Sport.pl

Wrogie przejęcie Ruchu Chorzów? Kibice obawiają się Wojciechowskiego

Ruch Chorzów w cudzych rękach? Przejęty tylko po to, żeby z czasem doprowadzić do upadku 14-krotnego mistrza Polski. Kibice niebieskich wieszczą czarny scenariusz.
Ruch Chorzów jest notowany na giełdzie od grudnia 2008 roku. Wprowadzenie niebieskich na rynek NewConnect było jednym z priorytetów Katarzyny Sobstyl, ówczesnej prezes Ruchu. Niebiescy byli pierwszym polskim klubem, który zdecydował się na takie posunięcie. Działacze powtarzali, że chcą pracować przy otwartej kurtynie, a przy tym być też bardziej atrakcyjnymi dla potencjalnych sponsorów.

Debiut był udany i z przytupem. Pierwszego dnia wartość akcji poszybowała w górę o 30 procent z 1,70 do 2,30 złotych.

Po tamtych kursach zostało tylko wspomnienie. Gdy ponad rok temu klub z Cichej wywalczył wicemistrzostwo Polski, za jedną akcję trzeba było zapłacić 1,68 zł. Obecnie jest to około 25 groszy.

Tak niska wartość akcji budzi niepokój części fanów, który uważają, że Ruch może stać się obiektem wrogiego przejęcia. W skrócie ktoś, kto ma wobec klubu złe intencje, wykupi akcje, a z czasem doprowadzi do upadku zasłużonej piłkarskiej firmy.

W szeregach fanów niebieskich pojawiła się plotka, że wspomniane złe intencje ma Józef Wojciechowski. Były właściciel Polonii Warszawa spiera się z Ruchem o pieniądze za transfer Macieja Sadloka. Wojciechowski domaga się wypłaty około 3 milionów złotych. Sprawa trafiła do Piłkarskiego Sądu Polubownego. Biznesmen ze stolicy rachunki z Ruchem miałby wyrównać właśnie na giełdzie.

- To kompletna bzdura! Kto w ogóle mógł wpaść na taki pomysł? - irytuje się Dariusz Smagorowicz, prezes niebieskich, który wierzy, że spór z Wojciechowskim wkrótce odejdzie do przeszłości.

Smagorowicz przyznaje jednak, że może pojawić się osoba, która będzie chciała skupić akcje Ruchu. - Tyle że od kupowania do przejęcia władzy na Cichej jeszcze daleka droga. W publicznym obrocie jest około 10 procent akcji. Zdecydowanie za mało, żeby mówić o pakiecie kontrolnym spółki - zaznacza.

Akcjonariat niebieskiej spółki przedstawia się dziś w następujący sposób:

1. 4Energy S.A. - 36,18% akcji

2. Dariusz Smagorowicz - 23,42%

3. Aleksander Kurczyk - 11,64%

4. Artur Mrozik - 8,21%

5. Miasto Chorzów - 11.53 %

6. Pozostali - 9,02 %

Przypominamy, że 4Energy to firma zależna od Smagorowicza, więc z tego zestawienia jasno wynika, w czyim ręku są kluczowe decyzje na Cichej. - Pragnę uspokoić kibiców. Cena akcji - czy to niska, czy też wysoka - nie ma bezpośredniego wpływu na finanse klubu. Wahania na rynku NewConnect odczuwają co najwyżej akcjonariusze, bo spadki uderzają w ich portfele. Akcje to lokata gotówki. Ryzyko jest zawsze wpisane w operacje giełdowe - przypomina Smagorowicz.

Więcej o:
Komentarze (16)
Wrogie przejęcie Ruchu Chorzów? Kibice obawiają się Wojciechowskiego
Zaloguj się
 • paparazzi36

  Oceniono 44 razy 4

  jak widać jak zawsze odzywają się w temacie Ruchu zabrzańskie komunistyczne pokraki Stalinowskie. Ich stadion Im A. Hitlera nazwali i nie zmieniali nazwy a on kibica Wisły wyzywa od synów Adolfa. Zabrzaki,opamiętajcie się bo zawsze będziecie hitlersyny i komunisci Stalina(patrz historia klubu i miasta). Zawsze byliście jesteście i będziecie największym chwastem na Polskiej i Śląskiej ziemi./ Wasze miejsce w Moskwie przeciepy .Popatrzcie sobie kto jak i kiedy oraz dlaczego założył ten wasz żałosny klub z K/6\B. jakiś popierdółka pisze tu wiecznie i powiela synonimy jakie używają powszechnie w stosunku do klubu z Z. Ani to orginalne ani mądre. Albo to zwykły zabrzański chwast z gimnazjum z poważnymi problemami psychicznymi alb o jakiś popier.... alkoholik z hotelu robotniczego ,któremu przyda się odwyk zamiast zajmowanie się piłką. Admina proszę o pozostawienie wpisu tych niedorozwojów z Zabrza.

 • 1klassa

  0

  Fornalik będzie niedługo do wzięcia, wyciągnie Ruch z zapaści ::)

 • komentarzdramatyczny

  Oceniono 37 razy -1

  To jakaś abstrakcja jest. Nie wiem skąd w ogóle pomysł na taki news. Poza tym. Wojciechowski co miał pozamiatać to już zamiótł. Klub z konwiktorskiej wylądował tam gdzie jego miejsce i wystarczy.
  Z całą moją nienawiścią do Ruchu ich miejsce jest w ekstraklasie.

 • kixx

  Oceniono 5 razy -3

  @komentarzdramatyczny
  widzimy ze poranna kupe zrobiles,
  szkoda tylko ze musiales to robic akurat na portalu Gazety

 • donald-tusek

  Oceniono 91 razy -21

  Za Ireneusza Króla, za Polonię, za Smagorowicza... należy się spadek Ruchu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX