Nowe oświetlenie na stadionie Górnika Zabrze. A co z dachem?

W trakcie niedzielnego meczu Górnika Zabrze z Pogonią Szczecin swój debiut ma mieć świeżo zamontowane nowe oświetlenie stadionu. Teoretycznie powinien gotowy być już także dach modernizowanego obiektu, ale nie jest.
Za dokończenie dachu na stadionie odpowiedzialny jest Mostostal Zabrze GPBP SA. Firma weszła na plac budowy 25 lipca i od tego czasu miała 3 miesiące na realizację zadania, czyli ułożenie poszycia dachu z poliwęglanu i blachy trapezowej. Choć termin minął, to prace nie są jeszcze całkowicie ukończone.

Odpowiedzialna za budowę spółka Stadion w Zabrzu ma na to wyjaśnienie. "W związku ze zwiększeniem zakresu realizacji zadania powierzonego w drodze postępowania przetargowego Mostostalowi Zabrze Gliwickiemu Przedsiębiorstwu Budownictwa Przemysłowego inwestor przychylił się do wniosku wykonawcy o przesunięcie terminu zakończenia całego zakresu robót. W ramach poszerzonego zakresu zadania wykonawca wykonał szereg niezbędnych robót przygotowawczych, które pozwoliły na prawidłowy montaż zadaszenia, w tym m.in. prace związane z uzupełnieniem braków w powłoce antykorozyjnej stalowej podkonstrukcji zadaszenia oraz montażem konstrukcji wsporczej w narożnikach trybun" - wyjaśnia.

Prace przy dachu są na tyle zaawansowane, że rzeczywiście wkrótce powinny się skończyć. Dokładny termin nie jest jednak znany.

Dodajmy, że z Roosevelta napłynęły też dwie dobre wiadomości. Pierwsza dotyczy bardzo ważnego przetargu na warte ponad 20 mln zł roboty ogólnobudowlane. Od wielu miesięcy pozostawał on nierozstrzygnięty, ale właśnie okazało się, że wygrała go firma Dombud SA, co oznacza, że prace na obiekcie wkrótce powinny nabrać jeszcze większego tempa.

Druga sprawa to widoczne postępy robót przy nowym oświetleniu stadionu. W czwartek dokonano już pomiarów jakości oświetlania, a wyniki okazały się dobre. Sprzęt oświetleniowy spełnia najwyższe wymagania, a jego parametry są zgodne m.in. z zaleceniami UEFA, które mówią o jednolitym pokryciu całego pola gry światłem o natężeniu min. 1400 lx. W Zabrzu to natężenie może osiągnąć nawet 2500 lx. Nowe oświetlenie ma zostać wykorzystane już przy okazji niedzielnego meczu Górnika z Pogonią SzczecinGórnik Zabrze i Ruch Chorzów zdobyli dotąd po czternaście tytułów mistrza Polski. Który z tych klubów szybciej sięgnie po piętnasty tytuł?