Na leżąco też można dźwigać, czyli zapraszamy do Żor

W Żorach odbędą się w niedzielę XXI Otwarte Mistrzostwa Śląska w wyciskaniu sztangi leżąc.
Facebook? » | A może Twitter? »


Okazuje się, że to bardzo popularny sport. W Żorach wystartuje ponad stu zawodników z całej Polski, a także z Czech i Słowacji.

Będzie najlepszy zawodnik na świecie

- Na takie zawody nie można przyjść z ulicy i wystartować bez przygotowania - przyznaje Marian Ciemięga z klubu Tytan Żory, współorganizatora imprezy. Zawodnicy muszą posiadać licencję Polskiego Związku Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego (PZKFiTS). To nie wszystko: potrzebne są również aktualne badania lekarskie, dwa zdjęcia, pisemny wniosek i przynależność do jakiegoś klubu.

Amator tym razem za sztangę więc nie złapie, ale warto przyjść na zawody, bo wystartuje wielu świetnych zawodników, m.in. mistrz świata Jan Wegiera, który potrafi wycisnąć na ławeczce aż 327 kg!

Można spodziewać się, że w Żorach zobaczymy jak mężczyźni wyciskają ponad 300 kg, a kobiety - ponad 130 kg!

Dobre chęci i zdrowie

W Polsce ten sport uprawia tysiące ludzi, mnóstwo nawet nie przyznaje się, że go uprawia, potrzebny jest im choćby jako... zajęcia uzupełniające. Wyciskanie leżąc jest bowiem popularnym ćwiczeniem stosowanym przez sportowców uprawiających inne dyscypliny (rozwija mięśnie klatki piersiowej).

Co trzeba mieć, żeby zacząć wyciskać ciężary na ławeczce?

Ciemięga: - Tak naprawdę przede wszystkim dobre chęci, zdrowie i... cierpliwość. Nie da się od razu dźwigać wielkich ciężarów. Trzeba wejść w reżim treningowy. Zaczyna się od ćwiczeń trzy razy w tygodniu oraz treningu ogólnorozwojowego. Rowerek, stepper, bieżnia. Po sześciu tygodniach można rozpocząć właściwy trening siłowy. Zwykły zawodnik potrzebuje około roku, żeby być gotowym na start w takich zawodach jak mistrzostwa Śląska. Oczywiście są wyjątki. Niektórzy mają wrodzoną siłę i znam przypadki, że startowali w poważnych zawodach już po miesiącu treningów.

Początek zawodów w Żorach o godz. 10.30 w hali sportowej przy ul. Folwareckiej. Wstęp wolny.

O co w tym chodzi?

Wyciskanie sztangi leżąc to Konkurencja będąca jedną z części składowych trójboju siłowego. Zawodnik leżący na ławeczce zdejmuje sztangę ze stojaków i na komendę sędziego opuszcza ją na klatkę piersiową. Po krótkim przytrzymaniu wyciska sztangę do pozycji wyjściowej (aż do zablokowania rąk w łokciach). Przy większych ciężarach zawodnik jest asekurowany przez asystentów.