GKS Tychy chce śrubować pucharowy rekord. Przeszkodą paraliż, tajemnica i... rywale

GKS Tychy uchodzi za faworyta finałowego turnieju o Puchar Polski w hokeju na lodzie, który podczas weekendu odbędzie się w Sanoku. Forma finalistów jest jednak tajemnicą, gdyż rozgrywki ligowe od kilkunastu dni paraliżuje lokaut.
Hokej od wielu lat jest w naszym kraju dyscypliną dla garstki pasjonatów. Ten widowiskowy i emocjonujący sport uprawia się w Polsce na przyzwoitym - jak na nasze realia - ledwie w kilku ośrodkach.

Ciągle snuje się plany odbudowy dyscypliny, ale fakty są takie, że tak źle, jak obecnie nie było nigdy.

Środowisko jest podzielone i skonfliktowane. W rolę "złego" wcielił się Piotr Hałasik. Prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie w oczach działaczy większości klubów Hokej Ligi to dyktator i człowiek, który nie wywiązuje się z obietnic i składanych przez siebie deklaracji. Jednym zdaniem - słaby prezes.

Kluby od dawna domagają się wyboru nowych władz związku, ale w ostatnich dniach ruch oporu przybrał na sile. Ostatnia ligowa kolejka odbyła się 6 grudnia. Po niej ogłoszono lokaut. Klubu chcą walnego zgromadzenia członków związku w lutym. Prezes Hałasik mówi o maju...

Rozegranie finałowego turnieju Pucharu Polski również było zagrożone, ale z mediacją na szczęście pośpieszył Marek Biernat. Nowy minister Sportu i Turystyki nakłonił kluby do gry. Już po Nowym Roku - prawdopodobnie 3 stycznia - dojdzie do kolejnego spotkania, które da odpowiedź czy i kiedy wznowi rozgrywki Hokej Liga.

W finałowej czwórce nie ma ubiegłorocznego zdobywcy trofeum, czyli JKH GKS Jastrzębie. Zaważył na tym dziwny regulamin dotyczący zasad awansu, a także słaba forma śląskiej drużyny na początku rozgrywek.

Przypomnijmy, że prawo gry w finałowym turnieju mają cztery drużyny, które były najlepsze na finiszu drugiej rundy rozgrywek ekstraligi. W Sanoku obok GKS-u Tychy i gospodarzy zagrają więc KTH Krynica oraz Cracovia.

Drużyną już na starcie skazaną na porażkę jest KTH Krynica. Na początku sezonu zespół z Małopolski uchodził za "dream team", który na lodzie nie miał sobie równych. Hokejowa potęga miała powstać za pieniądze rosyjskiego biznesmena zwanego "Wołodią". Z czasem jednak Rosjanin stracił zapał do tego projektu. Najlepsi zawodnicy z Krynicy odeszli i dziś zespół KTH nikogo już nie przestraszy.

Kryniczanie zagrają w półfinale z gospodarzami z Sanoka. GKS czeka trudniejsze zadanie - potyczka z Cracovią, czyli mistrzem Polski.

- Przykręciliśmy śrubę naszym zawodnikom, ale tak naprawdę to jest ostatni moment na tak ciężkie zajęcia w tym sezonie. Budujemy formę nie tylko na finał Pucharu Polski, ale również na końcówkę sezonu zasadniczego i fazę play-off - zapewnia Krzysztof Majkowski, drugi trener GKS-u - najbardziej utytułowanego klubu w historii rozgrywek o PP. Tyszanie zdobyli dotąd trofeum pięciokrotnie. Po raz ostatni w roku 2009.

Tyszanie po krótkiej przerwie wrócili do pracy w drugi dzień świąt. W finałowym turnieju nie zagra kontuzjowany obrońca Artur Gwiżdż, który w ostatnim meczu z Aksam Unią Oświęcim doznał zwichnięcia stawu obojczykowo-barkowego. Nie w pełni sił jest również Kacper Guzik, który narzekał na problemy z kręgosłupem.

Program finałowego turnieju

Sobota (półfinały)

1928 KTH Krynica - Ciarko PBS Bank Sanok (g. 15.30)

GKS Tychy - Comarch Cracovia (g.19)

Niedziela (finał) - godzina 18.

Turniej będzie transmitowany na antenie TVP Sport.

Puchary GKS-u Tychy

Rok 2001: 3:1 z GKS-em Katowice

Rok 2007: 3:1 ze Stoczniowcem Gdańsk

Rok 2008: 2:1 (po rzutach karnych) z Cracovią

Rok 2009: 3:1 (po rzutach karnych) ze Stocziowcem

Rok 2010: 4:2 z Naprzodem Janów

Co było najważniejszym wydarzeniem mijającego roku w śląskiej piłce?