Sport.pl

Fornalik o planach reorganizacji ligi. "To nie może być szaleństwo"

Podział na grupę mistrzowską i spadkową, 44 mecze w sezonie. Od sezonu 2013/14 rywalizacja o mistrzostwo Polski ma się toczyć według nowych zasad.
Janusz Paterman, członek rady nadzorczej Ruchu Chorzów, a zarazem jej przedstawiciel we władzach Ekstraklasy podkreśla, że zmiany są konieczne. - Cztery miesiące przerwy bez ligowej piłki to za długo. Sprawa nie jest prosta i na pewno nie można postawić znaku równości między stwierdzeniami: więcej meczów to większe wpływy dla klubów z tytułu praw telewizyjnych. Nie możemy jednak czekać z założonymi rękami. Podział ligi na grupę mistrzowską i spadkową to szansa na dodatkowe emocje i większe zainteresowanie - mówi Paterman.

Przypomnijmy, że plan zakłada, że najpierw drużyny rozegrają sezon zasadniczy (30 kolejek), a potem 14 kolejnych meczów w dwóch grupach. - Jeżeli do tego dojdzie, będzie to wielkie wyzwanie i obciążanie dla klubów i piłkarzy. Warunki klimatyczne nie sprzyjają w Polsce grze w środku zimy, więc rozumiem, że sezon wydłuży się kosztem przerwy letniej. Może warto pomyśleć o tym, by nowy system wprowadzać etapami. To nie może być szaleństwo - dodaje Waldemar Fornalik, trener wicemistrzów Polski.

Mirosław Mosór, dyrektor chorzowskiego klubu, podkreśla, że reorganizacja rozgrywek powinna być połączona ze zmianą systemu gry w niższych ligach. - Mówi się o likwidacji dwóch grup drugiej ligi i postawienie na jedną, ale silną. Dziś wielu drugoligowych klubów nie stać na podróże po całej Polsce. Zespoły bankrutują i wycofują się z rozgrywek. To marna reklama piłki - uważa.

Więcej o:
Komentarze (5)
Fornalik o planach reorganizacji ligi. "To nie może być szaleństwo"
Zaloguj się
 • kirdan1

  Oceniono 4 razy 4

  Kompletny idiotyzm z tą zmianą. Prawie nikt w Europie tak nie gra, w Polsce taki experyment wprowadzono w latach 90-tych i szybko zrezygnowano wobec powszechnej krytyki ze strony kibiców.

 • peter.edward

  Oceniono 3 razy 3

  To za dużo. Która z liczących lig tak gra ? Znowu pomysł, z którego po sezonie lub dwóch będą się wycofywać.
  To lepiej już niech 20 drużyn będzie w Ekstraklasie (38 meczów) 20 w pierwszej lidze i 20 lub 18 drużyn z jedną grupą w II lidze. Można wprowadzić też baraże dla drużyn z 17 i18 z 3 i4 niższej ligi .

 • siglir

  Oceniono 3 razy -3

  Jak dla mnie pomysł dobry, bo sezon za szybko się skończył.
  Jedynym krajem jaki znam i to stosuje jest Belgia. Tam nikt nie narzeka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX