Sport.pl

Dlaczego na pogrzebie Gerarda Cieślika nie było jego przyjaciela biskupa? Oburzeni kibice Ruchu piszą do papieża

Ostatnią wolą Gerarda Cieślika było, żeby w ostatniej drodze towarzyszył mu biskup Gerard Bernacki. Duchowny jednak do Chorzowa nie dotarł
Kulisy sportowych wydarzeń na Śląsku. Dołącz do nas na Facebooku >>

W piątek pożegnano Gerarda Cieślika, ikonę Ruchu Chorzów, wybitnego reprezentanta Polski. Wokół jego trumny zgromadziły się tysiące osób, które w ten sposób wyraziły swój szacunek dla tej wyjątkowej postaci. Podczas pogrzebu i mszy żałobnej zabrakło jednak dwóch osób, które były Gerardowi Cieślikowi szczególnie bliskie.

Mowa o księżach: biskupie seniorze Gerardzie Bernackim oraz Józefie Kupnym - arcybiskupie metropolii wrocławskiej. Zwłaszcza biskup Bernacki był bliski zmarłemu. Cieślik miał go za swojego przyjaciela. Ksiądz był wielkim miłośnikiem talentu wybitnego piłkarza. Co roku spotykali się na tradycyjnej klubowej wigilii w kawiarence na Cichej. W 1999 roku biskupowi przydarzyła się zabawna historia, którą opowiedział "Gazecie" kilka lat temu: - Wizytowałem klinikę kardiochirurgiczną w Katowicach Ochojcu. Kiedy po kilku miesiącach byłem tam jeszcze raz, w ręce wpadła mi szpitalna gazetka. Było w niej napisane, że klinikę odwiedził bp Gerard Cieślik. Poczułem wielką dumę i satysfakcję. To oczywiste, że na Śląsku każdy Gerard to... Cieślik - śmiał się biskup.

W klubie usłyszeliśmy, że wolą Gerarda Cieślika było, żeby duchowny towarzyszył mu w ostatniej drodze. Gerard Bernacki po złożeniu rezygnacji z pełnienia posługi biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej (31 stycznia 2012 roku) mieszka w klasztorze Bonifratrów przy zakopiańskich Krzeptówkach.

Z naszych informacji wynika, że Bernacki początkowo potwierdził swój udział w pogrzebie przyjaciela, ale potem zmienił zdanie. Próbowaliśmy się z nim skontaktować, ale osoba, która odebrała telefon, stwierdziła, że biskup nie będzie na ten temat - ani żaden inny - rozmawiał.

Odpowiedź na pytanie była o tyle ciekawa, że pojawiły się nieoficjalne informacje, że Bernackiemu zabronił przyjazdu do Chorzowa arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

Napisaliśmy w tej sprawie do archidiecezji katowickiej. "Pragnę poinformować, iż od 31 stycznia 2012 roku, kiedy ksiądz biskup Gerard Bernacki przeszedł na emeryturę, Stolica Apostolska zdecydowała, iż powinien on przebywać poza Archidiecezją Katowicką, nie sprawując na jej terenie żadnych posług religijnych" - odpisał ksiądz Łukasz Gaweł, rzecznik archidiecezji katowickiej.

Na pogrzebie ostatecznie zabrakło również księdza Kupnego, który również nie doczekał się na zaproszenie.

Wśród części kibiców Ruchu zawrzało. Z naszych informacji wynika, że sympatycy klubu chcą napisać w tej sprawie list do samego papieża Franciszka. Kibice wybierają się też do Zakopanego, by tam uczestniczyć w mszy w intencji Gerarda Cieślika - tym razem już z udziałem biskupa Bernackiego.

Komentarze (21)
Dlaczego na pogrzebie Gerarda Cieślika nie było jego przyjaciela biskupa? Oburzeni kibice Ruchu piszą do papieża
Zaloguj się
 • dawidoss11

  Oceniono 103 razy 77

  Radzę wam uważać na Skworca, podejrzany typ, przeszłość ma wiadomo jaką... Dużo miesza na Śląsku.

 • peterp

  Oceniono 64 razy 50

  śp. Gerard Cieślik już dawno gro we fusbal z najlepszymi w niebie i nie potrzebne mu modły biskupów.
  Wszak nie od dziś wiadomo że TW. Dąbrowski vel Victor zesłał bp Gerarda na banicję, a Kupnemu zazdrości Stolca we Wrocławiu gdzie można się doczekać kardynalskiego paliusza. Zauważcie, że obecnie jedna z najbardziej trudnych archidiecezji nie ma biskupa pomocniczego ? Dziwne, prawda ?

 • datekada2

  Oceniono 73 razy 39

  "Na pogrzebie ostatecznie zabrakło również księdza Kupnego, który również nie doczekał się na zaproszenie"- jaśnie pan biskup nie przyjechał bo nie otrzymał zaproszenia na pogrzeb?!!!!

 • wraziglaty

  Oceniono 32 razy 26

  Biskup Bernacki przebywa w Zakopanem nie bez przyczyny, ale nie widzę też wyraźnego powodu, dla którego miałby być dożywotnio skazany na banicję z archidiecezji katowickiej. Pół wieku temu z Katowic biskupów wypędzali komuniści, dzisiaj jak widać jedni biskupi wypędzają drugich... Arcybiskup Skworc z każdą decyzją jawi się jako coraz mniej klarowna postać: tutaj wypowiedzi o Ślązakach (można mieć swoje zdanie, ale nie można mówić za innych!), tutaj zabronienie staremu człowiekowi przyjazdu na pogrzeb przyjaciela. Smutne.

 • pogodny100

  Oceniono 32 razy 26

  jak byscie zaprosili arcy Glodzia to by nie odmowil, jeszcze by daniela na zagryche przywiozl.

 • karamurek

  Oceniono 18 razy 14

  Najbardziej dolegliwą karą dla arcefiluta będzie jak kibice i ich rodziny przez pewien okres np. miesiąca nie dadzą na tacę ani grosza. Brak kasy .... to jest kara....

 • arahat1

  Oceniono 14 razy 8

  pusto wszedzie co to bedzie pusto wszedzie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX