Niezwykła makieta stadionu Górnika Zabrze już gotowa! Teraz wyrusza do... Monachium [ZDJĘCIA]

Na budowie były wielkie, nieprzewidziane problemy, pojawił się poślizg w terminowym oddaniu, a na koniec ulga i wielka satysfakcja budowniczego. Wszystko jak na prawdziwym placu budowy. To stadion Górnika Zabrze w skali 1:220 gotowy!
Autorem niezwykłej makiety jest Jerzy Pocisk-Dobrowolski, pracownik Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, który pracował nad projektem prawie rok. Makieta powstała w mieszkaniu architekta w bloku na piątym piętrze.

Makieta stadionu wraz z jego otoczeniem jest wiernym odwzorowaniem powstającego na Roosevelta obiektu w skali 1:220. Na makiecie znalazło się 32 tys. krzesełek, czyli tyle samo co na realnym, budowanym stadionie. Każde krzesełko jest wielkości 2 na 2 milimetry. Są też figurki pojazdów mknących obok obiektu, spacerujących wokół stadionu kobiet i mężczyzn.

Gotową makietę trzeba było starannie przygotować do bezpiecznego transportu na stadion Górnika. Pracownicy firmy przeprowadzkowej z ogromną ostrożnością znieśli ją do samochodu.

- Jestem przeszczęśliwy, że budowę makiety udało się doprowadzić do końca. Podczas prac niejeden raz zostałem zaskoczony, to była wielka lekcja pokory. Mam ponad dwudziestoletnie doświadczenie w wykonywania różnych makiet, jednak przy tej potrafiłem przewidzieć zaledwie jakieś 15 procent problemów, które potem wynikały - mówi autor makiety.

Jeszcze w tym tygodniu niezwykła makieta zostanie przetransportowana do Monachium, gdzie zostanie wystawiona na targach Real Expo. Po powrocie do kraju będzie ją można oglądać w jednym z zabrzańskich centrów handlowych bądź w holu Urzędu Miejskiego.