Sport.pl

Ruch Chorzów nie pasuje do ekstraklasy. Ma najmniejszy potencjał w lidze

110-tysięczny Chorzów to, obok Lubina, najmniejsze miasto, które ma swojego reprezentanta w ekstraklasie. Pod względem potencjału miasta i sponsorów, którzy stoją za klubem, Ruch jest jednak najsłabszy.
Kibice Ruchu rok w rok oczekują od swoich ulubieńców walki o czołowe miejsca w lidze. Realia są jednak inne. Ruch reprezentuje najbiedniejsze miasto w ekstraklasie, a przy tym wciąż gra na starym stadionie. W lidze są już tylko trzy kluby, które nie mają nowych obiektów. Obok Ruchu są nimi Pogoń Szczecin i Widzew Łódź. Do ligi awansowały teraz Cracovia i Zawisza Bydgoszcz, czyli dwa następne kluby reprezentujące duże miasta z potencjałem.

Ruch - czternastokrotny mistrz Polski - powoli staje się dla ligi taką ciekawostką, za jakie przed laty uchodziły Amica Wronki, Sokół Pniewy czy Groclin Grodzisk Wielkopolski. O wielkopolskich klubach bez ogródek mówiło się, że do ligi nie pasują, a gdy oddawały swoje miejsce w elicie, to nikt za nimi nie płakał.

Ruch oczywiście miejsca w ekstraklasie nikomu nie odda, ale nie można wykluczyć, że spadnie z niej już w najbliższym sezonie. Nawet w Chorzowie można usłyszeć, że potencjał miasta pozwala na budowę klubu najwyżej na pierwszoligowym - i to średnim - poziomie.

- Nigdy nie zgodzą się z tezą, że Ruch to dla ligi drugi Groclin czy Amica. Ruch to wielki - jak na polskie - realia klub. Wielkopolskie kluby były jak wybuch fajerwerku. Nagle mocno rozbłysły i szybko znikły. Za Ruchem stoi piękna tradycja i duże sukcesy. Wiele z nich też było osiąganych trochę na przekór zdrowemu rozsądkowi, bo też Ruch nigdy do najbogatszych w lidze nie należał - mówi Radosław Gilewicz, były gracz Ruchu i klubów z niemieckiej i austriackiej Bundesligi.

W Chorzowie kibice szykują się do kolejnej manifestacji w sprawie budowy nowego stadionu na Cichej. Gilewicz skłaniałby się jednak ku przeprowadzce na Stadion Śląski w Chorzowie. Największy obiekt w regionie ma być gotowy do użytku w 2015 roku.

- Jeżeli Ruch zamknie się na Chorzów, to przegra. Ruch może należeć rok w rok do ligowej czołówki, ale musi być klubem całej śląskiej aglomeracji. Stadion Śląski daje na to szanse - uważa były reprezentant Polski.

Ekstraklasa w sezonie 2013/14. Kto największy? Kto bez stadionu?

1. Warszawa - Legia: 1,7 mln mieszkańców, nowy stadion

2. Kraków - Wisła, Cracovia: 760 tys., nowe stadiony

3. Łódź - Widzew: 720 tys., stary stadion

4. Wrocław - Śląsk: 630 tys., nowy stadion

5. Poznań - Lech: 550 tys., nowy stadion

6. Gdańsk - Lechia: 460 tys., nowy stadion

7. Szczecin - Pogoń: 410, stary stadion

8. Bydgoszcz - Zawisza: 360 tys., nowy stadion

9. Białystok - Jagiellonia: 295 tys., nowy stadion w budowie

10. Kielce - Korona: 200 tys., nowy stadion

11. Gliwice - Piast: 186 tys., nowy stadion

12. Bielsko-Biała - Podbeskidzie: 175 tys., nowy stadion w budowie

13. Zabrze - Górnik: 170 tys., nowy stadion w budowie

14. Chorzów - Ruch: 110 tys., stary stadion

15. Lubin - Zagłębie: 75 tys., nowy stadion

Najmniejsze miasta w historii ekstraklasy

1. Pniewy 8 tys.

2. Wronki 12 tys.

3. Niedobczyce 13,5 tys.

4. Grodzisk Wielkopolski 14 tys.

5. Radlin, Radzionków 17 tys.

Mistrzowie z najmniejszych miast

1. Mielec 60 tys.

2. Lubin 75 tys.

3. Chorzów 110 tys.

Ruch Chorzów zamierza w nowym sezonie grać bez obcokrajowców w składzie. To dobra decyzja?
Więcej o:
Komentarze (30)
Ruch Chorzów nie pasuje do ekstraklasy. Ma najmniejszy potencjał w lidze
Zaloguj się
 • niebiesk

  Oceniono 65 razy 29

  trochę naginanie faktów. Wiadomo, że Ruch to nie tylko Chorzów, a przede wszystkim wiele miast, miasteczek i wsi obok. Na Śląski trzeba się przenieść i koło być może ruszy. Wrocław ma wielu mieszkańców, a gdyby nie poseł S. to by kasy nie mieli i stadionu też. Więc to się nie do końca przekłada. Jedynie teraz Legia uciekła reszcie

 • felucjan

  Oceniono 33 razy 25

  Jeżeli o poziomie futbolu decydują stadiony, to dlaczego ostatnio mieliśmy dobrą reprezentację w 82 roku, a teraz przy pięknych stadionach partnerami do gry są tylko listonosze i piekarze.

  To, że Ruch jest biedny to prawda, ale rok temu jak miał wicemistrza był tak samo biedny i miał ten sam stadion. Drużynę tworzą ludzie, a nie obiekty. Fornalik w ubiegłym roku to pokazał. Dlatego teza jaką stawia autor artykułu jest tak samo błędna jak polityka PZPN-u.

 • davy-gleiwitz

  Oceniono 49 razy 19

  Kibicowsko to najgorszą sytuację ma Piast. Gliwice mają wprawdzie prawie 200 tys. mieszkańców, ale poza śródmieściem zdecydowana większość dzielnic i cały powiat gliwicki kibicują Górnikowi. Stadion, jaki zbudowano w Gliwicach na 10.000 widzów, przeważnie zapełniony jest w około połowie.... Jeśli któryś klub nie pasuje do ekstraklasy, to właśnie Piast.

 • grandville

  Oceniono 15 razy 13

  Meczy nie ma, wieje nudą ale zaraz TOD coś napisał!!!
  Hura mamy poniedziałkowy artykuł

  dzięki TOD

 • paparazzi36

  Oceniono 26 razy 12

  TUDOR co ty pie...sz sosnowiecki niedorajdo? Co ty wiesz o Ruchu pajacu?

 • korponaracja

  Oceniono 64 razy 10

  dalej żyjcie historią a ockniecie się w 3 lidze...

 • ruszglowa10

  Oceniono 37 razy 9

  KOTALA DO ROBOTY!!

 • davy-gleiwitz

  Oceniono 28 razy 8

  Zauważyłem, że kibice Piasta stosują ciekawą strategię. Jako że na swoich flagach nie mogą wypisywać nazw dzielnic Gliwic, bo te kibicują Górnikowi, podnoszą się na duchu wypisując nazwy ulic (!) albo osiedli, w których "rządzą". A częściowo także tych, na których nigdy nie odważyliby się pokazać w swoich barwach (np. Kopernik). Tak więc spoglądając na "młyn" Piasta dowiemy się, że Piastowi kibicują w Gliwicach ul. Pszczyńska, ul. Kujawska i Os. Obrońców Pokoju. Ci koledzy z gliwickiego śródmieścia to potrafią czasem rozbawić! Każdy kibic Górnika i Ruchu widząc coś takiego może się jedynie uśmiechnąć z politowaniem :)

 • 19bonalaziska20

  Oceniono 36 razy 8

  Waldek ciebie chyba cycki świyndzom. Mikołów i ŁAZISKA som NIYBIESKIE. Niy wierzisz,to se wylyź w barwach gó...ka.Ciebie pismaku chyba pomyliły sie kluby,artykuł jest ło gó...ku kierymu zapewne kibicujesz.
  INO RUCH !!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX