Legenda Śląska Wrocław: Górnik? Kiedyś organizacyjnie bardzo mocny klub

Świetny przed laty pomocnik Śląska Wrocław i reprezentacji Polski mówi o rywalizacji swojego klubu z Górnikiem Zabrze
Waldemar Prusik, w latach 80. as Śląska, w rozmowie z Futbolnetem próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w tym czasie jego klub nie został mistrzem Polski. Śląsk miał wtedy bardzo dobrego trenera (Henryk Apostel), a w środku pola grali m.in. Prusik, Ryszard Tarasiewicz i Andrzej Rudy.

- Faktycznie, mieliśmy bardzo dobrą drużynę, jednak brakowało nam napastnika, który mógłby w sezonie strzelić 10 czy 15 bramek. Wprawdzie grał z nami Marciniak [Dariusz Marciniak, zmarły w 2003 roku były reprezentant Polski - przyp. red.], ale różnie z nim bywało. Raz grał, raz nie grał, wiadomo Na pewno jedną z przyczyn był brak zawodnika, który mógłby wykończyć nasze akcje.

- Ówczesny system panujący w Polsce nie miał na to żadnego wpływu? Za Górnikiem Zabrze stały kopalnie, za Legią wojsko

- Dotyka pan takich tematów, można powiedzieć, delikatnych. Wtedy Górnik, nazwijmy to, organizacyjnie był bardzo mocnym klubem. Po latach można było się nieraz dowiedzieć, że nasze szanse na zdobycie mistrzostwa były hm nieco utrudnione. Na pewno te sprawy miały wpływ na to, że Górnik w tym czasie kilkakrotnie wygrywał ligę. Faktycznie, organizacyjnie byli mocniejsi od nas.

Przypomnijmy, że Górnik - 14-krotny mistrz Polski, wygrywał ligę m.in. w 1985, 86, 87 i 88 roku.