Kryzys w górnictwie to złe wieści dla Górnika Zabrze

Wkrótce wygasa umowa sponsorska Górnika Zabrze z Kompanią Węglową. Czy firma zdecyduje się ją przedłużyć, skoro ma gigantyczne problemy finansowe?
ŚLĄSK.SPORT.PL ćwierka na Twitterze. Obserwujesz? >>

Kompania Węglowa, największa górnicza spółka w Unii Europejskiej, związana jest z klubem od 2011 r. Podpisanie wówczas umowy sponsorskiej było wielkim sukcesem klubu. Spekulowano, że firma zdecydowała się wspierać rocznie Górnika kwotą 3 mln zł. W zamian jej logo znalazło się na przedzie koszulki zabrzańskich piłkarzy, czyli najbardziej eksponowanym miejscu.

Wdzięczne władze klubu obdarowały szefową Kompani Węglowej Joannę Strzelec-Łobodzińską koszulką meczową z jej nazwiskiem i numerem 7 na plecach. - Z tego co wiem, to numer siedem nosi pomocnik. I teraz to Kompania Węglowa będzie pomagać Górnikowi - mówiła pani prezes.

Do tej pory umowę z firmą udawało się sukcesywnie przedłużać. Od niedawna rodzi się jednak poważne pytanie, czy wciąż będzie to możliwe. O Kompanii Węglowej jest przecież wyjątkowo głośno za sprawą jej problemów ekonomicznych. Firma zakończyła zeszły rok stratą w wysokości 1 mld zł, ma poważne problemy ze sprzedażą węgla, a w części kopalni wstrzymano nawet na pewien czas wydobycie. Szefową firmy nie jest już sprzyjająca Górnikowi Strzelec-Łobodzińska. Jej następcą został Mirosław Taras. Były prezes kopalni Bogdanka wyznał niegdyś w jednym z wywiadów, że nie lubi polskiej piłki. Kierowana przez niego kopalnia jednak i tak mocno wspierała klub piłkarski z Łęcznej. - Niedawno wysłałem list gratulacyjny do nowego prezesa firmy i zaproponowałem w nim przedłużenie współpracy - zdradza Zbigniew Waśkiewicz, prezes Górnika.

Namówienie firmy do kontynuowania wspierania klubu na korzystnych warunkach z pewnością będzie sporym wyzwaniem, ale nie jest niemożliwe.

Przypomnijmy, że na przedzie koszulki Górnika widnieje jeszcze jedna reklama - firmy Allianz. Ta umowa jest z kolei ważna do końca przyszłego roku. Tyle że klub na niej nie zarabia, a jedynie spłaca w ten sposób swoje zobowiązania wobec Allianz.

Śledź autora na Twitterze - @maciekblaut >>