Korespondencja z Turcji. Technologia rodem z NASA kontra pijawki. Co pomaga niebieskim?

W rękach osób, które dbają o zdrowie niebieskich jest tajemnicze urządzenie o nazwie?deep oscylation?. Z jego dobrodziejstwa korzystali już w czasie zgrupowania w Turcji Rafał Grzelak, Andrzej Niedzielan czy Gabor Straka.
Urządzenie jest niewielkie, można by je wziąć za zwykły laptop, ale jego moc trudna do przecenienia. Starszym bratem "deep oscylation" jest amerykański "algonix", który działa w oparciu o technologię, której używała agencja badań kosmicznych NASA. Zasada działania obu urządzeń jest podobna. W chore miejsce uderzamy falą o wysokiej częstotliwości.

W Polsce kilka lat temu tego typu sprzęt znajdował się tylko w Grodzisku Wielkopolskim. Zabieg nie był wtedy tani, bo kosztował 200 złotych.

Teraz piłkarze Ruchu nie muszą już jeździć po Polsce, więcej "deep oscylation" przyjechał za nimi do Turcji.

- Możemy korzystać z czterech programów. Leczymy naciągnięcia, blizny, krwiaki i ogólne kontuzje. Zabieg trwa około dwudziestu minut i powinno się go powtórzyć trzy razy dziennie - opowiada Włodzimierz Duś, fizjoterapeuta niebieskich. - Urządzenie jest tym istotniejsze dla zdrowia piłkarzy, że można je stosować bezpośrednio po urazie - dodaje.

Straka, który ma problemy z bliznami po poprzednich urazach opowiada, że zabieg jest bezbolesny. - Czuć tylko lekkie mrowienie. Dzięki niemu blizny mają być potem bardziej elastyczne - mówi.

Co ciekawe jesienią w drużynie Ruchu był piłkarz, który zastosował inny sprawdzony sposób na krwiaka. Tym razem już nie rodem z NASA, tylko z szuflady babci.

Marek Szyndrowski zdecydował się, bowiem, żeby do chorego miejsca przyłożyć pijawki lecznicze. - Skuteczna metoda. Pijawki mają to do siebie, że szybko "wyciągną" krwiaka, a na dodatek w ich ślinie znajduje się aż dwanaście antybiotyków. Na pewno nie zaszkodzą. Pijawki lecznicze, ich hodowle, to dziś sposób na zarabianie pieniędzy. My jednak pijawek ze sobą nie mamy, gdyż są trudne w transporcie - uśmiecha się Duś.Korespondencja z Turcji dzięki pomocy 4energyPodyskutuj o rozgrywkach w naszym regionie na Facebooku Śląsk - Sport.pl »