Jak zaszaleć zimą, to tylko w Rajczy. Wybierz się na Rajd Chłopski

Nordic walking polubiliśmy bezwarunkowo. W miejskich parkach aż roi się od maszerujących rodaków z kijkami. A gdyby tak zaszaleć i zimą zamienić je na narty biegowe? Nie na stałe, ale choćby podczas weekendu albo krótkiego urlopu w górach?
Jedna z okazji, aby zmierzyć się z takim wyzwaniem, już wkrótce w Beskidzie Żywieckim. Pod koniec stycznia górale z Rajczy i Zwardonia zapraszają na Narciarski Rajd Chłopski. Brzmi poważnie, ale organizatorzy zaręczają, że każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Oczywiście nie ma szans, aby nowicjusz od razu porwał się na udział w 20-kilometrowym biegu "Beskidy bez granic" ze Zwardonia do słowackiej Oscadnicy. Cudów nie ma. Ktoś bez treningu, bez znajomości łyżwiarskiej techniki biegu narciarskiego nie pokona takiego dystansu. A nawet znacznie krótszego. Tylko się zmęczy i zniechęci. Ale bieg stylem klasycznym na krótszej trasie? Czemu nie. Przecież prawie każdy, niezależnie od wieku i poziomu sprawności fizycznej, jest w stanie spacerować na nartach

Rajd Chłopski w Rajczy po raz pierwszy odbył się w 1954 roku. Wtedy organizowali go miejscowi zapaleńcy z Ludowych Zespołów Sportowych i Kółek Rolniczych. Z czasem impreza rozrosła się, zyskała ogólnopolską sławę. A nawet międzynarodową, bo w 1993 roku po raz pierwszy narciarze pobiegli także w słowackim Skalitem.

Najwięksi zapaleńcy pobiegną na nartach słowacką granicą na wysokości 700-900 m. Inny punkt programu, bieg zimowy "Wilcze Gronie" na 15 km (ale bez nart) to już raczej propozycja na przyszły sezon. Wprowadzony w tym roku limit 400 uczestników został przekroczony jeszcze kilka tygodni przed startem!

Są jednak podczas Rajdu Chłopskiego imprezy, w których można wziąć udział, wysiadając niemal prosto z samochodu albo pociągu na stacji Rajcza Centrum. Wybór jest spory: m.in. bieg na nartach po parku w Rajczy, minibiatlon, w którym postrzelasz do tarczy z karabinka laserowego, udział w zabawie "Zjazd Na Byle Cym" przy wyciągu "Na Complu", marsz trasą turystyczną z Soli na Rachowiec lub biegi narciarskie w Zwardoniu. Wszystko pod okiem instruktorów i przewodników. A po zawodach, już w Rajczy, uczestnicy Rajdu bawią się do upadłego przy dźwiękach góralskiej kapeli.

Komandor Rajdu Marek Brałkowski, który pełni tę funkcję od 1991 roku, radzi narciarskim nowicjuszom:

- Nie spiesz się! Poruszaj się na nartach swoim tempem, tak żeby czerpać przyjemność z biegania i podziwiania beskidzkich krajobrazów.

- Nie stresuj się, gdy inni cię wyprzedzają na trasie. Spokojnie, nikt cię z niej nie wyrzuci. Na trasie wytyczony jest specjalny tor do kroku klasycznego.

- Jeśli ktoś przed biegiem potrenuje kilka razy, poćwiczy "na sucho", to bez problemu poradzi sobie z pokonaniem kilkumetrowej pętli.

- Poczujesz się gorzej? Osłabniesz? Wzdłuż trasy będą czuwać nasi ludzie, którzy na pewno pomogą.

Start w Rajdzie najlepiej zgłosić już teraz. Decyzję o udziale można też podjąć nawet w dniu imprezy, ale trzeba się zgłosić do organizatorów i dopełnić u nich wszelkich formalności.

Szczegółowe informacje o Narciarskim Rajdzie Chłopskim: www.rajcza,com.pl oraz pod nr. telefonu 33 864 32 30.

Wybrane imprezy Rajdu Chłopskiego

30 stycznia (piątek). Zimowy Piknik Turystyczny - bieg na 2 km w parku w Rajczy (godz. 16)

31 stycznia (sobota). Piknik Rodzinny - "Zjazd Na Byle Cym", możliwość przejazdu slalomu, gry i zabawy - wyciąg na "Complu" (godz.13)

Zimowy Piknik Turystyczny - minibiathlon (bieg i strzelanie z karabinka laserowego) na boisko Orlik w Rajczy (godz. 17)

1 lutego (niedziela). XIII Otwarty Bieg Narciarski "Beskidy Bez Granic" na 20 km oraz biegi na 3 i 5 km w Zwardoniu - godz. 11

Bieg Przebierańców - godz. 13

Marsz z przewodnikiem 5-kilometrową trasą turystyczną z Soli na Rachowiec - godz. 11

Dlaczego warto wybrać biegówki

- W trakcie biegu pracuje najwięcej partii mięśni

- Bieganie na nartach wzmacnia serce, układ oddechowy i szkieletowo-kostny

- Nie obciążamy zbytnio stawów, to ważne dla ludzi z nadwagą

- Łatwiej schudnąć, w ciągu godziny biegu spalamy dwukrotnie więcej kalorii niż na zjazdówkach

- Łatwo regulować intensywność treningu

- Możemy biegać wszędzie tam gdzie jest śnieg, nawet w miejskim parku. Nie stracimy czasu w kolejkach do wyciągu

- Sprzęt do biegania jest tańszy, para nart z wiązaniami kosztuje już od ok. 300 zł.

- Jazda na biegówkach to bliższy kontakt z naturą

Źródło: nabiegowkach.pl