Na budowie stadionu Górnika Zabrze nastąpił prawdziwy przełom

Pierwsze elementy nowego dachu dotarły wreszcie na budowę stadionu Górnika Zabrze. To znak, że wkrótce rozpocznie się jego montaż. Na razie jednak fani Górnika mogą z zazdrością spoglądać na budowy innych stadionów w regionie.
Poważny kłopot z modernizacją stadionu Górnika jest od roku, bo właśnie wtedy stanęła ona w miejscu. Dobre wieści napłynęły w lipcu. Odpowiedzialna za obiekt spółka Stadion w Zabrzu porozumiała się z bakiem Pekao SA w sprawie emisji obligacji, co zabezpieczało finansowanie inwestycji. Niedługo potem podpisano umowę z Mostostalem Zabrze GPBP SA na dostawę i montaż zadaszenia trybun. Przedstawiciele firmy przejęli plac budowy i od razu ustawili swoje kontenery na jego zapleczu. Od tego czasu prace na stadionie niemal nie drgnęły. Teraz wreszcie się to zmieniło.

Angielska blacha

W środę na plac budowy przyjechała pierwsza dostawa blachy trapezowej, czyli materiału, który będzie stanowić zasadniczą część poszycia dachu. Okazuje się, że jej zdobycie było dość trudne. Tę, która znajdzie się na Roosevelta, wykonano w Anglii. Dodajmy, że zadaszenie w części będzie wykonane także z poliwęglanu, aby umożliwić dostęp światła słonecznego. Ten materiał też już jest w rękach wykonawców.

Najważniejsze, że na budowę lada dzień wrócą dźwigi i rozpoczną się prace na wysokościach. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pod koniec października dach będzie gotowy. Doświadczenia ze Stadionu Śląskiego każą jednak pamiętać, że montaż zadaszenia to wyjątkowo trudny etap budowy.

Mniej efektowne, ale równie ważne, będą prace związane z budową instalacji c.o. (też wykona ją Mostostal Zabrze GPBP) oraz instalacji zasilającej w energię eklektyczną urządzenia stadionowe i oświetlenie (przetarg wygrała firma Elektro Proces).

Przełom na budowie to oczywiście dobra informacja, ale najważniejsze pytanie - o termin zakończenia wszystkich prac - wciąż pozostaje otwarte. Spółka Stadion w Zabrzu unieważniła przetarg na hydrofobizację trybun, którą przeprowadza się w celu zapobiegania wnikaniu wody w struktury materiałów. Wciąż nierozstrzygnięty pozostaje przetarg na roboty ogólnobudowlane, a kilka następnych czeka na ogłoszenie. Kibice Górnika zasiądą więc na nowych trybunach najpewniej dopiero w kolejnym sezonie.

Jak oni budują

Fanów Górnika może ogarniać zazdrość, gdy obserwują postępy prac na budowach innych stadionów w naszym regionie. W Tychach za około 130 mln zł powstaje obiekt, który pomieści 15 tys. widzów. Roboty wyprzedzają terminarz! Inwestycja nie jest w żaden sposób zagrożona. Jest ona finansowana ze środków miejskich, a władze Tychów traktują ją priorytetowo. Nowy obiekt GKS będzie gotowy w połowie przyszłego roku, ale już teraz trybuna zachodnia jest niemal cała przykryta dachem. Na parterze budynku głównego pojawiły się pierwsze zewnętrzne oszklenia. Trwa też montaż zewnętrznej elewacji obiektu. Gotowe są już pierwsze parkingi.

Fani Podbeskidzia od prawie roku zasiadają na jednej z nowych trybun w Bielsku-Białej. Trwają prace przy budowie kolejnych, choć tu akurat nie wszystko przebiega zgodnie z nakreślonym wcześniej planem. Pierwotnie prace miały się zakończyć jeszcze w tym roku. Przesądzone jest, że tego terminu dotrzymać się już nie uda. Realny termin ukończenia prac to połowa 2015 r.

Czy Górnik Zabrze zostanie mistrzem Polski? Podyskutuj na Facebooku >>

Już w sobotę kolejne Wielkie Derby Śląska w Chorzowie. Kto je wygra?