Sport.pl

Olimpijska nominacja w cieniu oskarżeń o nepotyzm

Zarząd Polskiego Związku Łuczniczego wbrew własnemu regulaminowi olimpijską nominację przyznał Natalii Leśniak z Żywca. Jej konkurentka Anna Szukalska oskarża działaczy o układy i kumoterstwo. - Ta sprawa może pogorszyć relacje w kadrze - przyznaje Leśniak.
W lipcu ubiegłego roku podczas łuczniczych mistrzostw świata w Turynie 20-letnia Leśniak odniosła życiowy sukces - zajęła znakomite dziewiąte miejsce i tym samym wywalczyła dla Polski kwalifikację do turnieju olimpijskiego Londyn 2012.

Pewna startu na igrzyskach być nie mogła, bo kwalifikacja dotyczyła miejsca dla polskiej ekipy. Przez kolejny rok Leśniak rywalizowała o wyjazd do Londynu z Anną Szukalską (Czarna Strzała Bytom). Według regulaminu, który wcześniej przygotował Polski Związek Łuczniczy o tym kto pojedzie do Londynu miały decydować punkty zawodniczek ze startów w ubiegłorocznych mistrzostwach Europy w Amsterdamie oraz w trzeciej imprezie cyklu Pucharu Świata w Ogden. W Amsterdamie Leśniak była siódma, natomiast Szukalska - dziewiąta. W Ogden lepiej spisała się ta druga, zajmując piąte miejsce. Leśniak była dopiero na miejscu w szóstej dziesiatce. Wszystko wskazywało na to, że to Szukalska pojedzie na igrzyska. - Po dyskusji zarząd zdecydował o rekomendacji do reprezentacji na igrzyska Natalii Leśniak, za miejsce wywalczone przez nią w mistrzostwach świata - tłumaczył przed kilku dniami w mediach prezes Polskiego Związku Łuczniczego Henryk Jurzak.

Co ciekawe trener kadry był zdania, że na igrzyska powinna jechać... Szukalska. - Rzeczywiście trener Pacura rekomendował Szukalską, ale potem przyjął decyzję zarządu. Uważam, że Natalia Leśniak jest lepsza od Anny Szukalskiej i udowodni to na igrzyskach dobrą lokatą - tłumaczy w Głosie Wielkopolskim prezes Jurzak.

Szukalska jest rozżalona. Na łamach prasy atakuje władze związku. - Zarząd Polskiego Związku Łuczniczego mnie po prostu skrzywdził, oszukał. Mam wszelkie podstawy sądzić, że za wszystkim stoi Jan Lach, trener Natalii Leśniak w Łuczniku Żywiec, a na dodatek jej wujek. Pan Lach to taka szara eminencja w związku. (...) Moim zdaniem pan Lach wywarł jakąś presję na zarząd. Naszym związkiem rządzą dziwne układy, bardzo źle się dzieje - mówi Szukalska na łamach Głosu Wielkopolskiego.

Całą sprawą zniesmaczona jest Natalia Leśniak z Łucznika Żywiec. Za kilka dni wyjeżdża do Londynu na swoją największą i najważniejszą imprezę w karierze, tymczasem teraz musi czytać w mediach zarzuty i oskarżenia dotyczące jej kwalifikacji.

- Nie chcę komentować słów Ani Szukalskiej. To zarząd związku wydał taką decyzję. Ja niewątpliwie byłam zaskoczona, że jadę na Igrzyska, ale przede wszystkim bardzo się z tego cieszę - mówi młoda łuczniczka. Czy relacje między kadrowiczkami się teraz pogorszą? - Ta cała sytuacja niewątpliwie może pogorszyć stosunki między nami, jednak liczę, że tak się nie stanie. Nie chciałabym tego - dodaje Leśniak.

Trener Jan Lach przez cały piątek nie odbierał telefonu.

Obecnie nasze reprezentacje przebywają na zgrupowaniu w Szczyrku. Od poniedziałku przeniosą się do Spały. Na 23 lipca jest zaplanowane ślubowanie olimpijskie, a dzień później wylot do Londynu.

Więcej o:
"/> Zbigniew Boniek zdradza kulisy pożegnania Piszczka: Piłkarze dogadali się ze Słoweńcami [SEKCJA PIŁKARSKA #29]
 
Komentarze (4)
Olimpijska nominacja w cieniu oskarżeń o nepotyzm
Zaloguj się
 • taka_jest_prawda

  Oceniono 13 razy 11

  co za kraj :(
  po cholerę ustalać zasady kwalifikacji, które później ma się głęboko gdzieś i wygrywa nepotyzm.

 • asdfhjkl

  Oceniono 9 razy 5

  ma racje. w sytuacji gdy ustalono reguly- jedzie lepszy a nie kto wywalczyl miejsce

 • z_swiatczak

  Oceniono 1 raz -1

  wsio ryba bez Mospinkowej ....
  Co się stało z polskim łucznictwem?!

 • yem

  Oceniono 6 razy -4

  jestem za Leśniak , w końcu to dzięki niej Polska ma to miejsce , z wyjątkiem jednych zawodów które jej nie wyszły uzyskuje wyniki porównywalne do Szukalskiej . dziwne by było że ja wywalczę miejsce na igrzyska a jedzie kto inny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX