Wojtek Wolski nie zagra w Trzyńcu. Trafi do KHL?

Wojtek Wolski, urodzony w Zabrzu hokeista Washington Capitals nie wzmocni drużyny Ocelarzi Trzyniec. Transfer Polaka do europejskiego klubu jest jednak wciąż możliwy.
Hokeiści NHL szukają drużyn na Starym Kontynencie ponieważ najlepszą ligę świata sparaliżował lokaut. Ogłosił go komisarz zawodowej ligi hokeja na lodzie NHL Gary Bettman, gdyż rozmowy właścicieli 30 klubów ze Związkiem Zawodowym Graczy (NHLPA) w sprawie podziału zysków nie zakończyły się osiągnięciem porozumienia i nie podpisano nowej umowy zbiorowej. Przedmiotem sporu jest rozdział kwoty 3,3 miliarda dolarów przychodów ligi między kluby i zawodników

Zawieszenie rozgrywek oznacza, że do wzięcia od zaraz są znakomici zawodnicy. - Zawsze jesteśmy w stanie przyjąć swoich rodaków grających NHL w swoje szeregi i zapewnić im możliwość gry. Przy okazji trener reprezentacji narodowej Zinetuła Bilaletdinow będzie miał możliwość obserwacji ich gry przygotowując ekipę na zimowe igrzyska w Soczi w 2014 roku - mówi cytowany przez PZP Władysław Tretiak, znakomity przed laty bramkarz reprezentacji ZSRR, uznany za najlepszego zawodnika na tej pozycji w historii.

Rosjanie najchętniej wybierają KHL, czyli Kontynentalną Hokejową Ligę. To zawodowe rozgrywki, które powstały w 2008 roku. Liga jest najwyższą klasą rozgrywkową w Rosji, ale ma charakter międzynarodowy. Zrzesza także ekipy z Białorusi, Łotwy, Kazachstanu, Słowacji, Czech i Ukrainy.

Jewgienij Małkin (Pittsburgh Penguins) i Siergiej Gonczar (Ottawa Senators) już podpisali kontrakty z Metallurgiem Magnitogorsk. Ukraińcy Ołeksij Ponikarowski i Rusłan Fedotenko wybrali Donbas Donieck.

Na lokaucie zyska też liga czeska. Jaromir Jagr i Tomas Plekanec wrócili do macierzystego HC Kladno. Roman Cervenka zagra w Slavii Praga.

W czeskiej lidze miał też grać nasz jedynak w NHL, czyli Wolski. - W Trzyńcu odbyła się we wtorek "narada bojowa" podczas, której trener Josef Turek był przeciwny sprowadzeniu Wolskiego. Zwolennikiem tego transferu był Pavel Marek - były trener, a dziś klubowy menedżer. Działacze uznali jednak, że nie będą budować drużyny wbrew zdaniu pierwszego trenera - wyjaśnia Mirosław Minkina, prezes Śląskiego Związku Hokeja na Lodzie, który pilotował niedoszły transfer Wolskiego do Czech.

Dlaczego Turek był przeciwny transferowi 26-letniego Polaka? Na internetowej stronie klubu czytamy, że Ocelarzi nie chce kontraktować zawodników z NHL w sytuacji, gdy nie ma pewności jak długo potrwa lokaut. - Zespół pracuje ze sobą w obecnym składzie od dłuższego czasu. Nie chcemy rozbijać tych więzi - wyjaśnia Turek.

Minikina liczył, że dzięki transferowi do Czech Wolski będzie też bliżej gry w reprezentacji Polski. - Jeśli tylko przedłuży się lokaut w NHL i będę wtedy w Europie, to na pewno zagram wtedy pierwszy raz dla Polski - zapowiadał hokeista z Zabrza na łamach "Super Ekspresu".

Przypomnijmy, że może być z tym problem, gdyż przepisy IIHF (międzynarodowej federacji hokeja) przesądzają, że zawodnik z podwójnym paszportem (Wolski ma też obywatelstwo kanadyjskie) musi przez dwa pełne sezony zagrać w Polskiej Lidze Hokejowej by zyskać status reprezentanta naszego kraju. - Poprosiliśmy o dokładną wykładnie tych przepisów, gdyż z naszych informacji wynika, że w przeszłości ten zapis nie był traktowany aż tak restrykcyjnie - mówi Minikina, który zdradza, że rozmawia w sprawie w Wolskiego z jeszcze jednym europejskim klubem. Prawdopodobnie chodzi o drużynę rywalizującą we wspomnianym KHL.

Czy Wolksi zagra w kadrze? Podyskutuj na Facebooku Śląsk - Sport.pl »