Wielkie hokejowe Zagłębie Sosnowiec czyli trzy miesiące z Wołodią. Co z tego zostało?

Zagłębie Sosnowiec to miał być mocny, opływający w dostatek klub, a prawdopodobnie zostanie bankrut, który nie przystąpi do rozgrywek.
Trzy miesiące stracili w Sosnowcu na plany i rozmowy z potencjalnym sponsorem i właścicielem, który miał tchnąć w Zagłębie i Stadion Zimowy nowe życie. Na początku mówiło się, że w klub zainwestuje bogaty Rosjanin - znany, jako "Wołodia". Za "Wołodią" mieli stać Igor Zacharkin i Wiaczesław Bykow, czyli trenerzy polskiej kadry. Tych z kolei miał prawdopodobnie namówić do działania Piotr Hałasik, prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. Prezesowi zależy na sukcesie kadry, a o ten ma być łatwiej dzięki codziennej pracy z reprezentantami - w klubie.

Z czasem jednak "Wołodia" tajemniczo się rozpłynął, a na jego miejscu pojawił się Kanadyjczyk. Prezes angielskiej firmy z kapitałem m.in. z Singapuru - jak powiedział podczas jednej z konferencji prasowych Hałasik

Tak naprawdę Kanadyjczyk to człowiek "Wołodii". Dlaczego w takim razie w pewnym momencie Rosjanin zszedł ze sceny? Wtajemniczeni twierdzą, że po to, żeby nie łączyć inwestycji w Zagłębie z Zacharkinem i Bykowem, a co za tym idzie z Hałasikiem. Coraz więcej osób zarzucało bowiem prezesowi, że uprawia prywatę w rodzinnym Sosnowcu.

Odbywały się kolejne spotkania. Zawodnicy - reprezentanci Polski - podpisali wstępne kontrakty. Kanadyjczyk spotykał się z władzami miasta. Snuto plany gruntownej przebudowy lodowiska. Docelowo Zimowy miał być tylko ślizgawką dla amatorów, a nowa hala lodowa na 20 tysięcy miejsc miała powstać na Górce Środulskiej. To miało potrwać. Na czas remontu Zimowego Zagłębie miało przenieść się do Krynicy.

Wszystko brzmiało, jak bajka, ale nawet władze Sosnowca powtarzały, że inwestor jest poważny i wszystko zmierza w dobrą stronę. Rozpoczęła się wycena akcji spółki, przygotowania do przetargu. O sprawie debatowali radni. Miasto było gotowe dokapitalizować spółkę by pomniejszyć dług sięgający 2,6 miliona złotych.

W poniedziałek, gdy po raz kolejny pisaliśmy o tym projekcie przekazano nam, że Jacek Kazimierczak - sosnowiecki radny, asystent prezesa Hałasik i jeden z animatorów projektu - spotkał się z władzami miasta. W spotkaniu uczestniczyły jeszcze dwie osoby, które zostały przedstawione, jako nowy zarząd hokejowej spółki. Jedną z nich miał być Leszek Tokarz - przed laty znakomity hokeista Zagłębia.

Teraz zaczyna jednak być naprawdę ciekawie. Otóż "Wołodia", który rezyduje ponoć w Los Angeles - w międzyczasie - miał wejść na internetową stronę Zagłębia Sosnowiec i dowiedzieć się, że dług klubu z dnia na dzień rośnie. Więcej, własnymi kanałami miał dotrzeć do informacji, że przyjdzie mu jeszcze zapłacić 1,8 miliona złotych tzw. długu gospodarczego, którego spółka nie przejęła dwa lata temu od bankrutującego stowarzyszenia. Wypada tylko docenić przenikliwość "Wołodii", który ponoć nie dowierza dokumentom sygnowanym przez władze miasta, a ma opierać się na zasłyszanych plotkach. Rosjanin podejmuje więc strategiczną decyzję, żeby wielki klub budować jednak w Krynicy.

W Sosnowcu konsternacja. - Na razie wstrzymam się od komentarza. Zapewniam, że miasto robiło wszystko, żeby doprowadzić ten projekt do końca. Na razie czekamy na oficjalne stanowisko inwestora. Potem się do niego odniesiemy - mówi Agnieszka Czechowska-Kopeć, wiceprezydent Sosnowca.

Miasto i zadłużony klub straciły trzy miesiące. W Sosnowcu nie ma zawodników, nie ma budżetu, nie ma żadnego planu B.