Sport.pl

Kto w kadrze Smudy? Piłkarze śląskich klubów jeszcze się łudzą

Dziś po godzinie 22 trener Franciszek Smuda ma ogłosić nazwiska piłkarzy, którzy znajdą się w szerokiej kadrze na EURO 2012. Czy w tej grupie znajdzie się gracz ze śląskiego klubu?
Po zgrupowaniu w Austrii z kadry ostateczna grupa 23 graczy ruszy na podbój Europy. Smuda w wywiadzie dla sport.pl podkreśla, że w swojej grupie chce mieć także młodych, rokujących nadzieje na przyszłość graczy.

- Młodzi, którzy mogą być w przyszłości podstawowymi kadrowiczami, też muszą przeżyć taką imprezę. Trener Kazimierz Górski nie zawahał się przecież wziąć Władka Żmudę i trafił idealnie. Nie musi to być Rafał Wolski, może to być Michał Żyro lub jeszcze inni. Chcemy mieć w kadrze ludzi, którzy jesienią - wzmocnieni dwoma, trzema nowymi - będą walczyć w eliminacjach mistrzostw świata - mówi Smuda.

Piłkarze ze śląskich klubów nie mają obecnie żadnych szans, aby stać się podstawowymi graczami reprezentacji podczas EURO 2012. W Ruchu Chorzów łudzą się jednak, że może chociaż do szerokiej kadry trafi któryś z napastników: Arkadiusz Piech albo Maciej Jankowski. W Górniku Zabrzu kibice i działacze marzą, że może czwartym, rezerwowym, bramkarzem, będzie świetnie spisujący się w lidze 21-letni Łukasz Skorupski.

Pogłoski, że Smuda obserwował w Bielsku-Białej obrońcę Łukasza Mierzejewskiego, zostały przez selekcjonera skwitowane: - To kolejne bzdety, z jakimi spotykałem się, objeżdżając Polskę. Że jak jestem w Bielsku-Białej, to muszę patrzeć na Mierzejewskiego. A ja pojechałem tam przyjrzeć się trzem piłkarzom Śląska Wrocław, z którym akurat Podbeskidzie grało.

Jak to było z powołaniami w ostatnich latach? W kadrze na EURO 2008 znalazło się dwóch graczy Górnika Zabrze: Michał Pazdan i Tomasz Zahorski. Trener Paweł Janas na MŚ 2006 nie zabrał ani jednego gracza z klubów naszego regionu, natomiast Jerzy Engel cztery lata wcześniej sensacyjnie powołał Pawła Sibika z Odry Wodzisław.

Podyskutuj o rozgrywkach w naszym regionie na Facebooku Śląsk - Sport.pl »