Sport.pl

Rosyjskie miliony blisko Zagłębia Sosnowiec! "To może być rewolucja, jakiej Polska nie widziała"

Czy w Sosnowcu powstanie najbogatszy polski klub hokejowy? Władze miasta szykują się na spotkanie z inwestorem. Piotr Hałasik, prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie mówi o "wielkim projekcie".
Te zapowiedzi brzmią jak bajka. Wielki klub w Sosnowcu? Gdzie?! Na przestarzałym lodowisku? W mieście, gdzie bez pieniędzy gminy Zagłębie już dawno ogłosiłoby bankructwo. A jednak jest coś na rzeczy.

O zainwestowaniu w Zagłębie rosyjskich pieniędzy mówi się od pewnego czasu. Za tym projektem mają stać również Igor Zacharkin i Wiaczesław Bykow - trenerzy reprezentacji Polski, którzy w przeszłości doprowadzili Rosję do mistrzostwa świata.

To właśnie kontakty tych hokejowych znamienitości miały sprawić, że znalazł się chętny by zainwestować w Zagłębie. - Jesteśmy w przededniu decyzji, które mogą zrewolucjonizować polski hokej. To wielki projekt, jakiego Polska nie widziała. Nie mówię oczywiście, że zaraz będziemy walczyć o mistrzostwo świata. Jest jednak szansa, że mocno ruszymy z miejsca. Więcej szczegółów powinno być znanych po długim majowym weekendzie - mówi Piotr Hałasik, prezes PZHL-u. - Czy ten projekt jest związany z Sosnowcem? - dopytujemy. - Proszę mnie nie ciągnąć za język - uśmiecha się Hałasik.

Z naszych informacji wynika, że w Sosnowcu miałby powstać zespół, który skupiłby najlepszych polskich zawodników. Za wyniki drużyny odpowiadaliby właśnie Zacharkin i Bykow. - Nie ukrywam, że moim celem jest by najlepsi polscy zawodnicy mogli pracować z tej klasy fachowcami dłużej niż tylko kilkadziesiąt dni w roku podczas zgrupowań reprezentacji. Taką szansę daje tylko praca w klubie - mówi Hałasik.

Gra takiej drużyny tylko w polskiej lidze nie miałaby większego sensu, więc nie wykluczone, że klub z Sosnowca wystąpiłby o akces do jednej z europejskich lig.

Ostatnio głośno było o projekcie Olivia Gdańsk w KHL-u. KHL to międzynarodowe rozgrywki zorganizowane przez Rosjan. Liga uchodzi za najlepszą na Starym Kontynencie. Władzie ligi ciepło wypowiadały się o zaproszeniu do rywalizacji zespołu z Trójmiasta, ale potem jednak przesądzały, że nie stanie się to już od sezonu 2013/14. Polskiej drużynie na pewno łatwiej byłoby o akces do austriackiej EBEL, która zrzesza też kluby z Czech, Węgier, Słowenii, czy Chorwacji.

Informację o ewentualnej inwestycji rosyjskiego kapitału w Zagłębie staraliśmy się potwierdzić w sosnowieckim Urzędzie Miasta. - Nie powiem, że nie pracujemy nad projektami, które mają uzdrowić finanse hokejowego i piłkarskiego Zagłębia. Miasta nie stać na utrzymywanie tych klubów, więc należy znaleźć alternatywne rozwiązania. Kapitału, sponsorów trzeba szukać wszędzie. Na razie nie mam w tej sprawie nic do powiedzenia. Nie było jeszcze spotkania. Nie podaliśmy sobie rąk, nie mówiąc o podpisaniu listu intencyjnego - mówi Agnieszka Czechowska - Kopeć, wiceprezydent miasta, która odpowiada także za sprawy sportu. Czechowska- Kopeć również odsyła po szczegóły po długim weekendzie.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że inwestycja miałaby objąć nie tylko zespół, ale i budowę nowego lodowiska.

Więcej o:
Komentarze (5)
Rosyjskie miliony blisko Zagłębia Sosnowiec! "To może być rewolucja, jakiej Polska nie widziała"
Zaloguj się
 • js53

  Oceniono 6 razy 4

  System Inwestycji w sport w Polsce powinien być zmieniony na taki jaki jest w Czechach ! Inwestujesz w sport to odciągasz to od podatku a może wtedy coś się zmieni na lepsze.
  Ale przede wszystkim telewizja musi zmienić stosunek do sportu ! W Polskiej tv trzeba wymienić to towarzystwo wzajemnej adoracji które nie ma innego tematu oprócz kto z kim i kiedy i jak był ubrany , na bardzie przychylnych sportowi , Ja nie chcę słuchać bzdurnych ekspertyz przez 30 - 45 min przed , w trakcie i po zawodach narciarskich tylko chcę oglądać zawody i nie tylko kobiet ale i mężczyzn, jak również zawody w konkurencjach alpejskich ! nie mówiąc o hokeju !!!

 • kacap_z_moskwy

  Oceniono 9 razy 3

  Polacy to musza sie modlic na Bykowa, jak to robia szwajcarzy, na przyklad.

  Co do klubow, to opcja moze byc tylko jedna - KHL. Wszystkie inne ligi w okolice, do ktorych moga przyjac klub - to dno. Tez nikogo nie przyjmuja "od zaraz". Gdansi klub musi miec nie tylko gwarancje finansowe na kilka lat istnenia, ale i infrastrukture itd. Nie tak wszystko sie to robi. Slowacy i czesi dwa lata swoje kluby KHL budowali. ChorwACI tez. Z tego roku zacznie grac w KHL chorwacki "Medvescak" z Zagreba. A dwa kluby z Szwecji i Finlandii wciaz czekaja. Bo nie maja finansow. W 2014 moze wejsc do KHL Oliwia. Jak Bykow zdarzy, a marzy o swoim klubie, to moze i Zaglebie wejsc. Tylko ze miejsc juz bedzie nie duzo wolnych. A ze w Rosji sa tylko opcje zalorzenia klubu na Dalekim Wschodzie (w tym roku zacznie grac drugi klub z Dalekiego Wschodu), co jest z trzy razy dalej niz w Polsce czy Czechach zakladac, no i napewno tam trudniej sprowadzac swiatowych graczy, to sie rozumie dlaczego patrza tam, gdzie jeszcze mozna, a bedzie to taniej.

 • sowa_46

  Oceniono 4 razy -2

  Polska pralnia ma duży przerób, teraz nawet wystarczy mocy dla sovieckiej mafii.
  Kluby piłkarskie to jedno bagno stworzone do prania bandyckich pieniędzy, żaden urzędas ryja w to nie wsadzi bo mu go zadrutują. Tyle na ten temat, myślę, ze więcej nie trzeba, prokuraturę mamy debilną więc dalej ten proceder będzie się rozwijał.

 • hotin

  Oceniono 29 razy -13

  Zagłębie zawsze było pro-radzieckie,ale nie ma się czemu dziwić ,bo to nie jest Śląsk. I dlatego będąc kibicem Unii Oświęcim jestem na tak dlatedo, by polski hokej przy tej rujnującej i pro rynkowej gos-PO-darce przastał! Precz z PO!

 • arceli

  Oceniono 46 razy -20

  "ewentualnej inwestycji rosyjskiego kapitału"

  To taki offset za możliwość sprzedawania najdroższego gazu w Europie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX