August Bujak KS Ruch! 80. urodziny "Legendy bez końca" [ZDJĘCIA]

Przyjaciele Ruchu Chorzów wyprawili we wtorek urodziny Augustynowi Bujakowi, dawnemu piłkarzowi niebieskich.
Bujak to barwna postać. Mimo podeszłego wieku trzyma się dziarsko. Wciąż można go zobaczyć na boisku! Słynie też z mocnego głosu. Podczas urodzin musiał odśpiewać dawny hymn niebieskich

"Nas jedenastu, a was tysiące..."Bujak dobrze pamięta okoliczności powstania tej pieśni.

- To było w roku 1949. Ruch był wtedy na zgrupowaniu w Karpaczu, a bazą drużyny był dom wczasowy "Morskie Oko". To był obóz kondycyjny, ale ośrodek był też otwarty dla innych gości. Odpoczywała tam też grupa rewelersów ze Śląska [rewelersi to męski zespół wokalny - przyp. red]. Śpiewacy przysiedli się do piłkarzy Ruchu. Żeby było milej, zaczęli też i śpiewać. Od słowa do słowa i okazało się, że Ruch nie ma swojej klubowej pieśni. Rewelersi zabrali się więc do pracy. Zaczęli wypytywać o zespół, kluczowych zawodników. Ich nazwiska znalazły się potem w treści zwrotek. I tak powstała pieśń, którą z czasem śpiewał cały stadion - opowiada Bujak.

- Nie ma imprezy, żeby August nie śpiewał hymnu Ruchu. Zawsze mobilizujemy go okrzykiem "August Bujak KS Ruch!" - uśmiecha się Ryszard Sadłoń, chorzowski radny i sympatyk niebieskich, który zorganizował 80. urodziny byłego mistrza Polski.

Na solenizanta czekał okazały tort w formie zielonego boiska z dedykacją "Augustyn Bujak - legenda bez końca".

Bujak to były obrońca i wychowanek Ruchu. Dwa razy cieszył się z mistrzostwa Polski (1951 i 52). W 1951 roku zdobył też Puchar Polski. Grał również w Unii Kędzierzyn, Concordii Knurów oraz Uranii Kochłowice.

Jak kupujecie bilety na mecze?