Ruch Chorzów opublikował raport finansowy. Piłkarze przysporzą problemów?

Raport finansowy Ruchu Chorzów mówi nie tylko o finansach spółki, ale i ryzyku, jakie może dotknąć niebieskich.


W chwili, gdy niebiescy publikują raporty, zazwyczaj podajemy, czy spółka jest na plusie, czy na minusie. W lutym kibicami chorzowskiej drużyny wstrząsnęła wiadomość, że strata spółki na koniec roku sięgnęła prawie 11 milionów złotych. Takie dane określa wskaźnik w tzw. ujęciu narastającym, czyli od początku roku. W najnowszym raporcie Ruchu ta rubryka jest jednak pusta. Klub wyjaśnia, że ma to związek ze zmianą okresu rozliczeniowego.

Trzeci kwartał roku 2012 jest bowiem pierwszym kwartałem nowego roku obrotowego, który w przypadku niebieskiej spółki trwa obecnie od 1 lipca 2012 do 30 czerwca 2013 roku.

Z jakich źródeł Ruch zasila swój budżet? Tu od dawna nic się nie zmienia. Podstawowe wpływy to przychody ze sprzedaży praw medialnych, biletów, karnetów, powierzchni reklamowych i zawarcia umów sponsorskich - m.in. Węglokoks i Helimed. W ostatnich miesiącach klubowe finanse najmocniej obciążyły transfery Krzysztofa Kamińskiego - bramkarza Wisły Płock oraz Macieja Sadloka - obrońcy Polonii Warszawa.

Raport mówi też o ryzyku. W najbliższych miesiącach - po zakończeniu rundy jesiennej ekstraklasy - klub z Cichej nie będzie mógł liczyć na dodatkowe wpływy z biletów. Dodatkowo na pogorszenie sytuacji finansowej klubu mogą zapracować też sami piłkarze. Wicemistrzowie Polski po znakomitym poprzednim sezonie znacznie obniżyli loty i dziś są ligowym średniakiem.

"Założenia dotyczące wyników finansowych Spółki i dalszego jej rozwoju są w dużej mierze uzależnione od wyników sportowych. Istnieje ryzyko niezrealizowania założonych celów związanych z uprawianą dyscypliną i tym samym nieosiągnięcia planowanego poziomu przychodów. Gorsze wyniki sportowe mają istotny wpływ na obniżenie przychodów (np. wpływów ze sprzedaży praw medialnych), co może mieć odbicie w sytuacji finansowej Spółki" - czytamy w raporcie.

Jeżeli pieniędzy zabraknie, to niewykluczone, że Ruch będzie ratował się pożyczkami.

Ruch i inni... Cały sport na Śląsku na Facebooku Śląsk - Sport.pl »