Górnik Zabrze musi poczekać jeszcze wiele miesięcy na nowy stadion

Nie ma szans na to, aby budowa stadionu Górnika Zabrze zakończyła się w tym roku. Prace budowlane są de facto wstrzymane do czasu aż wyjaśni się sprawa finansowania obiektu.
Ekskluzywne materiały i ciekawostki o Górniku Zabrze na Facebooku >>

Pierwotnie zakładano, że kibice Górnika zasiądą na trzech nowych trybunach zabrzańskiego stadionu w kwietniu 2013 r. Problemy generalnego wykonawcy obiektu oraz kłopoty z finansowaniem inwestycji sprawiły, że do teraz nie jest pewne, kiedy zostanie ona ukończona. Jeszcze niedawno mówiono o jesieni tego roku. - To był wariant optymistyczny, zakładający, że wszystko pójdzie z harmonogramem. Jest jednak mało prawdopodobne, aby stadion był gotowy w tym roku - przyznaje Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza.

Odpowiedzialna za obiekt spółka "Stadion w Zabrzu" ogłosiła kilka przetargów na wykonanie kluczowych prac na Roosevelta. Żadnego z nich jednak dotąd nie rozstrzygnęła. Dlaczego? - Nie może tego zrobić, dopóki nie będzie gwarancji finansowania inwestycji. Rozmawiamy z jednym z polskich banków w sprawie objęcia obligacji. Te rozmowy trwają dłużej, niż myśleliśmy, ale wkraczają w decydującą fazę. Ryzyko, że się nie powiodą się nikłe - zapewnia Lewandowski. - Na pewno nie ma groźby, że ta inwestycja w ogóle nie zostanie dokończona - dodaje wiceprezydent.

Kiedy zatem stadion może zostać otwarty? - Zbliżają się wybory, więc może i w tym roku przetną jakąś wstęgę, ale to będzie farsa. Jeśli pieniądze na dokończenie budowy się znajdą, procedura przetargowa pójdzie sprawnie, a przy robotach budowlanych nie będzie żadnych komplikacji, to może otwarcie stadionu nastąpi we wrześniu przyszłego roku. Niepotrzebnie miasto zdecydowało się budować aż tak duży stadion i to w miejscu starego - ocenia zabrzański radny Łukasz Urbańczyk.

Przypomnijmy, że Komisja Licencyjna PZPN po raz ostatni zezwoliła Górnikowi na grę na obiekcie, który jest placem budowy. Jeśli przed startem sezonu 2015/16 sytuacja na Roosevelta się nie zmieni, to górnicy będą musieli grać na stadionie zastępczym.

ŚLĄSK.SPORT.PL na Twitterze. Obserwujesz? >>

W jaki sposób lubisz najbardziej oglądać w TV mecze Mundialu?