Sport.pl

Jaka jest finansowa kondycja Górnika Zabrze? Został objęty nadzorem

Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN zdecydowała o objęciu Górnika Zabrze nadzorem finansowym.
Czy Górnik Zabrze szybko wróci do Ekstraklasy? Podyskutuj na Facebooku >>

- W związku ze spadkiem Górnika Zabrze do pierwszej ligi, Komisja postanowiła objąć Klub nadzorem finansowym w celu monitorowania sytuacji Klubu w realiach pierwszoligowych - czytamy w komunikacie Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN.

- Mamy drobne poślizgi finansowe, które nie zagrażają sytuacji finansowej klubu - mówił nam miesiąc temu Marek Pałus, ówczesny prezes zabrzan.

A tak w niedawnym wywiadzie dla "Wyborczej" finansowe perspektywy klubu oceniał Łukasz Mazur, inny z byłych szefów Górnika: - Na pierwszą ligę przyjdzie znacznie mniej ludzi. W budżecie powstanie dziura. Przede wszystkim zabraknie pieniędzy z Canal+, skąd za ostatnie miejsce w Ekstraklasie dostaje się już pięć milionów złotych. Wiem, że Górnik planował pozycję w środku tabeli, która oznacza około osiem milionów zysku. Tych pieniędzy już po prostu nie będzie. Chcąc walczyć o awans do Ekstraklasy, kontrakty piłkarzy nie będą wiele niższe od tych obecnych. Chłopakami zarabiającymi po 2000 złotych Ekstraklasy się nie zrobi. To tak nie działa.

Więcej o:
Komentarze (28)
Jaka jest finansowa kondycja Górnika Zabrze? Został objęty nadzorem
Zaloguj się
 • schwesta

  Oceniono 15 razy 5

  jak kradnie się w Zabrzu w majestacie prawa
  "pytanie do S. Płoskonia

  Czy w 1996 roku klub był zadłużony?

  Tak i to znacznie. Jednak prawo polskie jest tak skonstruowane, że mogłem skorzystać z jego dobrodziejstwa i długi w stosunku do jednostek państwowych poszły w niepamięć. Później Zakład Ubezpieczeń Społecznych wytoczył sprawę Górnikowi Zabrze SSA o zaległości i przegrał. Spółka nie przejęła bowiem zobowiązań towarzystwa. Na podobnych zasadach oddłużyła się Stocznia Gdańska. Według mojego prywatnego uznania, jest to niemoralne, ale na to nam pozwolono w świetle prawa. "

 • schwesta

  Oceniono 15 razy 5

  Sprawcy złapani to bandyci kibice górnika
  "Piłkarz Ruchu wracał z meczu Piast - Ruch swoimsamochodem. Jechał z kolegą, nagle na DTŚ kilka samochodów zajechało mu drogę i zatrzymało jego samochód. Agresorzy wybili szybę ciężkim narzędziem w samochodzie Helika i chcieli młodego piłkarza i jego kolegę wyciągnąć z samochodu, lecz zorientowali się, że DTŚ jest monitorowana i odjechali".

  Z naszych informacji wynika, że bandyta wybił siekierą szybę od strony kierowcy.

  Helik nie grał w weekendowym meczu z Piastem, który Ruch przegrał 0:3. Utalentowany obrońca od początku sezonu nie wybiega na boisko z powodu kontuzji kolana.

  Dariusz Smagorowicz, prezes Ruchu był zbulwersowany i zasmucony bandyckim atakiem na piłkarza niebieskich. Sprawa trafiła na policję.

 • schwesta

  Oceniono 15 razy 5

  Bandyci kibole górnika Zabrze terroryzują miasto Zabrze. Czemu działacze i politycy zaatakowani przez bandytów nie zgłosili tego na policję? Wszystko jasne. Mafia rządzi górnikiem.
  "Jak dowiedział się Dziennik Zachodni podczas wtorkowych obrad Rady Nadzorczej Górnika Zabrze doszło do wstrząsających scen. Na sali pojawiło się kilkudziesięciu kibiców klubu, którzy zagrozili bezpieczeństwu szefów byłego czternastokrotnego mistrza Polski, a obecnie pierwszoligowca z Roosevelta. Z KATEGORII GÓRNIK ZABRZE Górnik Zabrze ma nowego prezesa. To Bartosz Sarnowski. Wcześniej pracował w Lechi Gdańsk Marek Pałus nie jest już prezesem Górnika Zabrze. Innych decyzji nie ma Spotkanie Rady Nadzorczej, na którym zdymisjowano prezesa Marka Pałusa, powołując na jego miejsce tymczasowo szefa RN, Tomasza Młynarczyka, miało dramatyczny przebieg. W czasie czterogodzinnych obrad - w nowej części stadionu - pojawiło się kilkudziesięciu kibiców, którzy nie poprzestali na słowach. W czasie awantury ucierpiało wyposażenie sky-boxów oraz laptopy członków Rady. Istniała także groźba użycia wobec nich siły, do aktów bezpośredniej przemocy podobno jednak nie doszło. O sprawie nie została poinformowana policja. Na piątek została zwołana nieoczekiwana konferencja prasowa klubu z udziałem prezydent Zabrza, Małgorzaty Mańki-Szulik. Niewykluczone, że jednym z tematów spotkania z mediami będą także środowe zajścia. "

 • orion67

  Oceniono 12 razy 4

  Kibicowanie dzisiaj tak nieudolnemu klubowi to jest MEGA OBCIACH donjuan.Pocieszaj się ze inni mają jakieś tam kłopoty. Przy was to i tak nic.Gotuj się na mega szpile z Bytowem i Chojnicami .A potem popiszemy o frekwencji hehe.

 • gorniktchorze

  Oceniono 13 razy 3

  Jeśli g ó w n o wyjść nie może sraj na górnik -to pomoże

 • schwesta

  Oceniono 13 razy 3

  "Górnik Zabrze o nowym fanpagu: Nie mamy nic do gejów
  Małgorzata Goślińska 27.01.2014 A A A Drukuj
  Tęczowa flaga - symbol ruchów gejowskich
  Tęczowa flaga - symbol ruchów gejowskich (Fot. REUTERS/KHAM)
  Sekcja homoseksualnych kibiców Górnika Zabrze ma już swój fanpage na Facebooku.
  "Gdyby gej się ujawnił, miałby ciężko"

  "Nie ma szans" - odpisał Marcin Kikut z Ruchu Chorzów, i takie odpowiedzi padały najczęściej. Damian Zbozień z Piasta Gliwice dodał, że to nie przejdzie "oficjalnie" w żadnym klubie piłkarskim. Jego kolega z klubu Tomasz Podgórski odebrał pytanie bardzo dosłownie: "Powiem szczerze, że gdyby gej się ujawnił, miałby ciężko. Jestem bardzo tolerancyjny, ale szatnia jest specyficznym miejscem. Może nie miałby wielkich problemów, może nie byłby piętnowany, ale każdy trzymałby do niego pod prysznicem spory dystans"
  Nie minął rok i 12 stycznia na Facebooku powstał fanpage Górnik Zabrze sekcja LGBT. Założyciele domagają się równości na stadionach i zapraszają do polubienia strony przez wszystkich śląskich kibiców."

 • schwesta

  Oceniono 17 razy 3

  "Niewiele brakowało żeby Wielkie Derby Śląska były między Ruchem a Górnikiem Radlin a nie Zabrze.
  górnik Zabrze powstał w 1948 roku jako klubik bez aspiracji.Dopiero potem ministerstwo Górnictwa zaczęło kombinować,żeby stworzyć silny resortowy klub .Padło na Górnik Radlin, bo klub miał już pewne tradycje panowała tam fajna atmosfera.Sporo ludzi przychodziło na mecze i grali tam nieźli piłkarze. W 1951 r zdobyli nawet wicemistrzostwo Polski.Wymyślono ,że teraz dobrych piłkarzy będzie się kierować do radlina.Jak ktoś kończył służbę w wojsku albo pochodził z małego okolicznego klubu, dostawał przydział do Radlina i etat górniczy.napływ tych piłkarzy spowodowałjednak bunt i niechęć miejscowej ludności. bo nagle nowi zaczęli wypierać ze składu swoich chłopaków:"My tu mamy swoich jesteśmy wicemajstrem nie chcemy przybłędów"
  I wywalczyli żeby nie robić rewolucji w Radliunie?
  To były czasy stalinowskie >ludzie mogli sobie protestować.Na pomoc przyszedł radliński proboszcz.Zaczął na kazaniach mówić: "Miejscowa ludność radlińska chrześcijańska nie życzy sobie żeby im zmieniano klub.Nie życzy sobie zawodników z całej Polski pościąganych".Komuchy stwierdziły ,że jak te kapelany ludzi podburzają to w dupie ich mamy. To gdzie przeniesiemy klub?
  Do Zabrza. A piłkarzom było obojętne.Mieli tye same etaty górnicze. I w Zabrzu powstał klub resortowy.Co roku awansował wyżej aż w 1956 r doszedł do 1 ligi.a w debiucie w ekstraklasie wygrał 3-1 z Ruchem.Górnik ściągał piłkarzy z całego Śląska.Wie pan ile wychowankw Górnika zagrało w reprezentacji? Jeden-Andrzej Pałasz.Górnik to była taka trochę inna Legia.Niewielu było piłkarzy których im się nie udało ściągnąć.Oczywiście nie dali rady przezde wszytskim ściągnąć Gerarda Cieślika.
  Dlaczego? Bo Cieślik nie chciał.Protektorem Cieślika był Wiktor Markiewka który grał przed wojną w Śląsku Świętochłowice ale chodził na Ruch i chciał w nim grać.Za bardzo nie mógł bo był za słaby.na jakimś meczu ligowym dał albo przeciwnikowi albo sedziemu po ryju.Dostał dożywotnią dyskwalifikację i zniknął.Po wojnie nie wyciągano mu tamtej sytuacji.Jest kilka wersji do kogo poszedł by Cieślik nie trafił do Górnika.Jedni mówią ,że do Rokosowskiego inni ,że do samego Gomółki.Pan Gerard mi opowiadał jak Górnik przyjechał po niego a on się ukrywał w domu. Gazikiem podjechali we czterech z Zabrza z jakimś facetem smutnym w czarnym płaszczu.

 • schwesta

  Oceniono 17 razy 3

  W Smoleńsku ginie Polska elita intelektualna a górnik Zabrze szczyci się barwami Rosji i zaprasza ambasadora na mecze ,proponując współprace. Tylko po/6\arda.Tfu!
  "Co łączy Górnika Zabrze z Rosją? Teoretycznie niewiele. Ale wprawne oko kibica szybko dostrzeże że, barwy zabrzańskiej drużyny są takie same jak flaga Federacji Rosyjskiej. Dla władz klubu to wystarczający argument, żeby to właśnie w Rosji poszukać finansowego wsparcia. Pierwszym krokiem ma być spotkanie prezesa Górnika z ambasadorem Rosji w Polsce.
  Górnik Zabrze chce nawiązać współpracę z ambasadą Rosji w Polsce. Dlaczego akurat z Rosją? Ano dlatego, że barwy zabrzańskiej drużyny są praktycznie identyczne jak barwy flagi rosyjskiej. Już wkrótce prezes zabrzańskiego klubu ma spotkać się z ambasadorem Rosji. - Chcielibyśmy, żeby to był początek jakiejś szerszej współpracy. Bo skoro można mieć sponsora czy partnera z Francji, Niemiec, Warszawy, to równie dobrze może to być partner z Moskwy - wyjaśnia Łukasz Mazur, prezes Górnika Zabrze.
  Według specjalistów takie prawdopodobieństwo jest. Pod warunkiem, że polska Ekstraklasa będzie stawała się coraz silniejsza. - Jeżeli chodzi o pozycję Polski, to jesteśmy w drugiej lidze jeśli chodzi o zainteresowanie Rosjan. Nie przebijemy tutaj Wielkiej Brytanii, która jest znana z potężnych inwestycji Rosjan w ten sport - mówi Marek Rasiński ze Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód."

 • schwesta

  Oceniono 17 razy 3

  Carycy
  "W szpitalu zmarł 16-letni Rajmund Drynda, kibic Ruchu Chorzów. Został śmiertelnie raniony racą wystrzeloną podczas bójki wywołanej przez chuliganów Górnika Zabrze. - Oni są nieobliczalni, mieli na swoim koncie już śmierć dwóch kibiców, teraz Rajmund jest trzeci - mówi posępnie Mariusz, brat zabitego.

  Raca wbiła się w udo chłopaka. Płonęła żywym ogniem. Wypaliła krocze. Chirurdzy z trudem wydobyli metalowe resztki tkwiące głęboko w ranie.

  - Rzuciłem się na pomoc bratu. Ściągałem z niego płonące spodnie, a on się palił i skomlał o zmiłowanie - dodaje Mariusz.

  Chłopak mieszkał w Halembie, dzielnicy Rudy Śląskiej. Na stronach internetowych Ruchu pojawiają się zapowiedzi krwawej zemsty. Policja obawia się, że po planowanym na czwartek pogrzebie 16-latka może dojść do zamieszek.

  - Chcę w spokoju złożyć mojego syna do grobu, nie chcę żadnych burd - apeluje zdruzgotany nieszczęściem ojciec zamordowanego chłopaka, Brunon Drynda.

  Emerytowany górnik nie potrafi wytrzymać bólu. Słowa więzną mu w gardle. - Chowałem synalka przez tyle lat - mówi spoglądając na jego zdjęcie. Wciąż ma przed oczami widok straszliwie poparzonego syna. - W sobotę, w urodziny, nogę mu amputowali, a w niedzielę skonał - opowiada szlochając.

  Do bójki z tragicznym finałem doszło w Zabrzu, kiedy kibice Ruchu szli na mecz Górnika z Zagłębiem Lubin. Twierdzą, że nie mieli z sobą żadnych pałek i nie sprowokowali nikogo.

  - Nie pokazywaliśmy żadnych barw klubowych na szalikach - twierdzi Mariusz. - Zaatakowali nas między familokami, kiedy wysiedliśmy z autobusu. Wystrzelili trzy race. Ta, która wbiła się Rajmundowi w nogę, przeleciała mi metr koło głowy. Odpalili je prosto w nas, chcieli, żeby trafiły.

  Policja nie chce udzielać informacji na temat zdarzenia. Obawia się poważnych zamieszek. - Musimy dokładnie wyjaśnić wszystkie okoliczności - wypowiada zwyczajową formułkę rzecznik prasowy zabrzańskiej policji, nadkomisarz Waldemar Oziębło.

  Na bloku, w którym mieszka rodzina Dryndów, wisi nekrolog zaklejony białą kartką z odręcznie napisaną informacją. Planowany na wtorek pogrzeb został odwołany.

  Rajmund zmarł tydzień po bójce. Jego śmierć zaskoczyła wszystkich. Nawet policję, która teraz gorączkowo szuka świadków. Prokurator wstrzymał pogrzeb i zarządził sekcję zwłok.

  Na podwórku w Halembie ludzie zgodnie mówią:

  - Ten chłopak, który zginął, nie był łobuzem. Spokojny, wesoły. Chuliganem nie był.

  Brunon Drynda płacze. Świat mu się zawalił na głowę. Wciąż pyta, dlaczego zginął jego syn. Nie potrafi zrozumieć współczesnej młodzieży. Chce krzyczeć przez łzy: - Ludzie, obudźcie się, co robicie! Niech śmierć mojego syna będzie przestrogą dla innych - kończy."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX