Dudek o burdach w Chorzowie: To dlatego, że na Śląsku brak nowoczesnych stadionów

Pochodzący z Knurowa, były bramkarz reprezentacji Polski Jerzy Dudek, liczy, że na nowych stadionach problem chuligaństwa zniknie.
Były zawodnik Realu Madryt, Liverpoolu i Feyenoordu spotkał się w poniedziałek z dziećmi ze szkoły na katowickim Giszowcu, by opowiedzieć im także o przyjaznym kibicowaniu.

- To, co się działo na trybunach podczas niedzielnego meczu Ruchu z Górnikiem, potwierdza, że na Śląsku brakuje nowoczesnych stadionów. W Chorzowie, Katowicach, Zabrzu... Obiekty, którymi dziś stoją te miasta, nie nadają się do organizacji spotkań piłkarskich - uważa Dudek.

- Jeżeli stadion, na który klub zaprasza widzów, jest europejskich standardów, to kibicom nie w głowie chuligańskie ekscesy. Ciężko im się też przemieszczać z jednego końca obiektu na drugi, żeby prowokować sympatyków drużyny przeciwnej. Z problemem zmagamy się od lat. Dotyczy on wąskiej grupki ludzi. Przecież w Chorzowie też nie bił się cały stadion. Niestety, na przestarzałych obiektach trudniej zapanować nad emocjami kibiców - mówi Dudek, który uważa, że z takich smutnych wydarzeń, jak to w Chorzowie, też można wyciągać pozytywne wnioski.

- Z kibicowaniem jest jak z jazdą samochodem. Gdyby ulice były bezkolizyjne, to nikt nie musiałby się uczyć kierowania autem. Kibicujmy mądrze. Z szacunkiem dla rywala. Można walczyć, by wygrać za wszelką cenę, ale po meczu trzeba sobie podziękować za rywalizację. Tego uczyłem się w Anglii, czy w Holandii. Właśnie takie wzorce powinniśmy przeszczepiać na polski grunt. Przecież nasi kibice podczas turniejów o mistrzostwo świata i Europy w Niemczech i Austrii należeli do najlepszych.

- Tymczasem w Polsce mała grupka ludzi wciąż potrafi popsuć piłkarskie święto większości. Nowe stadiony to także nowa jakość kibicowania. Spójrzmy na Legię, Śląsk, Wisłę czy Lecha. Na tych stadionach ludzie świetnie się bawią. Na Śląsku też to się powoli zmieni. Górnik za dwa lata będzie miał przecież nowy stadion. To szansa na wyeliminowanie pseudokibiców - kończy Dudek.

Podyskutuj o rozgrywkach w naszym regionie na Facebooku Śląsk - Sport.pl »