Puchar Świata w Wiśle. Czy Polacy zobaczą rekordowe osiągnięcie Prevca?

Wisła po raz pierwszy będzie organizować dwa konkursy Pucharu Świata i od razu może przejść do historii, a wszystko to za sprawą niesamowitego Petera Prevca. W czwartek kwalifikacje. Pierwszy konkurs w piątek o godzinie 20.30, a powtórka z emocji dzień później o godzinie 16.
ŚLĄSK.SPORT.PL na Twitterze. Obserwujesz? >>

Wielkie skakanie w Wiśle rozpoczęło się w styczniu 2013 roku. Na światowych skoczniach co prawda nie królował już wtedy Adam Małysz, który jest patronem obiektu w Beskidach, ale kibice mieli już nowych bohaterów. W nocnych zawodach wygrał Norweg Anders Bardal, a najlepszym z Polaków był Piotr Żyła - szósty zawodnik turnieju.

Po tamtym - debiutanckim konkursie - nie brakowało głosów, że wielki Puchar Świata do kameralnej Wisły nie pasuje. Wydawało się nawet, że Polska straci prawo do organizacji pucharowych zawodów na tym obiekcie. Do tego na szczęście nie doszło i dziś Wisła szykuje się po raz pierwszy w swojej historii do organizacji dwóch konkursów!

Śnieg z Baraniej Góry

Mimo, że za oknem czuć już wiosnę, to w Beskidach na szczęście śniegu nie brakuje. Dodatkowo organizatorzy naśnieżali skocznię armatkami oraz zgromadzili zapas białego puchu. - Zapobiegawczo postanowiliśmy przywieźć biały puch z wyższych partii gór. 45 niedużych ciężarówek przetransportowało śnieg spod Baraniej Góry. Większe samochody nie dałyby rady przejechać po wąskich, górskich traktach. Nie ukrywam, że ten śnieg bardzo nam się przydał. Obecnie mamy go tyle, ile jest nam potrzebne do przeprowadzenia zawodów - przyznaje Andrzej Wąsowicz, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Pucharu Świata w Wiśle

oraz prezes Śląsko-Beskidzkiego Związku Narciarstwa.

Do zawodów zgłosiło się aż 17 reprezentacji. Na skoczni pojawi się cała czołówka światowa, a wśród nich Polacy. Do walki o pucharowe punkty staną skoczkowie z Kadry A: mistrz olimpijski Kamil Stoch, brązowi medaliści mistrzostw świata z Falun Klemens Murańka i Jan Ziobro oraz dwaj wiślanie - Piotr Żyła i Aleksander Zniszczoł, którzy liczą na gorący doping w swoim rodzinnym mieście. Na starcie kwalifikacji zobaczymy też siedmiu zawodników Kadry B: m.in. mieszkańca Buczkowic Bartłomieja Kłuska, Stefana Hulę z pobliskiego Szczyrku, czy mistrza świata juniorów Jakuba Wolnego z Wilkowic koło Bielska-Białej oraz kolejnego skoczka z Beskidów - Krzysztofa Bieguna z Gilowic. - O składzie na drugi dzień pucharowych zawodów będziemy decydować na bieżąco. Weźmiemy też udział w odbywającym się równolegle Pucharze Kontynentalnym w Vikersund [4-5 marca - przyp.red.], natomiast to w Wiśle chcemy wystawić najlepszych zawodników - zapewnia Łukasz Kruczek, trener kadry.

Rekord zagrożony

Po zawodach w Beskidach w kalendarzu Pucharu Świata zostaną jeszcze konkursy w Titisee-Neustadt (12-13 marca) i kończące sezon na mamucie w Planicy (18-20 marca).

Walka o tytuł jest już przesądzona. W sezonie 2015/16 w Pucharze Świata triumfował Słoweniec Peter Prevc, który zwycięstwo zapewnił sobie już 28 lutego wygrywając konkurs w Ałmatach w Kazachstanie. Prevc odniósł trzynaste w sezonie zwycięstwo w pucharowych konkursach. Wyrównał tym samym rekord Austriaka Gregora Schlierenzauera, a w Wiśle może go poprawić.

Organizatorzy zawodów Pucharu Świata w Wiśle zadbali także o komfort kibiców podczas oglądania zmagań najlepszych skoczków narciarskich na świecie. Powstały dwie nowe trybuny siedzące. Nie zabraknie również wrażeń i niespodzianek wokół skoczni. Podczas tegorocznych konkursów kibiców rozgrzewać będzie duet Kułaga & Magiera, czyli Grzegorz Kułaga i Marek Magiera, znany przede wszystkim z budowania atmosfery podczas meczów siatkówki. O emocje zadba także komentator radiowy Tomasz Zimoch, który będzie spikerem podczas Pucharu Świata w Wiśle.

Ci, którym nie uda się zasiąść na trybunach, będą mogli wspólnie obejrzeć zawody na telebimie w Strefie Kibica w centrum Wisły. Wśród gwiazd muzycznych, które zaprezentują się na scenie, znajdą się m.in. Golec uOrkiestra, Czadoman oraz Kalwi&Remi. Nie zabraknie ciekawych konkursów i zabaw. Wstęp wolny.

Program Pucharu Świata w Wiśle

Czwartek

16. - trening oficjalny (2 serie)

18. - kwalifikacje

Piątek

19.- seria próbna

20.30 - 1. seria konkursu indywidualnego

Sobota

14.30 - kwalifikacje

16. - 1. seria konkursu indywidualnego