Śląski klub chce zagrać w najlepszej lidze hokejowej w Europie!

Hockey Club Silesia nie traci nadziei, że w przyszłości będzie polskim reprezentantem w KHL - najsilniejszej w Europie lidze hokejowej.
Kontynentalną Hokejowa Liga to zawodowe rozgrywki, które powstały w 2008 roku. Liga jest najwyższą klasą rozgrywkową w Rosji, ale ma charakter międzynarodowy. Zrzesza także ekipy z Białorusi, Łotwy, Kazachstanu, Słowacji, Czech i Ukrainy.

Aleksandr Miedwiediew, prezes ligi w rozmowie z portalem allsportinfo.ru  zdradził, że do elitarnych rozgrywek aplikuje klub z Polski. Chodzi o drużynę z Gdańska, której trenerem miałby być konsultant polskiej reprezentacji Rosjanin Wiaczesław Bykow.

Projekt wydaje się z gatunku tych nie do zrealizowania. Jak w Polsce, gdzie kluby nie mają pieniędzy na sznurówki do łyżwiarskich butów, znaleźć 15 milionów euro na roczny budżet drużyny w KHL?

- Trzeba mieć marzenia! A kto jeszcze kilka miesięcy postawiłby złotówkę na to, że w Sanoku zagra Wojtek Wolski z NHL? - pyta Mirosław Minkina, prezes Śląskiego Związku Hokeja na Lodzie.

Minkina także wierzy w to, że kiedyś klub z naszego kraju zagra w KHL i że będzie to drużyna ze Śląska.

Projekt Hockey Club Silesia ma w założeniu połączyć wszystkie miasta metropolii śląskiej. Drużyna miałaby rozgrywać swoje mecze w katowickim Spodku. - To jest syzyfowa praca. Cieszę się, że podobne plany mają też w Gdańsku, bo to pokazuje, że w polskim hokeju wciąż są ludzie, którzy mają śmiałe marzenia. Bez nich jesteśmy skazani na porażkę - mówi Minkina.

Prezes zdaje sobie sprawę, że gra w KHL to może być nieosiągalny szczyt. - Ale jest jeszcze w planach tzw. liga środkowoeuropejska, która zrzeszałaby drużyny z Czech, Austrii, Węgier, Słowacji... Musimy walczyć o to, żeby wpuścić do polskiego hokeja trochę świeżego powietrza. Inaczej udusimy się we własnym sosie - podkreśla.

Minkina ma już gotowy projekt koszulek HC Silesia. - Na początek będą je zakładać dzieci z rocznika 1999. Zagrają z okazałym śląskim orłem na piersiach. Na strojach znajdzie się też napis "Metropolia Silesia". Premiera nastąpi podczas turnieju Super Euro Challenge, który pod koniec kwietnia odbędzie się w Pradze. Zagramy w nim z silnymi rywalami z Czech, USA i Kanady - wylicza działacz.