Wojtek Wolski mógł zagrać w GKS-ie Tychy! Pracował nad tym sam Mariusz Czerkawski

Wojtek Wolski, hokeista z NHL jest już w Polsce i szykuje się do debiutu w drużynie mistrza Polski z Sanoka. 26-latek niestety na razie nie zagra w naszej reprezentacji.
Pochodzący z Zabrza Wolski uczył się grać w hokeja Kanadzie. Jego rodzina wyemigrowała z Polski, gdy przyszły hokeista miał trzy lata. Wolscy najpierw przenieśli się do Niemiec, a potem do Toronto.

Wolski - najlepszy dziś polski hokeista, który w najlepszej lidze świata debiutował w wieku 19 lat, obecnie jest zawodnikiem Washington Capitals. Kontrakt podpisał w lipcu tego roku, ale na debiut przyjdzie mu poczekać. Wszystko z powodu lokautu, który sparaliżował rozgrywki.

- Lokaut to być może dla mnie jedyna szansa, żeby zagrać w Polsce. Początkowo myślałem, że podpiszę kontrakt w Czechach lub Szwecji. Potem usłyszałem o możliwości gry w Polsce. Postanowiłem spróbować - mówi zawodnik.

Wolski zdecydował się na grę w drużynie mistrza Polski Ciarko PBS Bank Sanok. - To był właściwie jedyny wybór. Sanok to dziś najlepszy polski zespół. Zdobyli mistrzostwo Polski. Mam nadzieję, że teraz - już z moim udziałem - uda się powtórzyć ten sukces - dodaje hokeista, którego kusił też inny polski klub. - Dzwonił do mnie Mariusz Czerkawski i pytał o możliwość gry w innej polskiej drużynie. Chyba wszyscy wiedzą, o jaki zespół chodzi - uśmiecha się Wolski. Ta "inna drużyna" to GKS Tychy, czyli pierwszy klub Czerkawskiego - również byłego zawodnika NHL i reprezentanta Polski.

KH Sanok najbliższy mecz rozegra już we wtorek w Katowicach, ale niestety na debiut zawodnika z NHL w ekstralidze kibicom przyjdzie poczekać prawdopodobnie do piątku, gdy mistrz Polski będzie gościł na własnym lodzie drużynę Cracovii.

Wolski liczył, że podpisanie kontraktu z klubem z Sanoka będzie też dla niego pierwszym krokiem do reprezentacji Polski. Niestety przepisy IIHF (międzynarodowej federacji hokeja) stanowią, że napastnik zyskałby statut reprezentanta dopiero po dwóch latach gry w naszej lidze. Polski Związek Hokeja na Lodzie apeluje o zmianę tego przepisu. Władze IIHF mają się zająć tym problemem jeszcze w listopadzie.

Podyskutuj o hokejowych rozgrywkach w naszym regionie na Facebooku Śląsk - Sport.pl »