Sport.pl

Czarni z Katowic w bardzo zawiłej drodze na siatkarskie szczyty [WYWIAD]

Mecze siatkarzy Czarnych Katowice ogląda na razie garstka widzów. To oni już wkrótce mogą stać się jedną ze sportowych wizytówek miasta.
ŚLĄSK.SPORT.PL na Twitterze. Obserwuj już teraz >>

Władze Katowic zapowiedziały niedawno, że chcą, aby w mieście funkcjonowała drużyna w sporcie halowym na najwyższym poziomie. Taka, której siedzibą stanie się Spodek, a jej grę będą mogły podziwiać tysiące kibiców.

Środowisko hokejowe zgłosiło projekt "Skrzydeł" z Katowic.

Bardziej prawdopodobne jednak, że miasto postawi jednak na męską drużynę siatkówki. Aby tak się stało, Czarni muszą najpierw awansować do pierwszej ligi, czyli odnieść największy sukces w swojej krótkiej historii.

Maciej Blaut: Sprawa awansu z drugiej do pierwszej ligi jest bardzo skomplikowana.

Dariusz Łyczko, koordynator Czarnych i katowicki radny: - W Polsce mamy aż sześć grup drugiej ligi. Awans do fazy play-off gwarantuje zajęcie jednego z pierwszych czterech miejsc. Wygraliśmy swoją grupę z kompletem zwycięstw. W play-off mierzyliśmy się z TKS-em Tychy w rywalizacji do trzech zwycięstw i wygraliśmy.

Do pierwszej ligi wciąż jednak daleko.

- Wygrana z Tychami zapewniła nam dopiero awans o fazy półfinałowej. W ostatni weekend walczyliśmy w naszej hali w Szopienicach o wyjście z kolejnej grupy. Wygraliśmy wszystkie trzy mecze, straciliśmy w nich tylko jednego seta. A teraz przed nami jeszcze finały, w których weźmie udział sześć najlepszych drugoligowych drużyn z kraju, podzielonych na dwie grupy. Ostatecznie awans wywalczą dwie najlepsze. Turniej finałowy odbędzie się w dniach 30 kwietnia - 3 maja. Pierwszych rywali poznamy dopiero po losowaniu. Na pewno będziemy się starali o to, aby turniej także odbył się u nas. O awans nie jest łatwo. Jeden mecz może zadecydować o niepowodzeniu całego sezonu. Tak było choćby z siatkarkami Sokoła Katowice, które też walczyły o awans do pierwszej ligi. Wszystko wygrywały w sezonie zasadniczym, a potem przyszła porażka w play-off i awansować im się nie udało.

Jacy siatkarze stanowią o sile Czarnych?

- Mamy mocną drużynę i od początku sezonu nastawialiśmy się na awans. Kilku naszych zawodników, m.in. Łukasz Jurkojć, Łukasz Szablewski czy Rafał Sobański ma za sobą grę w pierwszej lidze. Naszym kapitanem jest niezwykle doświadczony Peter Divis (dawna gwiazda m.in. KS Ivett Jastrzębie Borynia i KP Polskiej Energii Sosnowiec - przyp. red.). Nasz klub w styczniu przyszłego roku będzie obchodzić swoje 50-lecie. W tym czasie istniało wiele sekcji, ale siatkówka na dobre rozwinęła się pięć lat temu za sprawą inicjatywy młodzieży z Nikiszowca, Giszowca i Janowa. Zgłosiliśmy wtedy zespół do IV ligi i od tego czasu stopniowo pokonujemy kolejne szczeble.

Jakim zainteresowaniem cieszą się wasze mecze?

- Do hali przychodziło zwykle do stu osób. To nie jest dużo, oczekiwania są większe, ale to tylko druga liga. Siatkówka klubowa w Katowicach od lat jest na niskim poziomie i ci kibice po drodze gdzieś się "zgubili". Próbujemy teraz nadrobić stracony czas. W pierwszej lidze byłoby inaczej. Te rozgrywki pokazuje TVP Sport, zainteresowanie będzie większe, łatwiej będzie też o sponsorów.

A wyobraża pan sobie Czarnych grających w Spodku przy tysiącach widzów?

- To moje marzenie, aby Katowice miały drużyny grające na najwyższym poziomie przynajmniej w 2-3 dyscyplinach. Mamy wspaniały obiekt, ale także zaplecze, czyli uporządkowane szkolenie młodzieży. Teraz trzeba tylko stworzyć warunki, aby nasze talenty nie uciekały do Częstochowy, Będzina czy Bielska-Białej. Czarni w PlusLidze? Najpierw wywalczmy awans do pierwszej ligi. Wierzę, że wtedy znajdą się partnerzy, którzy będą zainteresowani tym, aby w Katowicach funkcjonowała drużyna na najwyższym poziomie.

Więcej o:

PlusLiga 2019/20

lp. Drużyna Pkt Sety Zw. Por.
1 VERVA Warszawa 59 65:21 21 2
2 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 58 64:22 19 4
3 Jastrzębski Węgiel 48 53:31 17 6
4 PGE Skra Bełchatów 48 55:30 16 7
5 Trefl Gdańsk 35 46:41 11 11
6 GKS Katowice 32 47:53 10 13
7 Cerrad Czarni Radom 31 41:42 10 11
8 MKS Ślepsk Suwałki 28 38:49 10 12
9 Indykpol AZS Olsztyn 26 39:45 9 12
10 Aluron Virtu CMC Zawiercie 26 34:48 9 13
11 MKS Będzin 24 36:50 9 13
12 Cuprum Lubin 23 33:53 8 15
13 Asseco Resovia 21 32:57 6 17
14 BKS Visła Bydgoszcz 12 26:67 2 21

  • Półfinały
  • Ćwierćfinały