Sport.pl

Hokejowe MŚ w Katowicach. Koreańczycy się stawiali, ale postawiliśmy na swoim

Hokeiści rozpoczynają w środę zgrupowanie przed kwietniowym turniejem mistrzostw świata w katowickim Spodku. Jacek Płachta, selekcjoner reprezentacji, na razie rzecz jasna nie może skorzystać z zawodników GKS-u Tychy, który walczą z Cracovią o mistrzostwo Polski.
ŚLĄSK.SPORT.PL na Twitterze. Obserwujesz? >>

Tak naprawdę zgrupowanie miało rozpocząć się już w poniedziałek, ale jak tłumaczy Tomasz Rutkowski, kierownik wyszkolenia Polskiego Związku Hokeja na Lodzie: - Przesunęliśmy start zgrupowania o dwa dni ze względu na trwający jeszcze finał i zakończoną dopiero w niedzielę rywalizację TatrySki Podhala Nowy Targ z Ciarko PBS Bankiem Sanok. Powołanym zawodnikom z tych klubów chcieliśmy dać choć dwa dni wolnego - wyjaśnia.

W środę kadra spotka się w Krynicy Zdroju w około 20-osobowym składzie i będzie tam trenować do 26 marca. Ponieważ finał Polskiej Hokej Ligi pomiędzy Comarch Cracovią, a GKS-em Tychy zakończy się dopiero w czwartek lub sobotę, to gracze tych klubów pojawią się na zgrupowaniu po świętach - 29 marca. Kadrowicze będą pracować w Krynicy do 2 kwietnia.

W poniedziałek (4 kwietnia) hokeiści przyjadą już do Katowic. 8 kwietnia polecą zaś do Anglii, gdzie 9 kwietnia w Nottingham i 10 kwietnia w Coventry rozegrają dwa towarzyskie mecze z Wielką Brytanią. - To dla nas zawsze niewdzięczny i wymagający rywal, który w tym roku chce wrócić na zaplecze elity. Podobnie było rok temu, gdy w tym samym okresie Brytyjczycy dwa razy nas ograli. To będą wartościowe sprawdziany - mówi Płachta.

Po powrocie do kraju hokeiści dostaną dwa dni wolnego. W Katowicach spotkają się ponownie 13 kwietnia. W małym "Spodku" rozegrają wtedy dwa mecze towarzyskie - 14 kwietnia w czwartek o godzinie 18. z Litwą i 16 kwietnia w sobotę z Koreą. - Rywal upierał się przy terminie 19 kwietnia, my chcieliśmy grać trzy dni wcześniej i postawiliśmy na swoim. Korea przyleci odpowiednio wcześniej i zagramy z nią w sobotę o godzinie 18. albo 19.15, jeżeli ten mecz będzie chciała pokazać TVP Sport - opowiada Rutkowski.

Mistrzostwa rozpoczną się 23 kwietnia. Dzień-dwa wcześniej selekcjoner ogłosi ostateczną kadrę na turniej.

W Spodku o awans do elity zagrają oprócz Polski - Włochy, Korea, Japonia, Słowenia i Austria.Więcej o: