Sport.pl

Nowy stadion Górnika Zabrze ro¶nie z godziny na godzinę [ZDJĘCIA Z BUDOWY]

Maciej Blaut
15.11.2012 , aktualizacja: 15.11.2012 21:38
A A A
Na placu budowy nowego stadionu w Zabrzu - stan na połowę listopada 2012 roku

Na placu budowy nowego stadionu w Zabrzu - stan na połowę listopada 2012 roku (Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta)

Oczy kibiców Górnika powinny być teraz zwrócone na... Siedlce. Wła¶nie tam powstaje dach nowego stadionu w Zabrzu.


Budowa nowego obiektu Górnika trwa już ponad rok, więc postępy prac s± coraz bardziej widoczne.

- W czę¶ci wschodniej trybuny sięgaj± już najwyższego poziomu plus cztery. Rosn± też pozostałe czę¶ci. Można powiedzieć, że stadionu przybywa z godziny na godzinę. Trwaj± też roboty wewn±trz trybun. W jednym z garaży s± już prowadzone prace instalacyjne i murowane ¶ciany - opisuje Tadeusz Dębicki, prezes spółki Stadion w Zabrzu.

Czę¶ć kluczowych prac toczy się z dala od Zabrza. - W fabryce w Siedlcach konstruowane jest już zadaszenie, które potem w czę¶ciach zostanie przywiezione na stadion, a na miejscu pozostanie tylko kwestia montażu. Nie chcę jednak przes±dzać, czy stanie się to jeszcze w tym roku - dodaje Dębicki. Na rosn±cych trybunach już teraz można dostrzec zaczepy będ±ce elementami konstrukcji dachu.

Przypomnijmy, że pierwszy etap modernizacji, czyli budowa trzech trybun na 24 tys. miejsc, miał zakończyć się w kwietniu przyszłego roku. Od pewnego czasu wiadomo jednak, że ten termin nie zostanie dotrzymany. Władze Górnika mocno licz±, że w przyszłym sezonie ekstraklasy zespół będzie już występował na nowym obiekcie. W Zabrzu już teraz planuj± zorganizowanie jesieni± meczu otwarcia z atrakcyjnym rywalem, a potem rozegranie spotkania ligowego z Legi± Warszawa. Oddanie obiektu do użytku ma też w znacznym stopniu pomóc klubowi w uzdrowieniu stanu jego finansów.

- Trudno przewidzieć dokładnie, kiedy zakończy się budowa. Nie jest tajemnic±, że główny wykonawca Polimex-Mostostal ma kłopoty. Na szczę¶cie powoli z nich wychodzi. Z naszej strony, na ile możemy, też staramy się mu pomóc - mówi Dębicki.

Budowlańcom w znacznym stopniu życie może utrudnić mroĽna zima. - Liczymy, że pogoda będzie łaskawa. Poprzedniej zimy był okres mrozów, gdy temperatura sięgała minus 20 stopni. Wówczas pracować się nie dało, głównie ze względu na ludzi - przypomina prezes spółki.

Nie wiadomo na razie, kiedy ruszy drugi etap modernizacji, czyli budowa czwartej trybuny. Miasto szuka Ľródeł finansowania tej inwestycji.

PYTANIE Czy Chorzów powinien zbudować Ruchowi nowy stadion?

 Oczywi¶cie, że tak. 14-krotnym mistrzom Polski się to zwyczajnie należy
 Wystarczy jedna trybuna na 10 tysięcy
 Oczywi¶cie, że nie. Obok jest Stadion ¦l±ski, to marnotrawstwo
 • 4
Komentarze (12)
Zaloguj się
 • pnwk

  Oceniono 9 razy 9

  @swarozyc2
  "Otóż stadion w Białymstoku jest WYLEWANY - czyli budowany z betonu, natomiast stadion Górnika budowany jest z elementów gotowych, czyli z PREFABRYKATÓW.."
  Szczególnie zdjęcia nr 2 i 3 potwierdzaj± Twoja znajomo¶ć budownictwa.

 • slad.po.trotylu

  Oceniono 5 razy 5

  Na 15-ego majstra czekamy. ksgks!

 • 2r4y9s9y

  Oceniono 5 razy 1

  Budowanie nowego stadionu dla Ruchu czy dla Polonii to głupota, która jest porównywalna z budow± stadionu dla Legii. Ruch może grać na ¦l±skim, a Polonia niech raz na dwa tygodnie / częstotliwo¶ć grania u siebie/ gra na Narodowym. Pieni±dze na nowe stadiony niech id± na szkółki piłkarskie, czy też na inne obiekty sportowe np. pełnowymiarowe kryte baseny, korty tenisowe.

 • warszawiak2309

  Oceniono 49 razy 1

  A gdzie jest stadion dla drugiej obecnie drużyny ekstraklasy, Polonii Warszawa? Co mecz najwyższa procentowo frekwencja w ekstraklasie.
  Legła ma stadion na 33tysiace a Polonia na 6,8 tysi±ca. Gdzie jest sprawiedliwo¶ć?
  W Kasie nie moze być różnicy, Stadion dla dumy stolicy

 • szindzikagaua

  Oceniono 6 razy -2

  Mecze kadry jakby na księżycu. Bez atmosfery. czytaj obszerniej tutaj

 • nam.z.jaworzna.wszystko.mozna

  Oceniono 12 razy -6

  Adolf Arena ... :-)

 • michciuu

  Oceniono 24 razy -14

  W Zabrzu kobieta jest prezydentem i to widac na każdym kroku... po 1. przetarg ogłoszony na trzy trybuny 2. oddzielny przetarg na trybunę główn± zwiększy koszty, nie wiadomo kiedy zostanie ogłoszony i czy w ogóle. 3 wielko¶ć tego stadionu o połowe za duża jak na wielko¶ć miasta i rzeczywisto¶ć kibicowsk±. Podsumowuj±c żal i żenada...

 • swarozyc2

  Oceniono 24 razy -18

  Równolegle - choć z ogromnymi perturbacjami - buduje się stadion w Białymstoku.

  Zainteresowała mnie różnica prędko¶ci budowy obu stadionów. - I pomijaj±c wspomniane perturbacje, wychodzi na to, że na miejscu Zabrzan, nie byłbym aż tak entuzjastyczny.

  Otóż stadion w Białymstoku jest WYLEWANY - czyli budowany z betonu, natomiast stadion Górnika budowany jest z elementów gotowych, czyli z PREFABRYKATÓW..

  Zbudowany będzie z pewno¶ci± szybciej, ale szybciej tez zacznie się kruszyć i sypać.
  - I już nie będzie wtedy tak rado¶nie i wesoło..

  POGOŃCIE wreszcie tych przeklętych.. cholernych spamiarzy-reklamiarzy - odrzucaj±cych od komentowania!! - Co za cholerne i natrętne gó...!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX