Sport.pl

Ekstraklasa. Adam Nawałka w Górniku Zabrze. Dyktatura trwa 1000 dni

Zgadzaliśmy się, że klub musi mieć szefa. Spór był o to, kto nim będzie. Od ponad roku Górnikiem rządzi Adam Nawałka - mówi Łukasz Mazur, były prezes zabrzańskiego klubu.
Nawałka pracuje w Zabrzu od 23 grudnia 2009 roku. Wcześniej, w identycznym okresie, przez klub przewinęło się sześciu szkoleniowców. Od 2000 roku w klubie aż 22 razy zmieniano trenerów! Henryk Kasperczak pracował niewiele ponad osiem miesięcy, a Ryszard Komornicki musiał odejść po sześciu. Nawałka nie jest ligowym rekordzistą. Robert Kasperczyk prowadzi Podbeskidzie o kilka dni dłużej, ale wcześniej pracował z bielskim klubem w I lidze. Nie ma innego trenera, który klub z ekstraklasy prowadziłby w trzecim z kolei sezonie.

Za kadencji Nawałki Górnik był skazywany na walkę o utrzymanie, a za każdym razem kończył ligę w górnej połowie tabeli. Jako beniaminek był szósty i niemal do ostatniej kolejki walczył o grę w pucharach. Poprzedni sezon skończył na ósmej pozycji. W obecnym jeszcze nie przegrał meczu, choć trzy z czterech spotkań rozegrał na stadionach rywali.

Kibicom podoba się styl Górnika - agresywny pressing do ostatniej minuty. W Białymstoku zdobył punkt, choć kończył mecz w osłabieniu. Z Legią wyrównał w doliczonym czasie. - Moi piłkarze pokazali charakter. Zgodnie z założeniami grali do ostatniego gwizdka - mówił po spotkaniu.

Tego uczy Nawałka. - To tytan pracy. Nie cierpi, gdy ktoś udaje, że gra w piłkę. Wszyscy muszą dawać z siebie maksa, a nawet... więcej. Trener też pracuje na całego - opowiada jeden z byłych podopiecznych Nawałki. - Dyktator? Coś w tym jest. Trener nie znosi sprzeciwu. Kto mu podpadnie, płaci solidną karę albo musi odejść.

W Zabrzu Nawałka przetrzymał czterech prezesów. Umowę podpisywał z nim Jędrzej Jędrych (były poseł PiS, wiceprzewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych), potem był Mazur, szef firmy zajmującej się doradztwem podatkowym, następnie - radca prawny Tomasz Młynarczyk. W klubowych kuluarach mówi się, że w 2011 roku trener w obecności piłkarzy w ostry sposób potraktował Młynarczyka. Chodziło o terminowe wypłaty, które były mocno opóźnione. Dziś prezesem Górnika jest związany z mediami Artur Jankowski.

Jesienią 2011 roku zabrzanie nie wygrali sześciu kolejnych meczów, przegrali u siebie z najsłabszą w lidze Cracovią i prestiżowe Wielkie Derby Śląska z Ruchem. Prezes Młynarczyk przekonywał dziennikarzy w kuluarach, że powinno dojść do zmiany trenera. Nie minęło kilka dni, a okazało się, że klub musi opuścić... prezes. Po stronie trenera twardo stanęła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik (miasto jest głównym udziałowcem klubu). - Jestem absolutnie przeciwna zmianie trenera i przerywaniu jego pracy w połowie drogi. Dopiero na koniec rozgrywek można go ocenić - stwierdziła prezydent Zabrza. Miasto jest głównym udziałowcem Górnika.

Andrzej Iwan, piłkarski ekspert i kolega Nawałki z boiska, komentował: - Wygląda na to, że pani prezydent zna się na piłce najlepiej ze wszystkich. Trzeba się wsłuchiwać w krytyczne głosy kibiców, ale za szybko chciano znaleźć kozła ofiarnego.

Pochodzący z Krakowa trener ma w Zabrzu ogromny komfort pracy ze względu na poparcie władz miasta, czyli właściciela Górnika. - To człowiek z wizją. Wie, czego chce, ale potrafi słuchać argumentów drugiej strony - chwali szkoleniowca wiceprezydent Zabrza Krzysztof Lewandowski.

Mazur, były prezes Górnika, oponuje: - Bardzo mocną pozycję w klubie zawdzięcza doskonałym, nieformalnym - poranne kawki bez wiedzy zarządu - relacjom z panią prezydent. Nauczyciele lubią prymusów. Prawda jest taka, że Adam Nawałka będzie w Górniku tak długo, jak będzie sobie tego życzył, albo tak długo, jak klubem będzie rządziła pani prezydent Szulik. Wyniki sportowe nie mają znaczenia. To się nazywa komfort pracy i tu tkwi klucz jego sukcesu: spokój i długofalowość pracy.

Nawałka zbiera pochwały za wprowadzanie do zespołu młodych zawodników. 18-letni Arkadiusz Milik został wybrany przez Ekstraklasę na piłkarza sierpnia. - Bardzo dobrze wprowadza do zespołu młodych zawodników, tak było w GKS Katowice, tak jest u nas. Wypromował Skorupskiego, Milika czy Olkowskiego. Bronią go przede wszystkim wyniki - twierdzi wiceprezydent Lewandowski.

Mazur: - Tak naprawdę poza Milikem i pechowym Jonczykiem tego nie widać. Olkowski czy Skorupski najpierw udowodnili przydatność gdzie indziej. Dłuższa jest lista tych, którzy szansy nie dostali: Kamil Szymura, Bartosz Kopacz, Maciej Mańka, Rafał Pietrzak. Na młodych to stawia Jan Urban z Legii.

Nawałka nie znosi sprzeciwu. Pod koniec pierwszego po awansie sezonu doszło do konfliktu z kilkoma zawodnikami. W przerwie meczu z Koroną trener ostro potraktował Daniela Sikorskiego. W obronie kolegi odezwał się bramkarz Adam Stachowiak. Podobno powiedział, że gdyby nie gole Sikorskiego, to Nawałki dawno by nie było w klubie z Roosevelta. Po meczu Stachowiak został karnie zesłany do Młodej Ekstraklasy, a po sezonie musiał odejść. - Budowa drużyny to ciągła selekcja. Muszę mieć pewność, że w sytuacjach krytycznych nikt nie straci kontroli na boisku i poza nim. Ważna jest umiejętność dostosowania się do trudnych warunków. Wielokrotnie rozmawiałem z Adamem, powtarzałem, czego od niego oczekuję. Tymczasem on nie wyciągał z tego wniosków. W tej sytuacji nie widzę możliwości dalszej współpracy - mówił Nawałka, który od tego czasu ma jeszcze większy posłuch w zespole.

W meczu kończącym piątą kolejkę ekipa Nawałki zagra w Łodzi z Widzewem, który jako jedyny w lidze wygrał cztery mecze. W Zabrzu szykują się na lidera od kilku dni. Nie jest pewne, czy Górnik wygra. Wiadomo, że piłkarze tradycyjnie zostawią na boisku całe swoje zdrowie i serce. Tego wymaga trener dyktator.

Górnik jako pierwszy ukradnie punkty Widzewowi?


Czy Górnik Zabrze wygra w Łodzi z Widzewem?
Więcej o:
Komentarze (1)
Ekstraklasa. Adam Nawałka w Górniku Zabrze. Dyktatura trwa 1000 dni
Zaloguj się
  • ranek1960

    Oceniono 1 raz 1

    jeżeli ma prowadzić zespół do jakiegoś sukcesu to popieram jego działanie w klubie, to trener ma ostatnie zdanie kto zagra a nie prezes ,to trenera się rozlicza tak trzymaj a chwasty się usuwa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX