Tomasz Fornalik nowym trenerem Ruchu. Czas na "Trenera Tomka" [WIDEO]

Tomasz Fornalik zastąpi na stanowisku szkoleniowca Ruchu Chorzów swojego starszego brata Waldemara Fornalika, nowego selekcjonera reprezentacji Polski.
Dariusz Smagorowicz, prezes wicemistrzów Polski ogłosił nominację dla młodszego z braci Fornalików podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Tomasz Fornalik ma 39 lat. Jest wychowankiem klubu z Cichej. Nie zawsze miał miejsce w kadrze pierwszej drużyny. Był wypożyczany do GKS-u Tychy i Górnika Konin. Grał również w Ruchu Radzionków, Podbeskidziu Bielsko-Biała i Szczakowiance Jaworzno. Nie ma na swoim koncie ani mistrzostwa, ani krajowego pucharu.

W 1993 roku zagrał finałowym meczu Puchar Polski, gdy rywalem rezerw Ruchu był GKS Katowice. Niebiescy przegrali w rzutach karnych 4:5, a młody Fornalik mocno to przeżył.

"Przypomina mi się jedna scena: płaczący jak dziecko Tomasz Fornalik, pocieszany przez mającego również łzy w oczach ówczesnego trenera Ruchu Edwarda Lorensa. - Ja nie płaczę, tylko jestem przeziębiony - tłumaczył szkoleniowiec" - pisaliśmy w Gazecie.

Najlepsze lata gry Fornalika przypadają na okres, który spędził w Radzionkowie. W 1998 roku pomógł Cidrom wywalczyć historyczny awans do ekstraklasy. W Gazecie ukazała się wtedy taka informacja: Tomasz Fornalik - pseudonim "Waldek". Kawaler, mieszka w Świętochłowicach. Jeździ fordem escortem. Ocena trenera Andrzeja Płatka: - Bardzo rzetelny obrońca. Małomówny.

Już w debiutanckim meczu w lidze (5:0 z Widzewem Łódź) Fornalik strzelił pierwszego gola w elicie. Potem ta sztuka udała mu się jeszcze trzy razy.

Za najpiękniejsze - w jego wykonaniu - uchodzi trafienie z meczu Ruch - Groclin.Z Cidrów wrócił na Cichą w 2000 roku. W ramach transferowej transakcji do Radzionkowa przeszedł napastnik Piotr Żaba. Bogusław Pietrzak - trener, który prowadził Fornalika na Cichej nie szczędził mu pochwał. - To piłkarz, który najpierw pomyśli, potem zrobi. Miałby miejsce chyba w każdej drużynie polskiej ekstraklasy - mówił Pietrzak, który odpowiada dziś w Ruchu za szkolenie młodzieży.

Fornalik był też podstawowym zawodnikiem za czasów trenera Piotra Mandrysza. Ale to nie były dobre czasy. W 2003 roku niebiescy spadli z ligi. - Gdyby Fornalik zagrał do końca w meczu ze Szczakowianką to Ruch nie zremisowałby tego spotkania (1:1), a w konsekwencji utrzymałby się w lidze - ocenił szkoleniowiec.

Fornalik nie zawsze potrafił wtedy zapanować na emocjami. Po zakończeniu rozgrywek pisaliśmy: "W końcówce sezonu był wyróżniającym się zawodnikiem niebieskich. Szkoda, że tak łatwo daje się prowokować kibicom. Gdy po meczu zbiega do szatni, to do niego zawsze musi należeć ostatnie słowo".

W 2005 roku zakończył piłkarską karierę i trafił na trenerską ławkę. W 2006 roku cieszył się na boisku nie tylko z trzech punktów, ale i narodzin córki. To było podczas meczu Ruchu ze Śląskiem Wrocław (3:0). Piłkarze wystawili drugiego szkoleniowca niebieskich na próbę nerwów i podbiegli do niego z "kołyską" dopiero po zdobyciu trzeciej bramki. Fornalik [wówczas asystent Marka Wleciałowskiego - przyp.red.] przyłączył się do zabawy i razem z piłkarzami symbolicznie utulił Olę do snu. Dlaczego piłkarze nie zadedykowali trenerowi jednej z dwóch pierwszych bramek? - Chyba nam wypadło z głowy - żartował Grzegorz Bonk, który przymierzył do siatki po szybko rozegranym rzucie wolnym.

W Ruchu współpracował kolejno z Wleciałowskim, Duszanem Radolskim, Bogusławem Pietrzakiem i ostatnio ze starszym bratem, Waldemarem Fornalikiem.

Co ciekawe - we wrześniu 2008 roku, gdy z klubem nieoczekiwanie pożegnał się Słowak Radolsky - Fornalik przejął na krótko rolę pierwszego szkoleniowca niebieskich. Potem za wyniki odpowiadał już jego starszy brat. - Pracę z bratem traktuję tak samo, jak z każdym innym szkoleniowcem - podkreślał.

Marcin Malinowski zapewnił, że "Trener Tomek" - jak określił Fornalika - ma poparcie zespołu. - Razem możemy zrobić dla klubu coś dobrego - dodał kapitan niebieskich.

Czy Tomasz Fornalik na trenera Ruchu Chorzów to dobry wybór?
Więcej o: