Zarówno Ruch Chorzów, jak i Górnik Zabrze wygrywały z rewelacją tegorocznych eliminacji Ligi Mistrzów

Szachtior Karaganda, który jest o krok od awansu do Ligi Mistrzów, to rywal świetnie znany piłkarzom Górnika Zabrze i Ruchu Chorzów.
O zespole z Kazachstanu zrobiło się bardzo głośno po jego wtorkowej wygranej z Celtikiem Glasgow. Szachtior jest bardzo blisko sensacyjnego awansu do Ligi Mistrzów. Wcześniej Kazachowie wyeliminowali drużyny z Białorusi i Albanii.

Co ciekawe, trzy lata temu zespół z Karagandy został wyeliminowany z Ligi Europy przez Ruch (niebiescy wygrali 2:1 na wyjeździe i 1:0 u siebie). Kiedy chorzowianie opuszczali Karagandę po zwycięstwie w pierwszym meczu, obsługa kazachskiego lotniska gratulowała chorzowianom zwycięstwa i krzywiła się na samą myśl o piłkarzach Szachtiora, którym wręcz odradzała lot na rewanżowy mecz do Chorzowa. W rewanżu Ruch znów wygrał, a Kazachowie narzekali tym razem nawet nie na wynik tylko na... zbyt twarde śląskie mięso.

W meczu z Celtikiem zagrało trzech piłkarzy, którzy grali także z Ruchem (Bośniak Aldin Dżidić, Litwin Giedyminas Vicius oraz Kazach Andriej Finonczenko).

Z Szachtiorem regularnie grali też piłkarze Górnika Zabrze podczas zgrupowań w Turcji. W ostatnich latach doszło do trzech takich pojedynków (raz wygrał Górnik, a dwa razy Szachtior).

Kto wygra najbliższe Wielkie Derby Śląska?