Jak Górnik Zabrze stracił pięć bramek w piętnaście minut!

Kibice Górnika Zabrze przeżywają dotkliwą porażkę z Wisłą Kraków, ale co mają powiedzieć ich ojcowie i dziadkowie, którzy widzieli przed laty podobną klęskę z Legią Warszawa...
To była końcówka sezonu 1974/75. Górnik był wtedy średniakiem, a ligę zakończył ostatecznie na dziewiątym miejscu. W przedostatniej kolejce rozgrywek Górnik skompromitował się w meczu z Legią, a stracił wtedy pięć goli w piętnaście minut.

Wyglądało to tak: Deyna (55.), Dąbrowski (59.), Białas (61.), Nowak (69.), Nowacki (70.).

"W historii I-ligowych występów zabrzański Górnik nigdy dotychczas nie przegrał na własnym boisku w takich rozmiarach. Wczoraj jednak w meczu z Legią zabrzanie stanowili tylko tło dla świetnie dysponowanego przeciwnika. Fundamenty sensacyjnego (w sensie rozmiarów) zwycięstwa Legii leżą przede wszystkim w fatalnej grze zabrzańskich obrońców. Wszystkie bramki dla legionistów padły po kontrach wyprowadzanych wprawdzie z zegarmistrzowską precyzją, ale przy absolutnie biernej postawie Gorgonia, Wieczorka i kolegów. Szczególnie niepokoi w obliczu wyjazdu reprezentacji do USA i Kanady fatalna forma reprezentacyjnego stopera Jerzego Gorgonia. Spełnił on rolę... figuranta, a nie obrońcy, a jego interwencje wzbudzały salwy śmiechu na widowni. Stołeczny zespół zaimponował zabrzańskiej widowni głównie umiejętnością wyprowadzenia bardzo groźnych kontr a również szybkością przeprowadzanych akcji. Pod tym względem legioniści stanowili niedościgły wzór dla gospodarzy, którzy sprawiali wrażenie jak gdyby mieli nogi spięte linami" - relacjonował katowicki "Sport".

Dodajmy, że Górnik wrócił wtedy właśnie z mini tournee po Francji. Prasa informowała, że Jerzy Gorgoń i Andrzej Szarmach w stanie nietrzeźwym awanturowali się w pociągu, otrzymali kary dyskwalifikacji.

Górnik zagrał w składzie: Fischer - Kwaśny, Gorgoń, Wieczorek, Bindek, Studzizba (46. Kurzeja), Rozborski (63. Banaś), Lazurowicz, Gzil, Lubański, Szarmach. Trenerem zespołu był Teodor Wieczorek.

Zła wiadomość jest taka, że po takim laniu Górnik pojechał na mecz z Pogonią Szczecin i przegrał równie wysoko, bo 1:4.

Czy Górnik Zabrze podniesie się po klęsce? Podyskutuj na Facebooku >>

Górnik Zabrze

Górnik Zabrze i Ruch Chorzów zdobyli dotąd po czternaście tytułów mistrza Polski. Który z tych klubów szybciej sięgnie po piętnasty tytuł?