Kibice Ruchu Chorzów przeciwni woli Gerarda Cieślika

Po śmierci Gerarda Cieślika w Chorzowie na nowo rozgorzała dyskusja o tym, kto powinien być patronem stadionu Ruchu Chorzów.
Większość kibiców niebieskich opowiada się za tym, żeby to właśnie Cieślik był symbolem obiektu na Cichej. W sondzie, która ukazała się w portalu ŚLASK.SPORT.PL, za takim rozwiązaniem opowiedziało się 69 procent głosujących. Podobnie było, gdy sondę na ten temat zorganizował kibicowski portal niebiescy.pl. Wtedy za Cieślikiem - patronem Cichej - opowiedziało się 61 procent.

"To, jaką nazwę będzie nosił stadion, nie zależy właściwie od uchwały, tylko od nas samych. Jeżeli już dziś MY, KIBICE na każdym kroku będziemy obiekt Ruchu tytułować imieniem Gerarda Cieślika, to taka nazwa po jakimś czasie wejdzie w kibicowski krwiobieg i utrwali się na stałe. A swoją drogą - fajnie by było, aby nowy stadion Ruchu, który - mamy nadzieję - już wkrótce powstanie, otworzył główny bohater naszej sondy" - przekonywali Niebiescy.pl.

Tę inicjatywę poparł również Bogdan Kalus, aktor i sympatyk niebieskich. "A może nazwać jedną z trybun, powiedzmy tę od strony Batorego, imieniem Jurka Wyrobka, a jedną od strony "Irysa" imieniem Heńka Duszy? Mam na myśli trybuny na stadionie z prawdziwego zdarzenia! Stadionie imienia Gerarda Cieślika!!!" - pisał w ostatnim felietonie.

Wszystkie te głosy pozostają jednak w sprzeczności z tym, co sądził i mówił na ten temat sam Gerard Cieślik. Z propozycją, by został patronem stadionu Ruchu, zwrócił się do niego Ryszard Sadłoń, chorzowski radny i kibic Ruchu. - Chyba od pierwszych słów wiedział, o co mi chodzi, bo jeszcze dobrze się nie wysłowiłem, gdy mi przerwał i mocno zaznaczył "Ino Wilimowski". - Nie było lepszego w historii Ruchu Chorzów - relacjonuje Sadłoń.

Podpisujemy się pod tą opinia obiema rękami! Ernest Wilimowski - napastnik, który poprowadził Ruch do czterech tytułów mistrza Polski (1934, 1935, 1936 i 1938) i zdobył przy tym 112 bramek w 86 meczach - to wymarzony patron dla Cichej. Tak samo, jak Wielki Gerard Cieślik to wymarzony patron dla Stadionu Śląskiego.

Za takim rozwiązaniem opowiada się Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego. - Wilimowski to ze wszech miar człowiek Ruchu. Piłkarz wybitny. Legenda Cichej, bo przecież na Stadionie Śląskim zagrać już nie zdążył. W tej postaci, jak w soczewce, skupiają się dramatyczne losy wielu Ślązaków, których doświadczył czas wojennej zawieruchy. Idealny patron dla nowego stadionu Ruchu.

Ach, gdyby jeszcze po przebudowie obiektu udało się zachować historyczną, krytą trybunę! To byłoby piękne świadectwo przywiązania do tradycji i najlepszych piłkarskich wartości - mówi Buzek.

- Gerard Cieślik to z kolei najlepszy patron dla Stadionu Śląskiego. No bo jak nie on, to kto? Pracował na magię tego obiektu, a gdy strzelał bramki dla reprezentacji Polski, to był na ustach całego Śląska i Polski, a nie tylko fanów Ruchu. Cieślik jednoczył sportowy Śląsk. Należy mu się najwyższy szacunek - podkreśla profesor.

ŚLĄSK.SPORT.PL w mocno nieoficjalnej wersji. Dołącz do nas na Facebooku >>

Który stadion powinien nosić imię Gerarda Cieślika?