Rzadki przypadek. Czołówka Ekstraklasy odzwierciedleniem ligowej tabeli wszech czasów!

Wygląda na to, że trudy eksperymentalnego sezonu ekstraklasy najlepiej znoszą drużyny, które mają największe doświadczenie w walce o mistrzowskie tytuły.
Latem rozpoczęły się ligowe rozgrywki, które rządzą się nowymi zasadami. Mistrza Polski nie poznamy jak dotąd po rozegraniu trzydziestu kolejek. Po zakończeniu sezonu zasadniczego liga podzieli się na dwie ósemki: pierwsza zagra o mistrzostwo, a druga o utrzymanie. Dotychczas zdobyte punkty zostaną wtedy podzielone na pół, a kluby rozegrają dodatkowe siedem spotkań w grupach.

Kluby na razie wstrzymują się z jednoznaczną oceną nowego systemu gry. Najczęściej powtarza się opinia: wnioski wyciągniemy po sezonie.

Zarzuty dotyczą najczęściej tego, że ligowe kolejki są rozwleczone na wiele dni, a piłkarze źle znoszą obciążenia związane z większą ilością spotkań. Odniósł się do tego Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, który na Twitterze napisał. "W starym formacie piłkarze ESA [Ekstraklasy - przyp. red.] grali średnio co 10 dni mecz ligowy, dzisiaj wychodzi 8,1 dni. Rzeczywiście trudno to wytrzymać?"

Patrząc na czołówkę ligowej tabeli po zakończeniu rundy jesiennej można postawić tezę, że granie według nowych zasad najlepiej znoszą drużyny mające największe doświadczenie w walce o mistrzowskie tytuły.

Pierwszą piątkę tworzą zespoły, które pod względem ilości tytułów nie mają sobie równych w polskim futbolu.

1. Legia Warszawa (9)

2. Górnik Zabrze (14)

3. Wisła Kraków (13)

4. Lecha Poznań (6)

5. Ruch Chorzów (14)

Dla porównania tabela wszech czasów ligowych rozgrywek prezentuje się obecnie tak:

1. Legia Warszawa

2. Wisła Kraków

3. Ruch Chorzów

4. Górnik Zabrze

5. Lech Poznań

Jesteś kibicem ze Śląska? Dołącz do nas na Fejsie! >>

Więcej o: