Waldemar Fornalik nowym selekcjonerem reprezentacji!

Prezes PZPN Grzegorz Lato ogłosił, że następcą Franciszka Smudy zostanie trener Ruchu Chorzów.


19. 34. Fornalik: tydzień do dziesięciu dni powinniśmy poznać skład sztabu szkoleniowego.

19.31. Fornalik ocenia naszych rywali w eliminacjach do Mistrzostw Świata w Brazylii. Ukraina, Anglia, Czarnogóra - "To trudna grupa" - zaznacza. Nie chce oceniać Euro 2012 i pracy trenera Franciszka Smudy. - Nie mam wszystkich danych - odpowiada.

19.28. Rozpoczęły się "Fakty po Faktach" na antenie TVN 24 - gościem Waldemar Fornalik.

Katarzyna Kolenda-Zaleska zaczyna od pytania "Czy jest czego gratulować?". Fornalik podkreśla, że zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na nim ciąży. Selekcjoner sprawnie unika odpowiedzi na pytania w stylu "Kto stanie w bramce?", "Kto jest najlepszy". - Trudno stwierdzić, kto jest najlepszy. Teraz są wakacje - odpowiada.

Zaznacza również, że sprawa doboru asystenta "jest otwarta"

18.38 Już po treningu. Piłkarze będą pewnie teraz do późnego wieczora dyskutować o wydarzeniach dzisiejszego dnia. A Waldemara Fornalika czekają jeszcze telewizyjne występy... A o czym myśli teraz Dariusz Smagorowicz, przeczytacie TUTAJ.

17.40. Na stadionie Ruchu już spokojnie. Na boisku zjawili się dwaj ochroniarze, którzy zapowiedzieli: Koniec zdjęć. Ekipy telewizyjne zwinęły sprzęt, piłkarze trenują, dziennikarzy coraz mniej.

17.21 Trening z udziałem nowego selekcjonera trwa. Zapraszamy więc tymczasem do lektury rozmowy z Waldemarem Fornalilkiem. Mówi o Smudzie, Ruchu, Stadionie Śląskim, Borucu itp.

17.09. Rozpoczął się trening Ruchu. Może już ostatni z Waldkiem Kingiem jako trenerem niebieskich. Wcześniej Fornalik rozmawiał w szatni z zawodnikami. Potem cała ekipa wyszła na boczne boisko i rozpoczęła zajęcia. Na murawę postronne osoby nie mają wstępu, więc kamery telewizyjne rozłożyły się w pewnej odległości od ćwiczących. Na stadionie pojawiło się dziś mnóstwo dziennikarzy. Niektórzy z nich piłkarzy Ruchu widzieli pierwszy raz na oczy. Dlatego po wypowiedziach dla mediów większość zawodników była zaskakiwana pytaniem: Jak się nazywasz? Reakcje były różne...

16.53. Chcielibyście wiedzieć, kto zostanie nowym Fornalikiem w Ruchu? Smagorowicz zapowiedział, że nowy trener niebieskich zostanie przedstawiony w czwartek. Wszyscy naokoło kolportują informacje, ze to będzie Tomasz Fornalik, młodszy brat Waldemara i jego dotychczasowy asystent.

16.30. We wszystkich telewizjach informacyjnych wypowiadają się o nowym trenerze kadry. Ciepło mówią o nim ci, co znają go od lat: redaktor Stefan Szczepłek z "Rzeczpospolitej" czy Janusz Basałaj, szef Orange Sport.

16.17. Donata Chruściel, rzecznik prasowa Ruchu, kończy konferencję. Na sali słychać oklaski. Prezes Ruchu Dariusz Smagorowicz przypomina dziennikarzom, że Fornalik wprawdzie dostał zgodę klubu na rozmowy z PZPN-em, ale ma wciąż ważny kontrakt z Ruchem. Dlatego Smagorowicz czeka na rozmowę z PZPN-em, choć wie, że Grzegorz Lato właśnie wybiera się na urlop.

16.15. Fornalik jest spokojny i stonowany, bez chwili wahania odpowiada na każde pytanie dziennikarzy. - Tak, oczywiście mam zamiar spotkać się z Franciszkiem Smudą. Tak, nie wykluczam, że reprezentacja któryś z meczów rozegra na Stadionie Śląskim - mówi.

16.09. Padają pytania o dobór współpracowników. - Ci, co mnie znają wiedzą, że jestem otwarty na dyskusję. W żadnym klubie nie było jednak tak, że dałem sobie narzucić jakieś wybory personalne. Mam swoje przemyślenia co do składu ekipy trenerskiej w kadrze. Mam nadzieję, że uda się skompletować ciekawy zespół - odpowiada Fornalik i... zaprasza na godzinę 17. O tej porze normalnie poprowadzi trening Ruchu!

16.03. Zaczęła się konferencja nowego trenera reprezentacji. - Zrobię wszystko, żeby nie zawieść kibiców i tych, którzy powierzyli mi tę zaszczytna funkcję - mówi Fornalik. - Do tematu wyboru trenera kadry podchodziłem spokojnie. Mówiłem, ze uszanuję każdą decyzję. Nie podchodziłem jednak do tego, że to sprawa życia lub śmierci. Nie jestem bezrobotnym trenerem, miałem satysfakcjonującą pracę w Ruchu - komentował..

16.01 Waldemar Fornalik jest już na Cichej. Jak się dowiadujemy do Ruchu dzwonią kibice i... płaczą pytając, co teraz będzie z ich klubem. Piłkarzy niebieskich informacja o wyborze nowego selekcjonera zastała podczas badań. Nie byli zaskoczeni.

15.50 A kto będzie nowym trenerem Ruchu Chorzów? Może Fornalik?

15.42 Na stadionie Ruchu Chorzów pojawiły się wozy transmisyjne TVP, TVN i Polsatu. O godzinie 16 konferencja z udziałem Waldemara Fornalika.

15.33 Pierwszy oficjalny komentarz nowego selekcjonera już znacie. Więcej szczegółów TUTAJ .

15.20 Paweł Zarzeczny na antenie Orange Sport zażartował, że Piechniczek wierzy chyba w reinkarnację i tym samym odrodził się w ciele Fornalika. My nie mamy nic przeciw temu, aby powtórzył sukcesy obecnego wiceprezesa PZPN.

15.10 Ikona Ruchu Mariusz Śrutwa gratuluje Fornalikowi, ale przypomina, że nowy selekcjoner sam polskiej piłki nie uzdrowi.

15.02 Nowy selekcjonar Waldemar Fornalik: - Chciałem bardzo podziękować wszystkim, którzy obdarzyli mnie tak dużym zaufaniem i uwierzyli, że można mi powierzyć to trudne i niezwykle odpowiedzialne zadanie, jakim jest kierowanie reprezentacją narodową.

14.50 Prezes Ruchu Chorzów otwiera kopertę z planem B. Dariusz Smagorowicz musi teraz znaleźć nowego trenera.

14.36 Poznajcie lepiej Waldemara Fornalika. Oto Waldek King.

14.27 Pierwszy komentarz z Chorzowa: - Czas, jaki Waldek spędził w Chorzowie, nie był stracony. To splendor, ale i kłopot dla Ruchu. Jestem wzruszony - mówi prezes klubu Dariusz Smagorowicz.

14.24 Kontrakt Fornalika ma obowiązywać do końca eliminacji Mundialu 2014. Jeśli awansujemy, zostanie automatycznie przedłużony na czas mistrzostw. - Żaden poważny trener nie podpisze kontraktu na 3-4 miesiące - mówi Lato. Nierozwiązany pozostaje problem ważnej umowy Fornalika z Ruchem.

14.17 Dlaczego Fornalik? Wiceprezes Antoni Piechniczek: "Wybór nigdy nie był tak transparentny, idący z duchem czasu. Nasza decyzja wynika z głębokiego namysłu".

14.10 Wyniki głosowania zarządu PZPN: Fornalik - 11 głosów, Engel - 3 głosy, Zieliński - 0 głosów. Dwóch członków zarządu PZPN było nieobecnych, a jeden wstrzymał się od głosu.

14.02 ...Waldemar Fornalik!!!

13.55 Czekamy na konferencję. Nowym selekcjonerem zostaje...

13.49 A jeśli dojdzie do sensacji i Waldemar Fornalik przegra? "Proszę jasno i precyzyjnie napisać, że przyjmę i uszanuję każdy wybór PZPN. Nie będę rozczarowany, gdyby zdecydowano się na innego trenera, ani wściekły, że zostanę bez pracy, bo mam ważny kontrakt z Ruchem" - mówił.

13.42 Polsat News informuje, że Waldemar Fornalik skończył przycinać żywopłot koło domu w Tychach i jest w drodze do Warszawy. Hmm... Zobaczymy. Z naszych informacji wynika, że trener Ruchu wciąż jest na Śląsku. Udział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN 24 oraz "Minęła 20-ta" w TVP Info uzależnia od wyników obrad zarządu PZPN. Przed kamerami obu stacji usiądzie na Śląsku.

13.33 PILNE: Rzeczniczka PZPN-u Agnieszka Olejkowska na Twitterze: "Nowy selekcjoner reprezentacji Polski został już wybrany. Za chwilę odbędzie się konferencja, podczas której poznamy jego nazwisko."

13.25 Przeciwnicy "Fornalika selekcjonera" zarzucają mu brak międzynarodowego doświadczenia. Trener Ruchu odpowiada: - Co to oznacza? Każdy z nas - by zyskać stosowne uprawnienia - musiał odbyć zagraniczne staże. Tyle, że w ciągu jedno-dwutygodniowego pobytu w klubie nie staniesz się automatycznie lepszym trenerem. Możesz podejrzeć, co najwyżej organizację pracy; i ja to robię. Pod tym względem nie musimy mieć - jako polscy trenerzy - żadnych kompleksów - mówił "Sportowi".

13.15 Paweł Zarzeczny, dziennikarz Orange Sport: - Nie zdziwię się jak Waldemar Fornalik będzie trenerem. Jerzy Engel nadtrenerem, a Jacek Zieliński asystentem.

12.55 Rafał Musioł z "Dziennika Zachodniego" apeluje: Panie Waldku, pan się nie boi: gorzej i tak nie będzie. "Wszystko wskazuje na to, że 45. selekcjonerem zostanie Waldemar Fornalik, twórca ostatnich wielkich sukcesów Ruchu Chorzów, w którym zbudował coś z niczego, a to w kontekście polskiej reprezentacji wymarzone wręcz referencje" - zauważa dziennikarz "DZ".

12.45 Która stacja wie lepiej? TVP Info: Jerzy Engel uaktywnił się. Pozyskał dla swojej kandydatury kilku członków zarządu. Faworytem pozostaje jednak Fornalik. Za to TVN24 zdecydowanie stawia na Fornalika: "Nowy selekcjoner" będzie gościem programu "Fakty po Faktach" o godzinie 19.25.

12.20 Wszyscy zastanawiają się, gdzie jest teraz Waldemar Fornalik. No to odpowiadamy: "Waldek King" (tak nazywają go kibice) jest w domu w Tychach. Ponoć relaksuje się przycinając żywopłot.

12.00 Wieści prosto z hotelu Victoria, gdzie obraduje zarząd PZPN. Z wizytą na kawie był tam były reprezentant Polski Tomasz Iwan. - PZPN często zaskakiwał swoimi decyzjami. Mam nadzieję, że teraz zaskoczenia nie będzie. Jestem za Fornalikiem. Należy mu się - mówi na antenie TVN 24.

11.52 Józef Młynarczyk: - W ostatnim okresie opinie na temat szkoleniowca Ruchu to same superlatywy. Nie dziwi mnie to ani trochę, bo Waldemar Fornalik jest prawdziwym fachowcem. Zrobić z przeciętnych graczy walczącą, równą i przede wszystkim wicemistrzowską drużynę jest dużym osiągnięciem - mówi były reprezentant na łamach "Przeglądu Sportowego".

11.35 Janusz Basałaj, szef Orange Sport, dziwi się, że część dziennikarzy zarzuca Fornalikowi, że jest "zbyt grzeczny oraz, że brakuje mu charyzmy". - Od kiedy to takie cechy jak - osobisty wdzięk, dobre maniery czy zamiłowanie do muzyki poważnej mają być minusem? Denerwuje mnie to - powiedział w TVN24 Basałaj.

11.20 Szkoleniowiec Ruchu Chorzów cieszy się na Cichej takim szacunkiem i uznaniem, że spokojnie mógłby się przymierzyć do rekordu Alexa Fergusona. Szkot jest związany z Manchesterem United od 26 lat. Fornalik jest szkoleniowcem niebieskich od trzech lat i niecałych trzech miesięcy. Ten wynik (najdłuższy staż spośród trenerów, którzy pracują obecnie w Ekstraklasie) mógłby spokojnie śrubować przez lata, gdyby nie propozycja Polskiego Związku Piłki Nożnej. Fornalik protestuje, gdy nazywa się go "śląskim Fergusonem". - Ferguson to dla mnie chyba najważniejszy wzór. Funkcjonujemy w dwóch różnych światach. To porównanie jest nie na miejscu - mówi w rozmowie ze "Sportem".

11.05 Waldemar Fornalik ma czekać na decyzję zarządu PZPN w Chorzowie. Przed piłkarzami chorzowskiej drużyny badania, a po południu trening.

10.50 UWAGA! Polsat News przesądza "nieoficjalnie": "Waldemar Fornalik nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Zadebiutuje 15 sierpnia towarzyskim meczem z Estonią"

10.40 Stefan Szczepłek, dziennikarz "Rzeczpospolitej", stwierdza, że Waldemara Fornalika łączy coś z Kazimierzem Górskim. - Słyszałem opinie, że Fornalik jest w zbyt zaawansowanym wieku jak na selekcjonera reprezentacji. Przypominam, że pan Kazimierz też obejmował to stanowisko w wieku 49 lat - mówi dziennikarz na antenie TVN24.

10:15 Orange Sport nadaje sprzed hotelu Victoria, gdzie toczą się obrady zarządu PZPN-u. "Wszyscy powtarzają, że selekcjonerem będzie Fornalik" - mówi dziennikarz. Zbigniew Lach, członek zarządu PZPN-u, potwierdza przed kamerą - "Ma być Fornalik" i dodaje, że żałuje, że na rozmowy nie zaproszono Piotra Nowaka.

9:55 Jerzy Engel wie jak zjednać sobie przychylność prezesa Grzegorza Lato. Pamiętacie ten filmik?9:40 Engel dogoni Fornalika? O tym jak PZPN będzie wybierał selekcjonera możecie przeczytać TUTAJ.

9:20 PZPN zwrócił się do Ruchu Chorzów o zgodę na negocjacje z Waldemarem Fornalikiem - informuje TVN 24. Przypomnijmy, że szkoleniowiec jest związany z niebieskimi dwuletnim kontraktem.

8:50 Albin Wira, kolega z boiska podkreśla, że Fornalik to znakomity wybór. - Na boisku był stoperem lub kryjącym obrońcą. Ja zapamiętałem go szczególnie z gry na środku obrony. Nie imponował warunkami fizycznymi, a na tej pozycji wzrost i siła zawsze są w cenie. Mimo to był bardzo pewny. Przewidywał ruchy rywala. Znakomicie się ustawiał. Imponował inteligencją, czytaniem gry. Czy teraz nie jest tako samo? Waldek, jako trener dostrzega szczegóły, których inni nie rozumieją - zaznacza Wira.

8:00 A kibice nie wyobrażają sobie Ruchu bez Fornalika. Tak fani niebieskich dziękowali trenerowi, gdy w marcu tego roku przedłużył kontrakt o kolejne dwa lata.7:50 O Fornaliku rozpisują się dziś wszystkie gazety. Tymczasem szanse na stanowisko selekcjonera stracił Henryk Kasperczak.

7:00 Kazimierz Greń, prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej, napisał na swoim blogu, że wykupienie kontraktu Fornalika będzie kosztować PZPN milion złotych. Dariusz Smagorowicz, prezes Ruchu podkreśla, że "Wartość trenera Fornalika bardzo trudno wyrazić w liczbach". - To fundament naszego klubu. Na nim chcemy budować silny Ruch. Przypominam, że nie zadowala nas wicemistrzostwo To fundament naszego klubu. Na nim chcemy budować silny Ruch. Przypominam, że nie zadowala nas wicemistrzostwo - mówi.