10 12
9 Indykpol AZS Olsztyn 26 39:45 9 12
10 Aluron Virtu CMC Zawiercie 26 34:48 9 13
11 MKS Będzin 24 36:50 9 13
12 Cuprum Lubin 23 33:53 8 15
13 Asseco Resovia 21 32:57 6 17
14 BKS Visła Bydgoszcz 12 26:67 2 21

  • Półfinały
  • Ćwierćfinały