Sport.pl

Silesia Marathon. Zając, balonik, pejs: a może to rola właśnie dla Ciebie?

Silesia Marathon poszukuje pecemakerów. Zadanie takiej osoby wydaje się z pozoru wydaje się proste: dobie do mety w założonym wcześniej czasie. To jednak tylko pozory
Facebook? » | A może Twitter? »
 

Angielskie słowo "pecemaker" jest najczęściej tłumaczone, jako "ten, który nadaje tempo". Na polskich trasach biegowych taką osobę określa się częściej mianem zająca, pejsa lub balonika.

Balonik stąd, że osoba nadająca tempo wyróżnia się z tłumu właśnie trzymając w ręce kolorowy balon, na którym nanosi się mazakiem zakładany czas ukończenia biegu.

Po co w ogóle są pecemakerzy? Zdecydowanie ułatwiają zadanie. Szczególnie debiutantom, którzy nie do końca świadomi możliwości, ale i słabości swojego organizmu, dzięki "balonikowi" mają pewność, że nie dadzą ponieść się emocjom. Że w równym, znanym sobie tempie dobiegną do mety.

"Zając" musi być wytrenowany, doświadczony, znać trasę i być cierpliwym. Dlaczego? Na trasie często musi odpowiadać na dziesiątki pytań: o wygodne buty, pogodę, jedzenie, narastające zmęczenie...

Dobry "zając" nie daje zapomnieć biegaczom, że jest z nimi. Sam też zadaje pytania lub opowiada dowcipy. Są i tacy, którzy mają ze sobą gwizdek. Jego dźwięk także integruje grupę.

- Role pecemakerów jest trudna do przecenienia. Nie jeden debiutant dobiegł dzięki nim do mety. Na trasie Silesia Marathonu również nie może ich zabraknąć - mówi Bohdan Witwicki, dyrektor biegu.

Organizatorzy śląskiego biegi szukają pacemakerów do poprowadzenia grupy biegaczy na czasy: 3:20, 3:30, 3:40, 3:50, 4:00, 4:15, 4:30, 4:45, 5:00 - w biegu maratońskim oraz na czasy: 1:45, 2:00, 2:15 - na dystansie półmaratonu.

Osoba chętna do prowadzenia grupy musi posiadać doświadczenie biegowe potwierdzone startami na dystansie maratonu (absolutne minimum to ukończone 4-5 maratonów) i wykazać się wynikiem z ostatniego roku lepszym od zakładanego tempa przynajmniej o 15 min.

Chętni mogą się zgłaszać drogą elektroniczną (do 1 czerwca) na adres: katarzyna.smolik@silesiaproactive.pl koniecznie z tytułem "PACEMAKER PKO Silesia Marathon 2015".

Gazeta Wyborcza oraz SLASK. SPORT.PL są patronami medialnymi imprezy.

Więcej o: