Żona byłego gracza Górnika konsulem honorowym w Zimbabwe

W domu dawnego piłkarza Górnika Zabrze powstał Konsulat Honorowy RP w Harare, stolicy Zimbabwe
Wiesław Grabowski to jeden z najbardziej znanych Polaków na południu Afryki. Zabrzanin, przed laty wyróżniający się junior Górnika (kontuzja przerwała jego karierę sportową) mieszka na Czarnym Lądzie od ponad trzydziestu lat. Wcześniej był m.in. asystentem trenera w reprezentacji Jacka Gmocha, odpowiadał za bank informacji. Potem pracował wyłącznie w Afryce - prowadził m.in. reprezentacje Zambii i Zimbabwe, sprowadzał do Polski tamtejszych zawodników (Shingi Kaondera, Dickson Choto czy Takesure Chinyama z Zimbabwe), prowadził swój własny klub i Akademię Piłkarską.

Grabowski wciąż się zajmuje piłkarskimi sprawami, ale ostatnio znalazł się w cieniu ...własnej żony. Krystyna Grabowska, lekarka, współwłaścicielka kliniki ginekologicznej, od lat zajmuje się pracą społeczną na rzecz Polaków mieszkających w tej części kontynentu.

Niedawno polska ambasada w Pretorii poinformowała: "Ambasador Marcin Kubiak dokonał oficjalnego otwarcia Konsulatu Honorowego RP w Harare. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz Zimbabwe z wiceministrem spraw zagranicznych Rabsonem R. Makhulą, korpus dyplomatyczny, miejscowa Polonia oraz media. Nową placówką konsularną w regionie południa Afryki kieruje Konsul Honorowy RP, pani Krystyna Grabowska."

Podyskutuj o rozgrywkach w naszym regionie na Facebooku Śląsk - Sport.pl »